Nalezeno 604 dotazů
Od nejnovějšího
  • Od nejnovějšího
  • Od nejstaršího

odstranění části stavby - zádveří u RD

Dotazem na stavební odbor ohledně odbourání zádveří cca 1x 2 m jsem se dozvěděla, že nemusím zbourání ohlašovat a mohu na stejné místo postavit nové. Zádveří bylo od sousedů prorostlé rostlinami a zatékalo tam a vytržením rostlin přísavníků se zdí vlhkého zádveří a při demontáži dveří a okna se částečně zřítilo a měly jsme strach, že spadne střecha. Po odbourání sousedka pozvala místní šetření, s tím aby nebylo postaveno nové zádveří, ale protože zůstala tak obnažena stěna k sousední přistavené verandě po odstranění zádveří požadovala zateplení 20 cm polystyrenem z naší strany. Ale stavební odbor nám zaslal zahájení nepovoleného odstranění. Můj dotaz zní: zda odstranění přistaveného zádveří 1x2 m vyžaduje předem povolení k odstranění zříceného zádveří, kdy hrozí nebezpečí vstupu do domu a důkaz, že nedošlo ke stavebně technickému narušení verandy sousedů? Další otázka je: jak mám stavebnímu odboru prokázat, zda nedošlo k narušení? Děkuji

Jan Krátký

Odstraňováním staveb se řídí ustanovením § 128 stavebního zákona. V odst. 1 tohoto paragrafu jsou uvedeny stavby, jejichž odstranění…


požadavek developera prodávat byt v bytovém domě společně s parkovacím stáním

Dobrý den, developer nás tlačí při koupi nového bytu (3+kk) k povinné koupi i garážového stání s odvoláním na zákonnou povinnost. Ve stavebním zákoně jsem nic takového nenašla. Existuje takovýto zákon či vyhláška nebo je to jen obchodní tah? Děkuji

Jan Krátký

Každá stavba (tedy i stavba pro bydlení) musí mít zajištěn odpovídající počet parkovacích a odstavných stání, které se většinou…


vynětí půdy ze ZPF pro stavbu bytového domu a zpevněných ploch

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Je nutné v rámci žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby bytového domu (dále jen ÚR o umístění BD) předložit souhlas s vyjmutím půdy ze zemědělského půdního fondu, když stavba BD má být umístěna na pozemku, který je ve výpisu z KN označen jako „druh pozemku: zahrada“ a „způsob ochrany nemovitosti: zemědělský půdní fond“ (s vyznačením čísla BPEJ)? Pozemek leží ve městě s územním plánem, podle něhož se nachází v území smíšená zóna městská. 2) Pokud je pro výše zmíněný BD vydáno pravomocné územní rozhodnutí o umístění stavby BD na pozemku označeném ve výpisu z KN jako zahrada, stává se „celá zahrada“ pozemkem staveb pro bydlení ve smyslu § 21 stavebního zákona? Nebo ji lze považovat za pozemek veřejných prostranství, pokud nebude od veřejného chodníku oddělena plotem, vraty nebo závorou? 3) Vedle stavby BD je v rámci žádosti o vydání ÚR o umístění BD umísťováno na pozemku typu zahrada také parkovací stání a zpevněné plochy pro přístup do domu - parkovací stání a zpevněné plochy budou provedeny zhutněním pláně, dvěma vrstvami štěrkodrtě o různé hrubosti a betonovou dlažbou zámkovou a zatravňovací. Mají být plocha parkovacích stání a zpevněných ploch (chodníku) započteny do koeficientu zastavění pozemku, který je v územním plánu definován jako „procentní podíl zastavěné plochy objektu k celkové ploše pozemku“? Já se domnívám, že podle výše uvedeného popisu provedení parkovacích stání a chodníku se jedná o stavby a do „zastavěné plochy objektu“ a tedy i do propočtu koeficientu zastavění pozemku by být započteny měly. Souhlasíte? Případně, proč ne?

Jan Krátký

Ad 1) Souhlas orgánu ochrany ŽP k odnětí půdy ze ZPF pro její využití k nezemědělským účelům je podkladem k žádosti o vydání…


nesouhlas k rekonstrukci sousedního RD

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost částečného nesouhlasu s projektovou dokumentací na rekonstrukci sousedního domu (a odůvodnění). Moji sousedé se rozhodli opravit svůj domek, který je umístěný přímo na hranici pozemku. S veškerými jejich stavebními úpravami souhlasím, pouze chci zabránit vybudování 4 novým oknům směřovaným přímo na můj dvůr, dům, zahradu. Chci si udržet své soukromí. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Jako účastník územního nebo stavebního řízení, vedeného pro povolení sousední stavby, máte právo k navrhované stavbě uplatnit své…


stavba RD na pozemku zatíženého věcným břemenem umístění kabelu NN

V dědickém řízení jsem získal pozemek. Zvažuji na něm výstavbu rodinného domu. Dům je však zatížen věcným břemenem (podle listiny). Věcné břemeno je umístění, zřízení a provozování zařízení elektrizační distribuční soustavy. Co přesně to znamená? Dále je ve výpisu územního plánu v technických podmínkách napsáno, že součástí parcelace plochy musí být návrh přeložky a zakabelizování vedení 22 kV. Souvisí spolu tyto dva body? Případně kde bych se mohl tyto informace dovědět? Děkuji

Jan Krátký

Na pozemku je umístěno kabelové vedení 22 KV elektrizační soustavy, proto bylo v minulosti ve prospěch vlastníka vedení na pozemku zřízeno…


realizace FTV elektrárny na střeše RD

Soused realizoval fotovoltaickou elektrárnu na střeše domu, který s naším sousedí (dům je 8 m od hranice pozemku a 10 m od našeho domu). My jsme nebyli účastníkem žádného stavebního řízení, nedali jsme mu žádný souhlas se stavbou (ani po nás žádný souhlas nepožadoval) a podle všeho nemá vůbec žádné povolení od stavebního úřadu. Elektrárna zatím není v provozu, soused patrně dodatečně shání podklady. Ptám se, zda v případě, že mu nedáme souhlas se stavbou, tak stavba nebude zlegalizována ani provozována, protože stavební odbor na ni nevydá žádné povolení? Bude muset stavbu odstranit? Máme obavu z ochranného pásma, které zasahuje téměř 500 m2 našeho pozemku a staví nás do nevýhodné situace ve vlastnictví nemovitosti. Děkuji za reakci

Jan Krátký

Pokud se jedná o stavební úpravy, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání,…


umístění novostavby RD (posouzení odstupových vzdáleností)

Vlastním pozemek, který je územním plánem určen k výstavbě RD. Soused má necelý 1 m od hranice mého pozemku již cca 20 let postavený, zatím nezkolaudovaný RD, kde jsou nyní směrem k mému pozemku pouze "luxferová" okna od garáže a střešní okno v 1. patře od koupelny. Soused chce nyní přistavovat ve 2. patře 6 m dlouhý vikýř s vertikálními okny do koupelny a kuchyňského koutu, který je spojen s obývacím pokojem. Jak mě tato výstavba vikýře omezí v budoucí výstavbě RD na mém pozemku (odstupové vzdálenosti)? Změní se tyto vzdálenosti, pokud bude obývací pokoj oddělen od kuchyňského koutu? Musím mít vždy souhlas souseda k výstavbě RD, či pouze garáže blíže než 7 m od stěny jeho domu? Omlouvám se za více otázek, ale všechny spolu souvisí, a jsou pro mě důležité. Velice děkuji za odpovědi.

Jan Krátký

Umístění stavby RD na pozemku musí být v souladu s ustanovením § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání…


manželé jako stavebníci stavby RD na pozemku ve vlastnictví pouze jednoho z nich

Dobrý den. Kdo je stavebník? Manželka vlastní stavební pozemek a podali jsme ohlášení stavby na stavební úřad, kde jsme uvedli jako stavebníka mne a mojí ženu, úřednice mi sdělila, že stavebník může být jako vlastník pozemku má žena. Nepřijde mi to logické, neboť jako manželé jsme stavebníci oba, nyní nevím jak to vyřešit, aby pak nebyly problémy se zápisem do katastru nemovitostí, kdy jako manželé budeme vlastnit dům oba? Děkuji

Jan Krátký

Jedním z dokladů, který musíte předložit k žádosti o stavební povolení, je doklad prokazující vlastnické právo k pozemku nebo doklad o…


realizace balkonu na bytovém domě v památkové zóně

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na problém ohledně balkonu. Před rokem začala sousedka v domě (všichni jsme v SVJ) s přípravou na stavbu balkonu, kterou jsme ji podepsali. Nebyly ale na papíře rozměry balkonu. Vybourala si balkonové dveře, vyměnila okna. Dnes mi přišel dopis od Stavebního úřadu a jsem v šoku. Balkon má být 6 x 2 m. Dům je 130 let starý, vůbec se to na něj nehodí. Nebyli k řízení vůbec pozváni památkáři (nejsme památka, ale v památkové zóně). Další věc, která mě zaráží, je, že dům s námi sousedící (jsme zdivem na sebe nalepeni) nebyl Stavebním úřadem obeslán. Na Stavebním úřadě byli dost arogantní, když jsem chtěla nějaké vysvětlení. Je stavba tak velkého monstra jen stavební úprava, tak to totiž Stavební úřad pojmenoval? Děkuji

Jan Krátký

Realizace balkonu v bytovém domě je „stavební úpravou“, která podle parametrů stavby podléhá buď ohlášení, nebo stavebnímu povolení.…


stavba RD před kolaudací, zahájená před dvěma lety před schválením stavebního úřadu

V roce 2010 jsem obdržel souhlas s provedením stavby. Nyní mne vyzval stavební úřad a díky sousedovi, který si neustále na stavebním úřadě stěžuje a úřad chce, abych se přiznal, že jsem stavěl před souhlasem a povolení chce dodatečně zrušit. Je to možné i v případě, že mám před kolaudací?

Jan Krátký

Skutečnost, že jste začal stavbu realizovat dříve, než byla schválena stavebním úřadem a že jste ji de facto začal realizovat v rozporu se…