změna územního plánu obce
Dle současného platného stavebního zákona nelze umisťovat stavbu RD mimo hranici intravilánu a to ani v tom případě, že obec schválila zahrnutí příslušného pozemku do budoucího nového územního plánu. Protože však na nový UP nemá v současnosti prostředky, předpokládá jeho vyhotovení cca do 4 let. Dle příslušného ustanovení zákona o územním plánování může podat návrh na změnu ÚP každý vlastník pozemku. Zajímalo by mne, zda tímto způsobem mám šanci pořízení UP urychlit a co to pro mne představuje, jaké podklady musím dodat a kdo v tomto případě a v jakém rozsahu nese náklady na pořízení změny UP, nebo zda případně existuje jiná cesta, jak stavbu RD za hranicí intravilánu řešit?
Jak správně uvádíte v textu dotazu, možnost podat návrh na změnu územního plánu má každý vlastník pozemku. Součástí návrhu je návrh…
oprava zdi ze sousedova pozemku
Dobry den, mám problém se sousedem, mezi mým a jeho pozemkem je moje zeď (cihlová asi 2 m vysoká), která potřebuje opravu, ale soused mě odmítá pustit na svůj pozemek, abych mohl opravu provést. Momentálně ještě těsně ke zdi nasázel tůje a další rostliny, takže bez jejich poškození (i nechtěného) to nepůjde. Je toto v nějakém zákoně ošetřeno? Jak mám postupovat dál? Diky
Uvedený problém řeší ustanovení § 141 stavebního zákona, které m. j. uvádí, že pro vytvoření podmínek pro provedení udržovacích…
stavba RD a ochranné pásmo dráhy
Dobrý den, chtěl bych koupit pozemek na stavbu RD. Ten však sousedí s regionální železnicí, a proto mě zajímá, v jaké odstupové vzdálenosti lze stavět? Do jaké míry je tímto pozemek znehodnocen? Děkuji
Každá železnice má své ochranné pásmo. K žádosti o umístění a povolení stavby RD je nutné si zajistit souhlas příslušného…
územní plán obce (výstavba RD vers. bytový dům)
Dobrý den. Před dvěma roky jsem koupila stavební pozemek, který vznikl rozdělením pozemku většího. Při vypracování geometrického plánu na rozdělování pozemku vydal stavební úřad listinu, že důvodem rozdělení pozemku je výstavba rodinných domů v souladu s územním plánem. Před koupí pozemku jsem se byla osobně zeptat, jaká výstavba je zde možná. SÚ mi sdělil, že jednopodlažní RD s obytným podkrovím. V sousedství se rodinné domy stavěly. V současné době však vedlejší pozemek koupilo bytové družstvo a chce zde postavit bytový dům. Na obecním úřadu jsem se dozvěděla, že v platné územní dokumentaci jsou uvedeny bytové domy do tří podlaží, a že stavba bytového domu je v souladu s ÚPD. Mám šanci uspět, když SÚ doposud jednal v rozporu s uzemním plánem a v lokalitě umožňoval výstavbu RD a k tomuto účelu také pozemek rozděloval? Pozemek jsem koupila jako investici. Obávám se, že stavbou bytového domu dojde k jejímu znehodnocení. Děkuji za Vaši odpověď.
Na příslušném obecním úřadě zjistěte, zda navržená stavba je skutečně v souladu s územním plánem obce. Je možné, že územní plán…
kolaudace dílny
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké budu potřebovat dokumenty ke kolaudaci dílny (svářečské, klempířské) a jaká opatření musí mít (bezpečnostní atd.)? Děkuji
Doklady, které budete muset předložit k návrhu na kolaudaci stavby a následně při ústním jednání jsou jednak uvedeny v podmínkách…
odstupová vzálenost plánovaného RD od hřbitova
Dobrý den, náhodně jsem narazila na Vaši poradnu, a proto bych se chtěla dotázat. Vlastním parcelu v obci, která přímo zdí sousedí s funkčním hřbitovem. Jaká vzdálenost od hřbitova musí být pro stavbu rodinného domku? Hřbitov je uprostřed vesnice v zástavbě rodinných domů. Děkuji.
Ve stavebním zákoně, ani v prováděcích vyhláškách nejsou pevně stanoveny vzdálenosti staveb rodinných domů od hřbitova. Některé…
problematické získání souhlasu souseda ke stavbě RD
Dobrý den, při získávání povolení k novostavbě našeho domu jsme zjistili, že trávník mezi místní komunikaci a naší parcelou (šířka 1 m) má soukromého vlastníka žijícího v USA, kterého jsme již několikrát kontaktovali na adresu uvedenou v KN. Bezvýsledně. Načež jsme se dozvěděli, že pan snad nechce komunikovat s nikým. Je možnost ho nějakým způsobem obejít, když obec k vyjádření trvá na jeho souhlasu s překročením metrového trávníku? Předem děkuji za vaši odpověď
Mezi účely vyvlastnění, dle ustanovení § 170 stavebního zákona, patří odejmout nebo omezit právo k pozemku k vytvoření podmínek pro…
stavební úpravy sousedního RD v rozporu s povolením
Dobrý den, chtěla bych poradit zda mám nějaké práva nebo ne. Náš soused dostal povolení stavět na svém pozemku nový dům. Kompletně starý dům zboural a místo něj chce postavit nový. Chtěla bych se zeptat zda je možné, že úřady mu to povolili jako ohlášku rekonstrukce rodinného domu a nástavbu. Soused nám dal na vědomí, že chce stavět, ale mi jsme mu odpověděli nesouhlasem. Z dopisem nám přiložil technickou zprávu, která už momentálně teď neodpovídá /měla být zbouraná jen část pozemku/. Úřad nás písemně o ničem neinformoval a povolil rekonstrukci. To nemusel? Po zjištění povolení, nám nepovolil nahlédnout do plánů, abychom viděli jak dům bude vzdálen od našeho domu, či pozemku a na jakých místech budou mít okna, které si k našemu pozemku nepřejeme. Dům musí stát na stejných základech nebo může být posunut a mohou být pozměněny okna?Jak daleko musí být postaven dům od sousedního pozemku? Moc Vám děkuji předem za odpověď.
V souladu s ustanovením § 104 odst. 1 stavebního zákona lze některé stavby realizovat na základě ohlášení stavebnímu úřadu, při…
výměna krovu a kryiny - dodatečné povolení
Dobrý den, dle nového stavebního zákona potřebujeme ohlášení na výměnu starého krovu a krytiny na baráku. Toto všechno a ještě vyzdění nových štítů + komín jsme udělali bez jakéhokoliv ohlášení. Lze to dodatečně všechno ohlásit a jaká je pokuta? Děkuji
Samotná výměna střešní krytiny nevyžaduje ani ohlášení stavebnímu úřadu, pokud se nejedná o krytinu, ve které je obsažen azbest nebo o…
terénní úpravy na pozemku s uvažovanou stavbou RD
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu. Mám pozemek, na kterém územní plán obce počítá se stavbou RD a i já bych rád do 2 let postavil RD. Dotaz je ohledně zatím předběžných úprav: rádi bychom, než se opravdu rozhodneme stavět, využili tento pozemek jako zahradu, ale nejdříve by to vyžadovalo nějaké terénní úpravy, pozemek má rozlohu 1000 m2 a sousedí s obecním pozemkem z jedné strany. Pozemek je mírně ve svahu a trochu bychom ho rádi srovnali do roviny. Jaká jsou k tomuto třeba povolení, nebo stačí pouze nahlášení Obecnímu úřadu? Vlastně se jedná o půlku pozemku, kde chceme ubrat hlínu a odvozit jí, aby se pozemek sice ne úplně, ale aspoň trochu srovnal. Předem děkuji za odpověď.
Záleží na rozsahu terénních úprav. Pokud se jedná o terénní úpravy malého rozsahu a to úpravy terénu, násypy a výkopy do 1,5 m výšky…