Nalezeno 121 dotazů

realizace hromosvodu na RD

Dobrý den chci se optat, zda je potřeba hromosvod na RD ke kolaudaci? Děkuji

Jan Krátký

V případě, že projektant, který vypracoval projektovou dokumentaci pro stavební povolení nebo ohlášení stavby hromosvod na stavbě navrhl,…


kolaudace RD (osazení SDK s požární odolností)

Dobrý den, máme problém s užíváním stavby. Stavební úřad nám nechce užívání povolit, jelikož nemáme protipožární sádrokartóny a nemáme od nich certifikát. Ani od oprávněné firmy, která je může montovat. Dům už je postavený a SDK desky dávno namontované a vymalované. Jak máme postupovat, aby nám úřad stavbu povolil užívat? Děkuji

Jan Krátký

Požadavek stavebního úřadu je oprávněný. Pokud v projektu stavby (jehož součástí je i požární zpráva) byly navrženy sádrokartony s…


měření radonu ke kolaudaci stavby

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je před kolaudací třeba u novostavby měření radonu v interiéru? Na stavebním úřadě jsem se dozvěděl, že to potřeba je, ale dříve jsem o tom nikde neslyšel. Pozemek máme s nízkým radonovým indexem, tak nechápu, z jakého důvodu by to bylo? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Podkladem k žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby je měření radonu na pozemku stavby. Pokud je zjištěné radonové riziko…


obtěžující provozovna zahradnictví na sousedním pozemku

Dobrý den, na podzim jsme koupili nemovitost, která sousedí s pozemkem, na kterém je již roky provozováno zahradnictví. Teď jsme zjistili, že přestože zahradník má pracovní dobu od pondělí do soboty, tak pracuje celý týden, tedy i v neděli a je schopen za naším plotem nakládat štěrk i v neděli v 8 hodin. Snažili jsme se s ním domluvit, ale jeho argument zněl, že on tady měl zahradnictví dřív, než tam vůbec nějaké obytné domy vyrostly, tudíž je to jen náš problém. Jedná se mi o tom, zda v tomto případě si skutečně může dělat soused co chce a dodržovat max. noční klid? Děkuji

Jan Krátký

Jestliže s provozovatelem zahradnictví není možná dohoda, jedinou možností k nápravě věci je se obrátit na příslušný stavební úřad…


kolaudace rodinného domu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vlastně probíhá kolaudace rodinného domu, podle "nového" stavebního zákona? Když jsem tuto problematiku hledal na internetu, nikdy jsem nenašel přímou odpověď na rodinné domy, ať už s ohlašovací povinnosti (do 150 m2), tak pro domy s rozlohou větší jak 150 m2 a tedy se stavebním povolením. Nějaké informace jsem se dočetl pouze na této stránce, a to, že kolaudace probíhá dle § 120 stavebního zákona. Mnohokrát děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavba rodinného domu, ať už byla realizována na základě ohlášení stavebnímu úřadu nebo na základě stavebního povolení, se uvádí do…


kolaudace stavby povolené v 50. letech 20. století (ověření "pasportu" stavby)

Dobrý den, můj problém je poněkud složitější a delší. Moji rodiče jsou majitelé domu, který byl postaven kdysi v 50. letech minulého století. Skládá se z vyšší budovy (určená jako obytná) a z nižší budovy (jako zemědělská stavba), ovšem je to společně propojeno a tak se jeví jako jeden celek. Problém je v tom, že zemědělská budova má číslo popisné a obytná nikoli. Zároveň na číslo popisné zemědělské budovy jsou nahlášeny 3 rodiny k trvalému bydlišti alespoň 10 let. Chtěla jsem se nahlásit na toto číslo popisné také k trvalému bydlišti, ovšem paní na městském úřadě mě ujistila, že na zemědělskou stavbu nelze vázat trvalé bydliště. Táži se tedy, jak je to v případě mých nájemníků možné? S tímto problémem jsem se rozhodla něco dělat a tak jsem šla na městský úřad, kde si mne přehazovali jak horký brambor, skončila jsem na stavebním úřadě, kde mi bylo řečeno, že proto, abych dostala na budovu číslo popisné je potřeba mimo jiné i kolaudační rozhodnutí o této stavbě. Ovšem jedná se o více jak 50 let starou budovu, a když se byl můj otec ptát na kolaudační rozhodnutí a další podklady k domu, bylo mu řečeno, že byly ztraceny. Prosím Vás o radu co dělat, jestli to musí zařídit úřad, když to ztratil nebo to odskáču já, resp. mí rodiče a budeme toto muset nechat znovu vypracovat? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Jak došlo ke skutečnosti, že mají nájemci hlášeno trvalé bydliště v zemědělské stavbě, je skutečně záhadou. Nedochované kolaudační…


kolaudace bytů v bytovém domě

Situace: Stavebník postavil bytový dům a rozprodal bytové jednotky a garáže v suterénu (až na 4, které zatím stále vlastní) individuálním vlastníkům. Vlastníci tak mají se stavebníkem uzavřenou standardní kupní smlouvu na příslušné jednotky a dále mu někteří dali plnou moc na zastupování ve všech právních úkonech souvisejících s kolaudačním řízením. V průběhu rozprodávání jednotek dostal stavebník od SÚ povolení k předčasnému užívání stavby a následně požádal o kolaudaci. Ta se ale v důsledku závad, na které mj. poukázali sami vlastníci jednotek, přerušila do jejich odstranění. Problém: SÚ tvrdí, že vlastníci „vstoupili do práv stavebníka“, stali se tak také dalšími stavebníky ve smyslu SZ a jsou tak odpovědní za kolaudaci domu. Vlastníci jednotek očekávají, že SÚ bude aktivně zasahovat do kolaudačního řízení v jejich prospěch, když už povolil předčasné užívání stavby. Zatím ale SÚ stále jen přerušuje řízení do odstranění závad a čeká, až stavebník prodá zbývající garáže a z jeho pohledu se tak vlastníci jednotek stanou jediným stavebníkem, který pak pochopitelně bude mít zájem na kolaudaci přes setrvávající závady. Je postup SÚ správný? Jak se my, vlastníci jednotlivých bytů, můžeme bránit? Pozn.: stavební povolení bylo vydáno v 2006/02 a tedy i kolaudace probíhá podle předchozího znění stavebního zákona.

Jan Krátký

Stavební úřad nemůže zkolaudovat stavbu se závadami bránícími jejímu užívání. Proto přerušil kolaudaci do doby, než budou tyto…


kolaudace komína (krbu) v rodinném domě

Budu kolaudovat rodinný dům povolený v roce 2009. Mám revizi ke komínu a stavební úřad ode mne požaduje ke kolaudaci předávací protokol k vybudovanému krbu. Je to oprávněný požadavek? Dům jsem si stavěl svépomocí a mám zajištěn stavební dozor od autorizovaného inženýra. Děkuji

Jan Krátký

Před obestavěním krbu by revizním technik měl provést kontrolu napojení krbu do komína. Každý dokončený krb musí mít návod k použití,…


kolaudace chaty a její zápis do KN

Dobrý den, mám na vás dotaz: na základě rozhodnutí o přípustnosti stavby v roce 1963 byla postavena chata cca 38 m2 na pronajatém pozemku. Jednalo se o dočasnou stavbu. V roce 1966 byl proveden zápis o kolaudaci MNV a přiděleno evidenční číslo. Bohužel nyní bylo zjištěno, že chata není v KN a na stavebním úřadě nám bylo řečeno, že zápis o kolaudaci není kolaudačním rozhodnutím, ale mělo být vydáno povolení k užívání stavby ONV. Jakým způsobem bychom mohli tuto chatu zapsat do katastru nemovitostí? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Katastrální úřad dokončenou stavbu do katastru nemovitostí zapíše na základě žádosti. Jejím podkladem je m. j. i doklad o uvedení stavby…


kolaudace bytu (rozsah vybavení koupelny)

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně kolaudace koupelny. Co všechno musí být instalováno v koupelně, aby byla zkolaudována. Jde mi o konkrétní věci. Vím, že musí být funkční - musí tam být umyvadlo, WC, dveře, ale nevím, jestli musí být i instalovaná vana k ní i vanová baterie, ruční sprcha k vanové baterie, sedátko k WC? Můžete mi prosím poradit, co vše tedy je nutné? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavební úřad při kolaudaci stavby zejména zkoumá, zda stavba byla provedena v souladu s ohlášením nebo s podmínkami stavebního povolení…