Jak zlegalizovat stavbu - domovní sklad?
Dobrý den, mám dotaz ohledně legalizace stavby „domovní sklad“. V roce 2016 mi byl mojí matkou darován rodinný dům a dále dle stavebního povolení „Domovní sklad“ o rozměrech 8*11 metrů. Bohužel jsem se při přepisu dozvěděl ,že daný domovní sklad není zkolaudován. Stavba začala v roce 1993, dvakrát bylo požádáno o prodloužení z důvodu nedostatků financí (naposledy v roce 1996, povolení o rok prodlouženo). Po-té se již nic neřešilo. Dále jsem zjistil, že během stavby došlo ke změně dispozice nosných konstrukcí, ale žádnou úpravu projektu jsem nenašel. Stavba je již dokončena, ale teď nevím jak ji zlegalizovat. Jestli si mám nechat nakreslit nové plány a s tím se vydat na stavební úřad? Nebo jak postupovat, abych zlegalizoval tuto stavbu. Děkuji za pomoc
Tak pozor! Nikde neříkejte, že potřebujete zlegalizovat stavbu. To tak není. Povolení stále platí. Normálně zažádáte o kolaudaci podle…
Jak s postupovat, když úřad zamítl naší žádost o přestavbu poloviny dvojdomku?
Dobrý den, chceme rekonstruovat rodinný dvojdomek . Jedna polovina je naše a druhá sousedů kteří souhlasí s naší přestavbou. Na územním plánu nám zamítli žádost o přestavbu. Náš záměr byl rekonstruovat polovinu dvojdomku původně jednopodlažního, s podkrovím na částí prvního podlaží, střecha sedlová a podvalbová a to s vybudováním plného podlaží nad celým půdorysem prvního podlaží. V přízemí bydlíme nyní s rodiči a chceme vlastní bydlení ale není nám to umožněno. Jak máme dál postupovat abychom mohli začít stavět?
Jestli tomu dobře rozumím, úřad územního plánování vydal zamítavé stanovisko. Bez něj nelze získat ohlášení stavby. Pokud úřadu pro…
Stavební úřad mi nechce dovolit rozšíření rodiného domu
Jsem majitel rod.domu ve Středočeském kraji,v obci v okrese Praha-západ. Dům postavil můj děda v letech 1939-40, na parcele o rozloze 2367 m2.Původně ho chtěl děda postavit jako patrový, dvougenerační, pro sebe a svoji dceru-moji mámu s rodinou - tedy patrový. Nebylo mu to tehdy povoleno, protože je asi 10 km od tehdy nově budovaného letiště v Praze Ruzyni a nesměl býtpatrový, protože by toprý mohlo narušit přistávací trasy letadel - to jedůvod proč má větší rozlohu.Zastavěná plocha samotného rod. domu je 173,9 m2. Kdomu byla při stavbě přistavěna garáž a stáj o výměrách 15mě a 22,5m2. Po smrti rodičů tam bydlí moje dcera s rodinou - 3 děti, z nichž nejmladší má autismus a potřebuje trvalý dozor.Protože já s manželkou bydlíme jinde, potřebujeme v domě vybudovat zázemí-pokoj a kuchyň-abychom mohli dceři pomáhat s nemocným dítětem. Úprava by byla realizovaná přebudováním garáže a stáje tak, že by se postavila zeď, která by garáž a stáj uzavřela, a současně by se tak zvětšila obytná plocha garáže a stáje. Zastavění tím bude zvětšeno 17 m2. Stavební úřad mě toto zamítl s odůvoedněním, že v územním plánu obce je stanoveno, že max. zastavěná plocha stavbou rod. domu nepřesáhne 150m2 tímto bych to překročil.Sdělili mě, že na tomto domě mě povolí pouze opravy ale nesmí se nic měnit, ani když to nebude zvyšovat zastavěnou plochu. Ve staženém Úplném znění Územního plánu obcejsou však uvedeny současně tyto dvě věty: - koeficient zastavění:30% plochy pozemku (max. velikost objektu 200 m2) a současně o pár řádek dále - max. zastavěná plocha stavbou rod.domu nepřesáhne 150 m2 Dostal jsem tedy vyrozumění, že: předlořžený záměr odpovídá funkčnímu využití plochy bydlení v rodinných domech, záměr ale nevyhoví podmínkám prostorového uspořádání, kde je stanovena max. zastavěná plocha rodinného domu 150 m2-srtávající rod. dům tuto hranici překračuje. Z uvedených důvodů je záměr nepřípustný. Při následném osobním jednání mě bylo sděleno, že vzhledem k tomu, že dům je větší než 150m2 mě napříště budou umožněny pouze jeho opravy a je nepřípustná jakákoliv změna. Prosím Vás o váš názor a radu, zda lze toto rozhodnutí nějak změnit, příp. jak mám dále postupovat. Děkuji J. Vobořil
Na toto se odpovídá obtížně. Ale zásadní věc je územní plán. Ten je chápán jako veřejný zájem a z něj nelze dělat výjimky a…
Musím žádat o nové stavební povolení pro terasu?
Postavili jsme dům a zkolaudovali ho, ale v projektu máme terasu na betonových patkách. Ale jelikož jsme už neměli peníze a nebyla potřebná k bydlení, tak jsme dům zkolaudovali bez ní. Ale po dvou letech by jsme chtěli terasu dostavět, ale rozhodli jsme se jí uzavřít jako zimní zahradu a ještě podsklepit. Takže to vlastně bude přístavba. Mě by zajímalo jestli musím žádat o nové stavební povolení, nebo prostě můžem začít stavět na to staré povolení a pak tu přístavbu jen přihlásit? Předem děkuji za odpověď I.H.
Já to chápu dnes tak, že pokud existuje kolaudace stavby a není v ní výslovně uvedeno, že se jedná o první etapu výstavby nebo o…
Jak legislativně nejjednodušeji rekonstruovat dřevěnou stodolu bez čísla popisného?
Dobrý den, na našem pozemku vedle domu stojí naše stará dřevěná stodola v katastru nem. vedená jako budova bez čísla popisného, kterou plánuji zrekonstruovat. Hledám cestu jak se vyhnout kolotoči úřadů, prosím lze použít některou z nových možností povolení pro následující: Stodola není a nebude napojena na sítě, slouží k uskladnění dřeva, nářadí, káry za auto, sekačky atd.. Její zast. plocha je cca 135 m2 - soused se stavbou souhlasí. Chtěl bych udělat betonovou podlahu, dřevěné stěny vyzdít cihlami a eternitovou střech vyměnit za plechovou, rozměry budovy zůstanou zachovány. Budova není chráněnou památkou. Dalo by se použít ustanovení § 103 zemědělské stavby?
Ne, nedalo …. Ale §103 bod 1 c) hovoří o tom, že udržovací práce (zjednodušuji) nevyžadují povolení ani ohlášení. V praxi se to…
Majitel pozemku mě žádá abych zboural chatu kterou jsem koupil v dražbě
Dobrý den,koupil jsem dřevěnou chatu ve veřejné elektronické dražbě,chata je na katastru vedena jako objekt pro rodinnou rekreaci z cislem evidenčním,je sice z 50 let,ale uvnitř moc pěkná a z venku by chtěla pouze natřít a dát nové okapy.Chata stojí na pozemku jiného vlastníka,který má hned vedle dalších 20 chat a majitelé chat mu platí pronájem za pozemek pod chatou.Chtěl jsem také pronájemní smlouvu,ale protože majitel rekl že měl s bývalym majitelem chaty problémy,že kvuli exekuci dlouhé 13 let nedostal 13 let zaplaceno za pronájem,a že uz nechce mít další problémy a nařídil mi chatu zbourat a pozemek vyklidit do původního stavu.Prý je chata ve špatném stavu,přitom jsem tam mel odborníka a ten na dřevěných trámech a palubkách neschledal žádné závady.Chtěl jsem mu nájem za 13 let doplatit ale on trval na svém a dal mi to I písemně že do 90dnů musím chatu zbourat.Chtěl bych se zeptat,je opravdu možné,že má na to právo abych tu chatu musel zbourat?
Ne, nemá …. Správně jste měl jako nový majitel dostat od stavby veškeré doklady. To se asi nestalo, takže zkuste dojít na stavební úřad…
Je nutný souhlas sousedů přes jejichž pozemek vede soukromá příjezdová komunikace?
Dobrý večer, mám dotaz. Máme pozemek a budeme žádat sousedy o souhlas se stavbou. Z jedné strany kolem našeho pozemku vede komunikace, která patří soukromému vlastníku. Od něho už souhlas máme, ale nejsme si jistá, jestli také nemáme mít i souhlasy od sousedů, kteří mají domeček právě přes tuhle komunikaci. Jejich pozemek přímo nesousedí s naším. Děkuji
Ne, souhlas mít nemusíte …..Krejčí
Musí vytyčení stavby dělat geodet, nebo si to mohu udělat svépomocí?
Dobrý den, chci se zeptat, jestli si můžeme vytyčení stavby udělat sami svépomocí nebo si na to musíme vzít odbornou firmu / geodeta? Je to nařízené nějakým zákonem? Děkuji
Jednoduchý dotaz, ale složitá odpověď. „Starý stavební zákon“ 50/1976 Sb. v § 75 to měl napsané jasně – vytýčit stavbu je…
Ja postupovat při nesouhlasu s výstavbou sousedova domu v těsné blízkosti našeho domu?
Dobrý den, potřeboval poradit ohledně našeho nesouhlasu s výstavbou sousedního Řadového domu. Abych celý problém nějak uvedl, věc se má takto. V roce 2016 jsme s manželkou začali s výstavbou krajního řadového domu na klíč, udělali jsme pár klientských změn, včetně přidání oken na štítovou stěnu. Devoleperem nám bylo řečeno, že sousední dům tím pádem bude mít štítovou stranu bez oken. Cca po roce se ovšem začal stavět i sousední dům a ejhle, ten má okna ve štítové stěně na přáni klienta také. Tato okna jsou v každém patře vždy naproti těm našim a všechna z obytných do obytných prostor (obývák, pokojík) Vzdálenost těchto staveb je cca 7 - 10m (domy se od sebe rozchází), výška stavby je 12m. Problémem asi je, že po dobu výstavby a tedy v době, kdy bylo vydáno stavební povolení k sousednímu domu jsme měli podepsanou pouze SOSBK, majitely jsme teprve nyní. Ještě dodám, že sousední dům je již čerstvě zkolaudovaný. Náš dotaz je tedy směřován na to, zdali jsou takto situovaná sousední okna v souladu se stavební vyhláškou a tzv. "pohodou bydlení", za nás tedy rozhodně ne. Momentálně se sousedé začínají stěhovat a pohled z okna do okna na pár metrů je opravdu velice nepříjemný. O nějakém soukromí se nedá hovořit. Moc vám děkuji za jakoukoliv věcnou odpověď a případnou radu, jak v takovéto situaci postupovat. Pokud by bylo cokoliv nejasné, rád informace doplním, popř. zašlu foto a základní rozkres výměr. Ještě jednou děkuji s pozdravem Rataj Honza
Podívejte, odstupy staveb řeší vyhláška č. 501/2006 Sb. ve znění pozdějších novel. § 25 odst. 2 hovoří o vzdálenosti 7 m mezi domy…
Lze převést hospodářskou budovu na rekreační zařízení?
Dle dokumentace mám povolenou stavbu na rodinný dům a hospodářské stavení se sociálním zařízením.Z různých důvodů stojí na pozemku jen hospodářská budova se soc.zařízením.Dům zatím stavět nebudem,neb jsme staří.Lze provést změnu užívání na rekreační nebo zahradní domek.Půdorys je 48m2,výška 5m.Trvalé bydliště máme jinde.Vše je postaveno dle schválených plánů.Děkuji Šindelka Josef
Lze, ale dnes pozor, základ všeho je územní plán! To znamená, než se půjdete ptát na stavební úřad, tak si na internetu zjistěte jestli…