Nalezeno 1051 dotazů

výklad pojmů - zastavěná, podlahová a obytná plocha stavby

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, co přesně a konkrétně znamenají následující údaje u stavby (domu nebo rekreačního objektu): maximální rozměry domu, zastavěná plocha, podlahová plocha, obytná plocha? Předem děkuji za ochotu a odpověď.

Jan Krátký

Ve praxi jsem setkal s několika odlišnými výklady citovaných pojmů. Podělím se s Vámi pouze s těmi nejčastějšími a zároveň…


umístění sousedního RD /odstupové vzálenosti a stísněné územní podmínky/

Dobrý den, soused chce postavit samostatně stojící RD s terasou ve vzdálenosti 4 m od mého samostatně stojícího domu, který leží svou severní stěnou přímo na jižní hranici sousedova pozemku. Uvedená vzdálenost 4 m je mezi severovýchodním nárožím mého domu a jihozápadním nárožím terasy plánovaného RD. Požádal jsem souseda, aby dodržel vzdálenost 7 m, neboť má možnost se právě o tyto 3 m posunout východním směrem, které ho dělí od veřejné komunikace (chodníku). To on odmítá, neboť na těchto 3 m chce mít předzahrádku. Odvolává se na "zvlášť stísněné územní podmínky" a že tuto výjimku mu umožňuje vyhláška a že v žádné z protilehlých stěn domů nejsou okna od obytných místností. Jeho terasa při jižní straně RD je vzdálena 4,9 m od okna ložnice ve východní stěně mého domu a okna od obytných místností obou domů jsou vůči sobě umístěna pod úhlem 90 a 45 stupňů a v plánovaném RD budou situována na jih a jihozápad (neleží v protilehlém směru). Přitom terasa RD s ohledem na své účelové určení bude patřit k těm prostorům, které budou obyvatelé RD zcela určitě podstatnou část roku využívat k uspokojování svých potřeb bydlení a relaxaci, a kdy prostor terasy nelze od okolí "odizolovat" tak, jak je tomu např. v případě oken v místnostech (možnost uzavření, žaluzie, a podobně). Okno od mé ložnice vůči terase navrhovaného RD se již nachází v protilehlém směru a jeho kolmá (protilehlá) vzdálenost od středu terasy je 2,9 m. Domnívám se, že za těchto okolností bude dotčena moje pohoda bydlení, neboť pokud pro výjimku ze zákonem stanovené vzdálenosti mezi samostatně stojícími domy (ze 7 m na 4 m) platí za jistého předpokladu (v žádné protilehlé stěně nesmí být okna od obytných místností), bylo by velmi nelogické, aby se tato v praxi osvědčená výjimka nevztahovala i na místnost a terasu, i když se o tom ve vyhlášce výslovně nehovoří. Mám právo trvat v tomto případě na dodržení zákonem stanovené vzdálenosti 7 m ?

Jan Krátký

Odpověď začnu částečnou citací platné prováděcí vyhlášky stavebního zákona /vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


kolaudace rozestavěné chaty

Rozhodli jsme se koupit chatu. Našli jsme si ji na internetu a začali se domlouvat přes realitní kancelář. Makléř nám popravdě řekl, že chata byla postavena v roce 1985 a dosud nebyla zkolaudována. Je stále vedena jako hrubá stavba. Chata je v zahrádkářské kolonii a je do ní zavedena voda i elektřina. Pokud chatu koupíme, nevystavujeme se riziku, že budeme za bývalého majitele platit nějakou pokutu? A co všechno je potřeba k takové kolaudaci doložit?

Jan Krátký

Jedná se o poměrně častý případ, kdy je stavba z nějakých důvodů řadu let rozestavěna /nedokončena/ a tím pádem i nezkolaudována.…


zastavěná plocha RD a koeficient zastavitelnosti

Může být zastavěná plocha navrhovaného přízemního RD s podkrovím 110 m2, když velikost pozemku je 230 m2 a když koeficient zastavěnosti pro danou lokalitu je 0,3, což by odpovídalo zastavěné ploše 69 m2? Je možné, aby stavební úřad při umístění RD a jeho začlenění na takto malém (a podle mého názoru nevhodném) stavebním pozemku nebral zřetel na disproporci půdorysných rozměrů stavby vůči velikosti pozemku? Slyšel jsem, že MMR ČR považuje pozemek pro stavbu RD menší než 1 000 m2 za "zvlášť stísněné územní podmínky". Tento údaj jsem neověřoval, ale pokud je správný, chtěl bych se zeptat, je-li pak odpovědné ze strany stavebního úřadu umožnit stavbu RD na pozemku, který má jen 230 m2 a přitom se nejedná o řadovou zástavbu, ale o samostatně stojící RD. Děkuji za zodpovězení mých dotazů.

Jan Krátký

Citovaný koeficient zastavěnosti jste nejspíše „dopátral“ v textové části zpracovaného územního či regulačního plánu. Tento…


stavba pneuservisu na sousedním pozemku

Můj dotaz se týká sousedního pozemku.Na sousedním pozemku chce soused realizovat stavbu pneuservisu. Jelikož sousední pozemek patří jeho matce, tak vymysleli, že dotyčnému stavebníkovi pneuservisu darují jen pozemek pod ještě nepostavenou nemovitostí. Tím prý nebudeme přímí sousedi a nemáme právo do ničeho zasahovat. Jestliže dotyčný stavebník stavbu zrealizuje, i tak od našeho domu bude tato stavba umístěna asi 10 m od hranice pozemku. Chceme se zeptat, zda je možné takto postupovat? Papírově to vypadá, že nejsme vlastně sousedi, ale ve skutečnosti ano. Dále nám na stavebním úřadě bylo řečeno, že dotyčný stavebník požádal o vydání stavebního povolení ještě v prosinci 2006 a tudíž úřad prý nepotřebuje naše vyjádření ke stavbě podnikatelského objektu. Dále nám bylo sděleno, že prý aby se neřeklo, tak nás vyzvou ke stavebnímu řízení a vzápětí nás vlastně vyloučí, protože nejsme účastníci řízení... Je možné, aby si s námi takhle hráli a záměrně takto postupovali?

Jan Krátký

Navrhovaná stavba bude vyžadovat vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Obou těchto řízení byste měli být…


přístřešek u chaty

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli si mohu bez stavebního povolení na své chatě postavit malý přístřešek proti dešti a slunci. Jedná se o přístřešek 3 x 2,5 m a výška cca 2,5 m. Na čtyřech stojnách se zabetonovanými patkami. Děkuji.

Jan Krátký

Prvním předpokladem je soulad navrhované stavby s územním plánem obce. Zjistěte si na příslušném obecním úřadě, zda lze na…


sousedova stavba bez povolení

Soused si nastavil patro a tím ně zastínil část domu ze dvora. Tato stavba je postavena bez řádného povolení a kolaudace. Tato stavba je již víc jak dvacet let postavena. Jde s tím ještě něco dělat?

Jan Krátký

Můžete se obrátit na příslušný stavební úřad, popsat situaci a písemně požádat o provedení tzv. „státního stavebního dohledu“.…


realizace stolařské dílny ve stávající kolně u RD

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu v následující věci: Vedle našeho RD máme kolnu (30 x 12 m), obvodové zdi jsou vyzděné z cihel, strop je dřevěný, taška je betonová a podlaha také. Chtěli bychom si v jednom rohu zřídit stolařskou dílnu (13 x 5 m) – tzn., že její dvě stěny by tvořily stávající obvodové zdi velké kolny, ale nevíme z čeho udělat další dvě zdi, které by stolárnu oddělovali od zbytku kolny? Jde nám hlavně o to, jestli je možno tam stolárnu vůbec zřídit a popřípadě z čeho udělat ty dvě zdi, a strop, aby splňovala vše, co takováto provozovna živnosti splňovat má (z hlediska bezpečnosti práce a požární bezpečnosti), prostě aby mohla být zlegalizována? Předem Vám moc děkuji za odpověď

Jan Krátký

Prvotním předpokladem je soulad navrhované stavby s územním plánem příslušné obce. Konkrétní návrh konstrukce je spíše dotazem na…


parkovací místa pro restauraci

Budujeme restauraci a vše špatné co nás potkat mohlo potkalo. Magistrát města po nás chce parkovací místa pro hosty. Toto parkoviště je jen velice obtížné zbudovat. Přitom v okruhu 200 metrů od naší provozovny jsou veřejná /placená/ parkoviště. Úředníci tvrdí, že hosti nám tak daleko parkovat nebudou. Myslím si, že pokud budou hosté chtít, cestu pěšky podstoupí. Navíc si myslím, že tento hendikep je naším problémem a ne problémem magistrátu. Možná se mýlím. Nevím, jak pokračovat dál, protože přes magistrát města asi neprojdeme. Není nějaká vyšší instance, která by tento problém mohla řešit? Prosím o radu - zkušenost. Děkuji

Jan Krátký

Požadavek na zřízení parkovacích míst /v odpovídajícím počtu pro navrhované stavby/ vyplývá z požadavků vyhlášky č. 137/1998 Sb.…


přístavba chaty a nesouhlas souseda

Dobrý den, chci provést přístavbu chaty. Přístavba je v souladu s územním plánem města, od sousedních pozemků je vzdálená min 5,5 m. Dle nového stavebního zákona jsou nutné souhlasy majitelů sousedních pozemků. Jeden ze sousedů mi ale souhlas nedá, protože je otcem mé dcery a před sedmi lety jsem se s ním rozešla, navíc je v současné době silný alkoholik a o svůj pozemek, sousedící s mým, se nestará. Poslala jsem mu dopis s dodejkou a dodejka se mi jako doklad o příjmu vrátila. Je možné v tomto případě považovat dodejku, jako doklad nahrazující vyjádření souseda, nebo snad nový stavební zákon pamatuje na takové případy jiným řešením? Za odpověď děkuji.

Jan Krátký

Přístavba objektu pro rekreaci podléhá rozhodnutí o změně stavby a o změně vlivu stavby na využití území. Toto rozhodnutí může být za…