Nalezeno 604 dotazů

rekonstrukce chalupy na pension

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při požadavcích pro minimální světlou výšku podkroví neexistuje výjimka pro nemovitou kulturní památku. Objekt je v současné době využíván jako chalupa, avšak řešíme rekonstrukci a přestavbu na malý pension. S ostatními částmi objektu problémy nemáme, památkáři nám vyšli vstříc, avšak hygiena nám připomínkuje světlou výšku podkrovních i přízemních místností - v přízemí se dá tato výška upravit v rámci rekonstrukcí podlah, v podkroví však nesmíme hnout se střechou, tedy ani ji podezdít. Podchodná výška pod kleštinami by byla dodržena. Je tedy prosím nějaká možnost oponovat proti tomuto? Na hygieně jsme žádali s šikmým podhledem až do hřebene, kdy v hřebeni je v jedné místnosti světlá výška 2885 mm, u bočních stěn 1200 mm a v druhé místnosti v hřebeni světlá výška 3075 mm, šířka místností je při podlaze (mezi svislými stěnami) 3600 mm v 1. místnosti a 4150 mm v 2. místnosti. Děkuji předem za radu

Jan Krátký

Vyhláška č. 268/2006 Sb. „O technických požadavcích na stavby“ ve svém ustanovení § 43 odst. 4 stanovuje, že světlá výška pokoje…


užívání RD nez souhlasu stavebního úřadu

Dobrý den, naši noví sousedé se nastěhovali do své novostavby, která však není zkolaudovaná ani uvedena do trvalého užívání. Během stavby se k nám chovali velice bezohledně, několik let nám znepříjemňovali večery a víkendy hlukem a prachem a nebyla s nimi žádná domluva - měli na to ze zákona právo... Mají tedy také právo trvale bydlet v této stavbě (s tichým souhlasem stavebního úřadu) a dále nám znemožňovat využívat naši zahradu k odpočinku po práci a o víkendech? Máme vůbec nějaké právo se bránit? Děkuji

Jan Krátký

Jestliže sousedé užívají stavbu rodinného domu, kterou stavební úřad neuvedl do trvalého užívání, dopouštějí se přestupku proti…


změna užívání nebytových prostor na bydlení

Chci si pronajmout nebytový prostor, který dříve býval bytem a změnit ho na byt. Jaké minimální požadavky musí prostor splňovat, aby stavební úřad mohl změnu schválit?

Jan Krátký

Prvořadým předpokladem je, aby se předmětná stavba nacházela v lokalitě, která je územním plánem příslušné obce určena pro bydlení.…


nástavba RD

Mám postavený RD a zkolaudovaný v roce 1994. Původně byl dvoupodlažní, poté snížen na jednopodlažní. Došlo ke změně územního plánu, pozemek se stal plochou návrhovou pro veřejnou správu. Nyní bych chtěl dostavět původně povolené patro, ale kvůli územnímu plánu mi nechtějí povolit. Jeden architekt mi tvrdil, že to původně vydané stavební povolení je vlastně stále platné, tudíž mám žádat jen o změnu stavby. Je to možné?

Jan Krátký

Jsem toho názoru, že původní stavební povolení již platné není. Pokud byl rodinný dům povolen jako dvoupodlažní a zkolaudován jako…


vynětí pozemku ze ZPF pro stavbu RD

Dobrý den, část parcely u rodinného domu, kde bychom chtěli postavit dům nový, je zanesena v seznamu BPEJ. Na který úřad se obrátit s vyjmutím z tohoto seznamu a jak velkou finanční částku si máme připravit?

Jan Krátký

Orgánem ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF) jsou odbory životního prostředí městských úřadů (magistrátů měst). Výpočet…


změna užívání maringotky na kiosek občerstvení

Dobrý den, obracíme se na Vás s dotazem jak dále postupovat při změně užívání? Máme obestavěnou maringotku, která sloužila jako zázemí pro stavbu a chceme s ní udělat sezónní kiosek. Nachází se na vlastním pozemku o rozloze 4000 m2. Po 7 letech čekání byl pozemek změněn v územním plánu z bytové výstavby na občanskou vybavenost a služby. Jaké máme učinit další kroky, abychom mohli začít podnikat? Živnostenský list na „hostinskou činnost“ máme. Předem děkujeme za odpověď.

Jan Krátký

V případě, že se jedná o „mobilní zařízení“, nepodléhá jeho umístění na pozemku schválení stavebního úřadu, vyjma případných…


provozovna rychlého občerstvení v "Unimo" buňkách

Dobrý den, mám na stavebním pozemku umístěné dvě „Unimo“ buňky s tím, že jsem jejich umístění neohlásila na stavebním úřadě. Chtěla bych v těchto buňkách provozovat rychlé občerstvení. Na udání některého snaživce ze sousedství dorazila paní ze stavebního úřadu na prohlídku staveniště a sdělila mi, že musím buňky odstranit, že mi je dodatečně možná povolí, když ale požádám o stavební povolení s tím, že součástí žádosti musí být projektová dokumentace od autorizovaného projektanta. Prosím, můžete mi sdělit, jestli je umístění „Unimo“ buňky a následné užívání záležitost, která vyžaduje stavební povolení? Přijde mi to absurdní, když podstatě nic nového nevytvářím. Jen tyto buňky obložím dřevem a vybuduju v nich záchod s napojením na vodu a kanalizaci. Přece nemůže úředník chtít stavební povolení na něco, co je vlastně vyrobeno k tomu, aby plnilo funkci stavby. Navíc mi není úplně jasný, co bude projektant na „Unimo“ buňce projektovat. Když to má vlastní konstrukci, elektro rozvody. Nestačí ohlášení? Podle oné úřednice prý nestačí, protože to má pobytovou místnost. Děkuji moc za odpověď.

Jan Krátký

Buňky jsou výrobky, které jsou určeny k více účelům. Jejich umístěním na pozemku a využitím pro provozovnu rychlého občerstvením se…


změna stavby RD před dokončením (využití garáže pro sklad)

Dobrý den, koupili jsme nezkolaudovaný dům, ve kterém je garáž, kterou bychom chtěli využít na jiný účel (šatna a úložné prostory). Volala jsem na stavební úřad a tam mi řekli, že bez garáže mi dům nezkolaudují. Můžu po kolaudaci zrušit garáž? Před domem máme ještě 2 parkovací místa. Mohli bychom případně zřídit ještě jedno. Nebo bychom postavili garáž jinde na našem pozemku. V jaké maximální vzdálenosti od domu by musela být postavena? Jsou dané někde minimální rozměry garáže? Zajímá mě hlavně minimální délka. Děkuji.

Jan Krátký

Požadavek na zřízení parkovacích míst pro stavbu rodinného domu vychází z vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


plánovaná stavba RD a regulativy územního plánu obce

Dobrý den, koupili jsme pozemek na konci nově zbudované ulice. Obec má v dokumentaci k ÚP definovánu uliční čáru 5,5 m od hranice komunikace. Na základě této informace a na základě potvrzení po telefonickém dotazu na místně příslušném stavebním úřadě jsme se rozhodli pozemek koupit. Na téže ulici ovšem stavební úřad (prý omylem) povolil stavbu jednoho domu uprostřed ulice 14 m od komunikace a později druhého samostatně stojícího RD na začátku ulice 3 m od komunikace na základě výjimky. Nyní, po návštěvě stavebního úřadu nám 2 úředníci řekli, že uliční čára je 5,5 m a pak přišel pan vedoucí a řekl, že je to 3 m od komunikace podle naposledy povoleného domu, ačkoliv je to v rozporu s platným ÚP obce. Nyní nezaparkujeme před domem na vlastním pozemku ani auto. Obec s tím nesouhlasí a prý se s tím nedá nic dělat, protože to řeší stavební úřad, který dle mého názoru má dohlížet na plnění regulativů obce a ne si je vymýšlet. Dá se proti této úřední anarchii nějak bránit? Děkuji

Jan Krátký

Územním plánem obce se stavební úřad při svém rozhodování o povolování staveb musí řídit, ale při povolováním staveb nemůže…


stavba RD na pozemku se stávající stavbou skladu zahradního nářadí

Chci si postavit RD na pozemku, kde stojí zachovalá zahradní bouda pro sklad zahradního náčiní atd. A v případě stavby domu z toho bude sklad nějakého stavebního materiálu. Po dostavění RD bych ji chtěl zachovat a mít z toho zase sklad pro různé náčiní. Vzhledem k atypickým rozměrům pozemku jsem závislý takřka na každém metru a tak se chci optat, jak blízko této boudy můžu postavit RD, zda na to jsou nějaká požární a jiná pravidla atd.? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Vzájemné odstupy staveb se řídí vyhláškou č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“, vzdálenost stavby RD a…