nesouhlas s přístavbou a nástavbou sousedního RD
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Soused chce postavit ve vzdálenosti 0,5 m od hranice pozemku přístavbu a nástavbu, která bude vysoká téměř 11 m s rovnou střechou. Řízení v této věci probíhá od r. 2009. Už jsme se několikrát odvolávali, ale bohužel výsledek je takový, že nikoho nezajímají naše námitky. Nikdo se za celou dobu ještě nepřišel podívat, jak to bude vypadat. Už jsem si toho nastudovala dost, ale potřebovala bych od někoho slyšet, zda je možné, že nakonec takovouto stavbu povolí? Mám ještě vůbec nějakou možnost se někam obrátit, aby posoudili vzhled této stavby. Jedná se o zástavbu domů rodinného typu. Mockrát Vám děkuji za pomoc.
V dotazu uvádíte, že jste se několikrát odvolávali a řízení ve věci schvalování stavby probíhá od roku 2009. Doba, která uplynula od…
stavba pro výrobu a skladování na sousedním pozemku vedle stavby RD
Dobrý den, prosím o vaše vyjádření. Soused podnikatel má v územním rozhodnutí povolenou stavbu, která je 2,65 m od hranice pozemku a vysoká 8 m. Do země jde cca 6 m. Jedná se o výrobu a skladování. K našemu obytnému domu je situována tato dostavba SV. My jsme požadovali odstupovou vzdálenost 8 m. Odbor výstavby to zamítl. Před vstupem (hranice pozemku) nám vzniká vzdálenost stavby jen cca 3,8 m. Můžete mi poradit jak se bránit? Děkuji
Proti umístění stavby na sousedním pozemku se, jako účastník územního řízení, můžete bránit podáním námitek k umístění stavby.…
koupě pozemku s projektem RD od developera a požadavek změny projektu
Dobrý den, koupil jsem si stavební pozemek, včetně projektové dokumentace. Bohužel všude na projektové dokumentaci je uveden jako investor předchozí majitel. Ten vlastnil více sousedících pozemků a na které je podobná projektová dokumentace. V technické zprávě se pak mluví jako o stavbě všech těchto domů. Kvůli stavebnímu povolení já ale bohužel potřebuji, abych byl uveden jako investor a v technické zprávě aby byl popis směřující jen na moji stavbu, nikoliv na všechny. Bohužel si s tímto problémem nevím rady, napadá mě jen úprava této dokumentace u projektové kanceláře, která tyto projekty vypracovala. Ale domnívám se, že to bude nákladné. Děkuji moc předem za jakoukoliv případnou radu, či odpověď.
Projektová dokumentace pro stavební povolení nebo k ohlášení stavby by měla být ve všech svých částech směřována pouze ke stavbě,…
pozemek pro stavbu RD v místě plánovaného koridoru železniční tratě
Dobrý den, prosím o bližší informace k našemu problému a předem moc děkuji za vaší odpověď. Kupujeme pozemek k výstavbě RD. V regulačním plánu přejde tento rok pozemek do kategorie stavební pozemek. Inženýrské sítě máme 60 m od pozemku. Přímo přes toto území chce kraj vybudovat železniční trať - tramvajová vozidla a vytyčil zábor – koridor, ve kterém se nesmí stavět, dokud se projekt nevyřeší, popř. nezrealizuje, což může trvat roky. Otázka zní: je možno získat povolení na přivedení inž. sítí přes tento koridor? Výškově (technicky) by to reálné bylo, takže čistě úředně? Moc děkuji za odpověď
V tomto případě záleží na skutečnosti, jakým způsobem je koridor pro budoucí veřejně prospěšnou stavbu vymezen a zda zákaz platí na…
technické požadavky na obytné budovy dle ČSN
Dobrý den, je prosím nějakou normou nebo předpisem definován účel a vybavení místností v obytných stavbách či obecně? Jde mi zejména o definici a požadavky na technické místnosti. Předem děkuji
Technické požadavky na obytné budovy jsou specifikovány v ČSN 734301 „Obytné budovy“ a ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. „o technických…
přístavba terasy k RD na hranici pozemku
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné navrhnout terasu rodinného domu, který stojí přímo na vlastnické hranici, směrem na pozemek druhého vlastníka. Omezení umístění terasy dříve řešila vyhláška 501/2006 Sb. v § 25, odst. 6, kde bylo uvedeno, že "vnější hrany pochozí plochy rodinného domu, jako jsou terasa nebo balkon, která je nad přilehlým terénem výše než 2 m, musí být nejméně 3 m od hranice sousedního pozemku". Po novele vyhlášky bylo toto písmeno zrušeno a ustanovení zřejmě není ničím nahrazeno. Soused plánuje rekonstrukci objektu, který se nachází v řadové zástavbě a je přímo na hranici mého pozemku na rodinný dům. V projektu má na polovině fasády, směřující na můj pozemek, navrženou rozsáhlou terasu (cca 65 m2) ve výšce cca 3,5 m nad terénem. Směrem na můj pozemek, který je na JZ straně jeho nemovitosti, je navrženo běžné zábradlí v délce cca 8 m. Proti tomuto řešení jsem podala námitku, žádala jsem o úpravu projektu a uzavření terasy ze strany mého pozemku neprůhlednou stěnou tak, aby nebylo narušováno mé (ale i jeho) soukromí. Terasa je cca 6 m hluboká, přívod světla na ní by byl i po realizaci neprůhledné stěny bez problémů zajištěn. Městský architekt označil navržené řešení za nevhodné a doporučil řešení zábradlí jako součást fasády, snažil se stavebníkovi vysvětlit, že stěna se dá pojmout architektonicky zajímavě, osázet květinami apod. Soused přesto nehodlá na řešení nic měnit, podal žádost o stavební povolení a nám na jednání na stavebním úřadě na naše námitky uvedl, že "nebude koukat na terase do zdi, když může koukat do přírody". Stavební úřad mu (nejen k mému překvapení) terasu povolil a mé námitky zamítl. Poradili byste mi, jakým způsobem mám vést odvolání? Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Pokud bude stavba realizována tak, jak je navržena, bude můj pozemek (stavební parcela cca 1100 m2) trvale znehodnocen a výstavba domu na ní pro mě víceméně ztrácí smysl. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Vymezování pozemků staveb a umisťování staveb na pozemcích, včetně jejich změn, řeší § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb „o obecných…
stavební úpravy nebytovývh prostor na byt
Dobrý den, ráda bych se zeptala na můj složitý případ. Pokusím se jej v krátkosti popsat. V minulosti jsem zakoupila provozovnu. V katastru je vedená jako objekt občanské vybavenosti. V menší části je provozována hospoda. Zbytek plochy je veden jako kanceláře a sklady. V těchto prostorách si chci pomocí příček vybudovat byt o jedné (nebo dvou) bytových jednotkách. Vyměnit okna, místo dvou oken by měly být dveře, překlady zůstanou stejné. Protože je objekt vytápěn pouze elektřinou, chci vybudovat topení na tuhá paliva a postavit nový komín. Dále vybudovat na vlastním pozemku septik na vyvážení. Chtěla bych se zeptat, co z těchto prací podléhá stavebnímu povolení? Celý objekt je ve firemním majetku. Co hrozí v případě této stavby bez povolení? Děkuji.
Popsanými úpravami a změnou užívání části stavby, se ze stavby občanské vybavenosti stane stavba pro bydlení s provozovnou restaurace…
prodej rozestavěného koncového řadového RD
Dobrý den, jsem majitelem koncového řadového domku, ke kterému jsem jako pokračování přistavěl další řadový domek. Nyní chci tuto přístavbu prodat a zajímá mě, jestli můžu prodat domek o jen třech zdech, protože sousední zeď mezi domky je koncová zeď původního domku? A případně jestli si nový majitel může postavit novou čtvrtou zeď vedle koncové zdi mého původního domku? Děkuji
Pokud se jedná o stavbu, která je samostatně vedena v katastru nemovitostí a je schopna samostatné existence (nezávisle na stavbě sousední),…
posouzení koeficientu zastavěné plochy pozemku
Lze do výpočtu koeficientu zastavěné plochy vedle zastavěné plochy domu zahrnout i plochu parkovacího stání a přístupové komunikace, když vše je umísťováno na pozemku se stávajícím určením jako zahrada?
Parkovací stání a přístupovou plochu do koeficientu zastavěné plochy zahrnout lze, jelikož jejich vybudováním dojde ke snížení…
požadavek stavebního úřadu na realizaci garáže ke stavbě rodinného domu
Dobrý den, mám dotaz, zda nám může stavební úřad nakázat výstavbu garáže v novém rodinném domku, i když ji nechceme? V podmínkách, které jsme obdrželi, je přípustné mít garáž pouze vestavěnou či propojenou s hlavním objektem. Děkuji za odpověď
Podmínky stavebního úřadu pravděpodobně vyplývají z územního plánu obce. Tyto podmínky se v územních plánech obcí často vyskytují.…