Nalezeno 121 dotazů

kolaudace RD (doklad o likvidaci odpadních vod)

Dobrý den, vyřizujeme kolaudaci domu za rodiče u domu, který byl budován od roku 1968, a kolaudace nebyla zrealizována. Máme dvoukomorový septik s přepadem a potřebujeme doložit doklad o jeho nepropustnosti. Jak to máme vyřešit, když v té době nic takového nebylo potřeba? Musíme dneska vybudovat čističku, abychom dům zkolaudovali? Když mi na stávající septik nikdo doklad o nepropustnosti nedá? Nebo jak to lze vyřešit? Děkuji za radu

Jan Krátký

Doklad o nepropustnosti septiku získat nelze, jelikož tento není nepropustný. V případě, že v místě není kanalizace, je možné tento…


řešení závad v bytě ve zkolaudovaném bytovém domě

Dobrý den, zhruba před 3-mi lety jsme si kupovali byty v bytovém komplexu. Po roce od převzetí jsme provedli detailní prohlídku stavby a zjistili jsme, že otopný systém z poloviny neodpovídá normám a projektové dokumentaci (nevyvážená otopná soustava, neodpovídající izolace atp.), v slaboproudých rozvodech chybí třetina projektovaných rozvodů, střecha má hodně neošetřených tepelných mostů a v zimě dochází ke kondenzaci a zatékání do bytů pod střechou. Vše jsme reklamovali, náprava bohužel žádná. Lze nějakým způsobem zpochybnit kolaudační rozhodnutí? Když stavba v mnohých případech neodpovídá projektové dokumentaci?

Jan Krátký

Pokud investor stavebnímu úřadu předal všechny potřebné revize instalací, protokoly o odzkoušení instalací a prohlášení o shodě na…


kolaudace nástavby RD (rekonstrukce v r. 1987)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat a jaké doklady budu potřebovat ke kolaudaci domu, který byl v roce 1987 rekonstruován (přistaveno patro), ale nebyl zkolaudován? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Jelikož byla stavba povolena za platnosti předchozího stavebního zákona č. 50/1976 Sb., bude se také v souladu s ním uvádět do trvalého…


kolaudace RD povoleného za platnosti stavebního zákona před r. 2006

Dobrý den, prosím o radu. V roce 1992 jsme neprošli kolaudací, nějaká odvolání, táhlo se to čtyři roky, bylo to komplikované tím, že jsme chtěli v rodinném řadovém domku provozovat cukrárnu. To už dávno neplatí, v domě bydlíme od té doby neustále, jen bez kolaudace a tedy bez čísla popisného. Katastrální úřad dělal revizi a přišel na tento nedostatek, máme lhůtu 3 měsíce. Zajímá mě, jaký stavební zákon musíme splnit, dívala jsem se na rok 2006, a jaký postup bychom měli zvolit? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavba, jejíž stavební povolení nabylo právní moci za platnosti předchozího stavebního zákona č. 50/1976 Sb., (tj. do 31.12.2006) se…


přezkoumání kolaudačního rozhodnutí stavby

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu nějak oponovat rozhodnutí stavebního úřadu o zbourání části stavby postavené na pozemku městské části, když tato stavba byla zkolaudována? Problém je však v tom, že byla zkolaudována část ve tvaru písmene "L", nicméně byla zastřešená do čtverce a na jejím rohu stál pilíř - tak aby byl dotvořen čtvercový tvar. Po kolaudaci byla následně dostavěna i část, tj. z písmene „L“ vznikl čtverec. Lze tedy napadnout kolaudační rozhodnutí, že stavba měla být zkolaudována již tehdy do čtverce, neboť pilíř byl součástí stavby? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavební úřad při kolaudaci stavby m. j. ověřuje splnění podmínek stavebního povolení. To znamená, že skutečný stav stavby uváděné…


souhlas s užíváním rozestavěného RD

Dobrý den, rodinný domek před dokončením, na který bylo vydáno stavební povolení v r. 2007, zastavěná plocha 110 m2, 1 nadzemní podlaží + podkroví. Je nutná po změně zákonů kolaudace? Nebo stačí oznámení stavebnímu úřadu namísto kolaudačního řízení? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pokud stavební povolení nabylo právní moci po 1.1.2007, podléhá uvedení stavby do trvalého provozu (v souladu s ustanovením § 120…


legalizace rekonstruované stavby garáže (dílny)

Mám kapičku zapeklitý případ. Tatík před nějakou dobou koupil pozemek, na kterém stál malý domeček (jedna plus dveře). Byl v tak hrozném stavu, že pozemek jsme koupili jako zbořeniště, tudíž dům byl určen k demolici. V katastru je parcela zapsána jako „stavební parcela“. Jenomže mi nic nezbořili, ba naopak barák jsme dost důkladně opravili, vyztužení kolejnicemi a hromada posvařované oceli teď drží ostatní baráky v ulici ještě pohromadě. No a já si z toho udělal něco jako dílnu, respektive garáž. Elektriku jsem měl napojenou z otcovy legální dílny hned vedle, takže jsem nic neřešil, protože o nic nešlo. Ale otec teď dílnu prodal a já nemám elektriku. A tady vzniká můj problém, potřebuju elektrickou přípojku. Tu mi elektrárny asi jen tak nedají, poněvadž nemam číslo popisné. Takže bych asi potřeboval nějak dodatečně dořešit stavbu. Kamarád, co se živí jako stavbyvedoucí mi stavební plán namaluje a dostanu na něj ještě štempl. Chci to zaregistrovat jako garáž ať nemám lítačky ještě s odpady, komíny atd. Ale vůbec nevím, co všechno vlastně řešit? Muže někdo poradit?

Jan Krátký

Legalizaci stávajícího stavu stavby budete muset řešit s příslušným stavebním úřadem. Bude záležet na jeho názoru, zda současnou…


"kolaudace" vers. "souhlas s užíváním" stavby RD

Dobrý den. Prosím o informaci, v čem je rozdíl mezi kolaudací a ohlášením užívání stavby? Máme stavbu postavenou na ohlášku (dům do 150 m2). Podle mých informací bychom měli tedy využít "ohlášení o užívání stavby". Prosím o info, jak toto ohlášení probíhá a v čem se liší od kolaudace?

Jan Krátký

Podle minulé právní úpravy stavebního zákona č. 50/1976 Sb. se stavby uváděly do trvalého užívání v kolaudačním řízení.…


změna užívání nebytového prostoru na byt

Dobrý den, rádi bychom se zeptali na rozdíl mezi bytem a jiným nebytovým prostorem. Náš problém spočívá v tom, že jsme koupili byt v novostavbě prodávaný jako ubytovací jednotka - tedy tenkrát s 19% DPH (prý z důvodu nedostatku světla, byt je na sever). Zároveň nám developer pomohl s vyřízením hypotéky. Nyní jsme chtěli refinancovat, ale narazili jsme na problém - byt je v katastru zapsán jako jiný nebytový prostor a přestože máme udělaný vysoký odhad na byt, kde je popsán tak, že se opravdu jedná o prostory ničím se nelišící od jiných bytů, hypotéku nám nedali. Mám tedy dvě otázky - je možné nechat "rekolaudovat" takovýto "jiný nebytový prostor" na byt - např. přeměřením světelnosti, hlučnosti nebo dalších věcí, nějakou stavební úpravou, posouzením, k čemu je byt určený, a jaký je v tomto případě postup? A druhá otázka - dávají nějaké finanční ústavy hypotéku také na takovýto druh bydlení? Oba v tomto "ne"bytě máme nahlášeno trvalé bydliště. Předem díky za odpověď

Jan Krátký

Změnu užívání (rekolaudaci) nebytového prostoru na byt je nutné oznámit stavebnímu úřadu. Postup pro uskutečnění změny užívání…


překročené limity hluku v bytech zkolaudované novostavby BD

Dobrý den, koupili jsme byt od developera v novostavbě, která byla zkolaudována v roce 2008 (kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci na podzim 2008). Bohužel jsme zjistili a následně měřením od akreditované firmy ověřili, že v našem bytě (a i v dalších bytech v domě, které byly měřeny) nejsou dodrženy normy ČSN 73 0532 a nařízení vlády 148/2006 Sb. „ o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací“ (tedy nejsou nedodrženy normy na hluk). Je tedy možné zpětně napadnout kolaudační rozhodnutí? A co by to mělo pro nás jako pro vlastníky za důsledek? Pokud bychom se s naměřenými hodnotami, které prokazují nedodržení zákonem daných norem, obrátili na stavební úřad, co je jeho povinností? Je nějaká šance donutit developera přes stavební úřad, aby nám vzniklé závady kompenzoval (vzal si byt zpět nebo poskytl přiměřenou slevu), aniž bychom se obraceli na soud? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Skutečnost, že stavba je provedena takovým způsobem, že nebyly dodrženy limity uvedené ve zmíněných předpisech, může být zapříčiněna…