stavební úpravy sousedního RD - výměna okna za luxfery
Dobrý den, prosím Vás o radu, jak mám postupovat v níže popsané situaci: Vlastním rodinný dům. Při stavbě rodinného domu na sousední parcele byla postavena stavba rodinného domu pouhých 6 metrů od protilehlé zdi mého domu, přestože je v mojí protilehlé zdi je umístněné okno 110 x 80 cm od obytné místností o rozměrech 388 x 360 cm. V protilehlé stěně sousedního domu nesměla být umístněna žádná okna a provedena žádná zástavba volného prostoru mezi domy, vzhledem k stávajícímu oknu od mojí obytné místnosti. Pro osvětlení schodiště v protilehlé stěně nově postaveného domu byly zazděny skleněné cihly /luxfery/. V 47. týdnu roku 2006 vlastník sousedního domu skleněné cihly /luxfery/ vyboural a do této stěny zabudoval prosklené okno cca 120 x 80 cm bez jakékoliv domluvy a souhlasu se mnou sousedem. Toto okno je přímo proti stávajícímu oknu mojí obytné místnosti. Z nově zabudovaného okna je vidět přímo do celé mojí obytné místnosti a v důsledku toho došlo k porušení veškerého soukromí. Okno od obytné místnosti nelze zacloňovat, protože již nyní neodpovídá osvětlení místnosti normě, vzhledem k 6 metrové vzdálenosti mezi domy. Zabudováním okna do protilehlé stěny sousedního domu došlo k hrubému porušení § 8 vyhlášky č. 137 Sb. „O obecných požadavcích na výstavbu.“ Se zabudovaným oknem zásadně nesouhlasím z výše uvedených důvodů. Stížnost jsem podal písemně 14.12.2006. Podle kterých vyhlášek by se měl případ řešit a jak postupovat? Laskavě Vás prosím o posouzení a radu jak v popsaného problému postupovat. Za radu a pomoc Vám předem děkuji.
Vzdálenost mezi dvěma samostatně stojícími rodinnými domy musí být minimálně 7 m, jak je stanoveno ve vyhlášce „o obecně technických…
odstupové vzdálenosti pro stavby RD
V textaci Stavebního zákona č. 183/2006 již nenacházím takové údaje, jako je vzdálenost rodinného domku od komunikace, od hranice pozemku apod. Kde jsou nyní tyto údaj k dispozici - zákon - vyhláška – paragraf? Děkuji
Nejprve prosím přijměte omluvu za opožděnou odpověď. Tyto údaje ve stavebním zákoně nenajdete. Vzdálenosti rodinného domu od komunikace,…
námitky k nástavbě sousedního RD
Dobrý den, nedávno jsme se dostali do situace, kdy se náš soused rozhodl provést nástavbu přízemního RD s rovnou střechou o patro a půdu. Jeho stavba již teď přesahuje na náš pozemek (chodník, drenáž, přesah střechy). Původně se jednalo o dílnu, která byla přestavena na dům. Vzdálenost mezi domy činí 4,5 m a okna našich hlavních místností směřují právě směrem k plánované stavbě (JV směr). Běžná vzdálenost mezi domy v naší čtvrti je okolo 20 ti až 50 ti metrů. Domnívám se, že máme právo se tedy bránit proti povolení k takovéto stavbě. Soused má navíc možnost přístavby směrem do své zahrady, která by nám samozřejmě nevadila. V současné době probíhá stavební řízení, ve kterém se stále odvoláváme a stavební úřad se snaží možná i díky osobním známostem se sousedem, naše námitky zamítat. Jaký by byl nejlepší další postup v této věci? Děkuji.
Stavba musí být samozřejmě v souladu územním plánem obce. Odstupové vzdálenosti mezi rodinnými domy stanovuje § 8 odst. 2 vyhlášky č.…
stavba RD - vjezd do garáže a požárně nebezpečný prostor
Dotaz se týká stavby rodinného domu, vlastně přímo garáže. Ráda bych věděla, zde je nějaká norma nebo nařízení, která určuje, jaký maximální sklon může mít sjezd do garáže u RD a jak by se to dalo spočítat? Jestli se to počítá ve stupních nebo v procentech? Jestli je to doporučeno nebo nařízeno? A druhý dotaz se týká střechy v podkroví. Kdy v podkroví již nechci dělat strop, ale nechat volné trámy a obložit? Bylo mi sděleno projektantem, že v tomto případě musí být kolem RD spočítán prostor pro větší odstupy staveb, co se týče z hlediska požáru a pokud na to existuje nějaká norma nebo nařízení? Děkuji
ČSN 73 6057 - jednotlivé a řadové garáže uvádí, že sklon vyrovnávací rampy /která překonává rozdíl výšek mezi terénem popř.…