Nalezeno 104 dotazů

demolice sousedního RD na hranici pozemku a umístění nové stavby RD

Dobrý den, máme dům ve středních Čechách (Nymbursko) v zástavbě se souběžnou orientací domů a uspořádáním dům - dvůr u domu - sousední dům - sousední dvůr atd. s tím, že sousední dům stojí na hranici našeho pozemku a jeho zeď vlastně tímto uzavírá náš dvůr z protější strany. Soused nyní přišel s tím, že chce svůj starý dům zbourat a na jeho místě postavit nový. Potřebuje na tuto akci stavební povolení s naším souhlasem (jeho dům je na hranici našeho pozemku, nebude třeba muset při nové výstavbě dodržet určitý odstup od našeho pozemku) a jak by bylo možné této demolici/nové výstavbě zabránit, resp. jaké podmínky musí soused splnit, aby dostal stavební povolení? Děkuji

Jan Krátký

Dle současně platného stavebního zákona se stavba rodinného domu umísťuje na územním rozhodnutím a její realizaci povoluje stavebním…


odstupové vzdálenosti pro stavby RD

Dobrý den, získali jsme pozemek s uliční šířkou 18 m v nově budované ulici. V námi zamýšleném projektu nemají obě boční stěny žádná okna z obytných místností. S jedním sousedem jsme domluveni, že oba osadíme svoje domy na 2+2 m od sebe, protože ani on z této strany okna nemá. Rádi bychom tak učinili i z druhé strany, ale víme, že sousedka ve svém projektu počítá s okny a se 3,5 m ke společné hranici. Je možné počítat s tím, že když my na této straně okna nemáme, budeme moci jít na vzdálenost 2 m od hranice pozemku? Dále bych se ráda zeptala, může-li sousedka namítat něco proti hloubce naší stavby. Zatímco její stavba bude hluboká 14 m, my počítáme s hloubkou 15,5 až 16 m, tedy cca o 2 m více než ona. Může nám stavební úřad nařídit projekt přepracovat, když ona namítne zastínění? Doufám v to, že nikoliv - co kdyby ona stavěla dům s hloubkou 8 m, to by pak mohla chtít, ať jdeme taky do 8 m a celá investice do našeho pozemku by tím byla znehodnocena. Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti mezi stavbami a odstupové vzdálenosti staveb řeší ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. V odst. 2 tohoto…


uliční čára

Dobrý den. Obdržela jsem stanovisko z územního plánování, kde stálo - "řešení vstupů musí být provedeno tak, aby zůstala zachována uliční čára v ulici..." Prosím Vás o zaslání informace, co je to "uliční čára" a kde je schopen mi vydat stanovisko k uliční čáře pro stavební úřad, aby jsme dodrželi jejich podmínku? Děkuji za informaci.

Jan Krátký

Stanovisko odboru územního plánování příslušného městského úřadu vychází pravděpodobně z územního plánu obce, případně z…


sousedův sklep na hranici pozemku a problém se zatékáním dešťových vod

Dobrý den, prosím o radu: nedávno jsme koupili rodinný dům. Zadní stěna domu je postavena tak, že se k ní dostaneme pouze přes sousedy, takže při koupi jsme nevěnovali velkou pozornost, co tam je. Viděli jsme, že se o tu zadní stěnu opírá sousedův sklep, ale netušili jsme, jaké problémy nám to způsobí. Jak píši, sklep byl postaven přímo k naší stěně a to tak, že veškerá voda nám ztékala na stěnu. Tím pádem byla stěna mokrá, vevnitř nám začala stěna plesnivět a dům, jelikož je z kotovice, byl silně podmáčen. Snažili jsme se se sousedy nějak dohodnout, ale nechtějí s námi nijak spolupracovat. Sklep je ve tvaru kopule postaven z kamenů a na hoře je pokrytý velkým množstvím hlíny. Tak jsme před nedávnem odkopali od stěny asi tak půl metru hlínu, aby zeď mohla dýchat a vysychala, ale ze sklepa se hlína neustále svažuje zpět k domu a voda tam také neustále ztéká. Prosím poraďte, na koho se můžeme obrátit, aby nám pomohl? A ještě bych se chtěla zeptat, jakou vzdálenost při stavbě tohoto sklepu od naší stěny měli dodržet? Jinak sklep nepoužívají. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti mezi jednotlivými stavbami a vzdálenosti staveb od sousedních pozemků řeší ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006…


odstupová vzdálenost mezi rodinnými domy

Dobrý den, můj dotaz se týká vzdálenosti mezi domy, tj. maximální vzdálenost, a to i když nejsou přímo naproti sobě ale jsou uskočené. Zdi budou naproti sobě v délce cca 5 m (půdorys), pokud se počítá i konec balkonu, je to méně. Oba domy jsou od hranice pozemku vzdáleny 2,5 m a v protějších stěnách mají oba domy okna (obývací pokoje), oba domy jsou patrové. Jedná se mi o to, jak se posuzuje vzdálenost mezi domy zda kolmo k sobě, bez ohledu na to, že okna nejsou přímo proti sobě ale rovněž dle situované nové stavby jsou uskočené. Pokud sečtu délku domů od společné hranice je to 5 m měřeno kolmo k sobě. Je tato vzdálenost postačující?

Jan Krátký

Ačkoli z dotazu není parné, o jaké domy se jedná, budu předpokládat, že se jedná o domy rodinné. Vyhláška č. 501/2006 Sb. o obecných…


měření odstupových vzdáleností pro stavbu RD

Dobrý den, minimální odstupové vzdálenosti RD od sousedních RD či hranic pozemků se měří od svislé nosné stěny, příp. balkonu nebo je důležitý i přesah střechy a měří se pak od nejzazšího bodu? Konkrétně mi jde o to, zda je pro dodržení odstupových vzdáleností důležitá např. stříška nad vchodem do domu či pouze nosná stěna. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Dle ustanovení § 25 odst. 8 vyhlášky č. 501/2006 Sb. se vzájemné odstupy a vzdálenosti měří na nejkratší spojnici mezi vnějšími…


sousedova nepovolená stavba pro chov dobytka

Dobrý den, na pozemku (pole, louka) sousedícím s naší zahradou si majitel (soukromý podnikatel v zemědělství) postavil nejdříve kolnu, pak do ní umístil postupně od 6 ks až po stávajících 60 ks hovězího dobytka, nyní stavbu používá jako kravín. Stavba je vzdálena cca 4 m od našeho plotu. Dobytek několikrát utekl, poničil plot a stromky. Nebyli jsme vůbec informováni o vznikající stavbě, natož přizváni ke stavebnímu řízení. Stavba ještě není zkolaudovaná, majitel potřebuje náš souhlas se stavbou. Nekomunikuje s námi. Co se stane, pokud se nevyjádříme žádným způsobem ke stavbě? Existuje nějaká promlčecí lhůta, což by znamenalo, že majitel pak náš souhlas již nebude potřebovat? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavba musí být užívána pro účel, pro který byla zhotovena. Není tudíž možné, aby soused postavil kůlnu a následně ji bez schválení…


odstupová vzdálenost stavby pro rekreaci od RD

Dobrý den, prosím o odpověď na poněkud komplikovaný případ. Stavební zákon, resp. vyhláška č. 137/1988 stanoví odstupové minimální vzdálenosti u staveb pro rekreaci na minimálně 10 metrů. Odlišně je tato vzdálenost stanovena u rodinných domů, kde může dojít k různým výjimkám. Jak se ale řeší případ, kdy vedle sebe stojí, resp. budou stát rodinný dům a chata, tedy 2 stavby rozdílného určení? Právě kvůli tomu máme obrovský problém se sousedy, kteří si jen několik metrů vedle naší chaty začali stavět rozlehlý rodinný dům. Velmi Vám děkuji za pomoc a radu.

Jan Krátký

Tyto vzdálenosti v současné době neřeší vyhláška č. 137/1998 Sb., ale vyhláška č. 501/2006 Sb.. Nicméně na uvedených vzdálenostech…


přístavba sousedního RD

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: jsem tu po roce se stejným dotazem, stavba byla zdejším úřadem povolena, my jsme se odvolali, KÚ věc vrátil k novému projednání. Tentokrát již vím, že se tedy v zákonech neřeší odstupové vzdálenosti mezi RD a bytovým domem a že vzájemné odstupy staveb musí splňovat zejména požadavky urbanistické, architektonické, životního prostředí, hygienické, veterinární, ochrany povrchových a podzemních vod, ochrany památek, požární ochrany, bezpečnosti, civilní ochrany, požadavky na denní osvětlení a oslunění a na zachování pohody bydlení. Odstupy musí dále umožňovat údržbu staveb a užívání prostoru mezi stavbami pro technická či jiná vybavení a činnosti, které souvisejí s funkčním využitím území (např. sítě technického vybavení, dětská hřiště). Dotaz se týká vzdálenosti a umístění zdi přístavby sousedního domu (jedná se o stěnu zastřešení plánované stavby bazénu). Vzdálenost mezi naším bytovým domem (zdí) a plánovanou přístavbou je v tomto místě 4,6 m (jinak ostatní obytná místnost se nachází 4 m od zdi sousedova domu, kde již hledíme do zdi s luxfery), mezi námi není oplocení. Okolo našeho domu máme jen "okapový chodníček". Proti plánované přístavbě stěny - zdi se nachází ve výšce 2,6 m na terénem spodní okraj okna naší obytné místnosti. Výška navrhované zdi je v současném návrhu 4,2 m, výška okna je 1,75 m. Podle výpočtu diagramu zastínění vychází, že nebude náš dům přístavbou zastíněn. Okno je jediné světlé, odkud vidíme a nyní bych měla koukat opět do zdi? Již při odvolání ke KÚ mi bylo sděleno, že zákon výhled neřeší. Je tu ještě reálná možnost bránění se? Mě se zdá, že tu jde o zhoršení pohody a kvality bydlení. Můžete mi poradit? Vůbec nechápu, proč mám být znevýhodněna tím, že se jedná u nás o bytový dům, výhradně užíván k bydlení. Přijde mi to, že se v tomto případě nemám vůbec ničeho chytit a mé námitky budou zamítnuty a zase bude můj "osud" jen a jen v rukách rozhodnutí stavebního úřadu, jak věc posoudí. Už jsem z toho nekonečného kolotoče znechucená, ale rozhodně se chci dál bránit, jenže už opravdu nevím jak. Děkuji předem za odpověď a zároveň se omlouvám, že obtěžuji.

Jan Krátký

Územní rozhodnutí a stavební povolení přísluší vydat stavebnímu úřadu. Vy, jako účastník řízení, můžete v těchto řízeních…


stavba sousedního RD v blízkosti hranice pozemku

Dobrý den, mám následující dotaz: vlastníme dům, ve kterém chceme v budoucnu bydlet. K domu patří zahrada, konec pozemku je asi 25 m od domu. Hned za hranicí pozemku plánují sousedi stavbu domu. Mají omezené možnosti co se týče orientace oken, tak se obavám, aby je nechtěli orientovat do naší zahrady. Z hranice pozemku je dobře vidět na náš dům a do celé zahrady. Chtěla bych vědět jestli se může stát, že by stavební úřad povolil okna směrem k nám i přes náš nesouhlas? A pokud ano, jestli můžeme požadovat neprůhledná skla a pouze výklopné okno? Ještě by mě zajímalo, jestli může stavební úřad povolit okna v 1. patře, ze kterých je na naši zahradu vidět, ale jsou vzdálena více než 7 m od hranice pozemku? Všechna okna by byla od obytných místností. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud bude sousední stavba navržena v souladu s vyhláškou č. 501/2006 Sb. /v předmětné věci zejm. odstupové vzdálenosti - § 25/ a s…