stavba bytového domu v rozporu s vydaným stavebním povolením
Dobrý den, developer na sousedním pozemku staví domu v rozporu s vydaným stavebním povolením (dům bude o 1 m vyšší, než je v povolení). Napsal jsem stížnost na SÚ, proběhla kontrola, v jejímž závěru vedoucí SÚ konstatoval, že JDE o rozpor se stavebním povolením. Telefonicky mi řekla, že za několik málo dnů stavbu zastaví, obsílkou do datové schránky developera. Moje otázky jsou: neměla být stavba zastavena OKAMŽITĚ? Pokud ano, podle jakého předpisu? Jak se dozvím, jestli stavbu vážně zastaví? Má se zastavit jen stavba domu, na který jsem si stěžoval, nebo celého komplexu 10 domů, na které bylo vydáno jediné stavební povolení? Potřeboval bych opět odkaz na předpis. Když stavba bude pokračovat i přes zákaz, co mám dělat? Jak donutit SÚ k akci? Mám pocit, že jsou laxní, či přímo jednají v zájmu developera, pokud jim to zákon jen trochu umožňuje. Díky
Stavební úřad má možnost v souladu s ustanovením § 134 odst. 4 stavebního zákona zastavit stavbu bezodkladně výzvou při kontrolní…
sousedova přístavba chaty v rozporu se stavebním povolením
Dobrý den, zhruba před rokem jsem byla účastníkem stavebního řízení - sousedova přístavba rekreační chaty, kde mimo jiné měla být dodržena vzdálenost 1,5 m od hranice pozemku. V září jsem jistila, že soused staví "něco" jiného než bylo v rozhodnutí, tj. nepovolenou stavbu. Oproti původnímu projektu je přístavba podsklepená, ve střeše je okno směrem na můj pozemek atd.… Zejména mě rozčílilo zjištění, že nebyla dodržena vzdálenost od hranice pozemku - základy pro venkovní schodiště a vstup do nepovoleného suterénu objektu. Podala jsem žádost o odstranění stavby, soused požádal o dodatečné povolení změn. Mě by v této souvislosti zajímalo, co se rozumí "veřejným zájmem"?. Bylo mi sděleno, že pokud tato přístavba nebude odporovat veřejnému zájmu, bude povolena. Vždyť je to soukromý objekt. Děkuji
V souladu s ustanovením § 129 odst. 3 písm. c) stavebního zákona lze stavbu, realizovanou v rozporu s rozhodnutím stavebního úřadu,…
"stísněné poměry" stavebního pozemku pro navrhovanou stavbu RD
Dobrý den mám tu takový „oříšek“, se kterým si nevím rady. Soused si postavil dům 2 m od mé hranice pozemku. Má tam ovšem na mou stranu okna obytných místností. Jelikož já mám pozemek široký cca 8 m, tak jsem mu souhlasil se stavbou, na základě jeho písemného souhlasu, že můžu stavět na hranici pozemku. Ukolíbán tím, že jsem v pohodě, jsem podal žádost na územní řízení, ale bylo mi sděleno, že nemůžu stavět bez výjimek. Jenomže souhlas od souseda jsem měl nanic, protože v momentu, kdy já mu souhlasil, tak on prodal ten dům a nový majitel s umístěním nesouhlasí. Přesto na základě těchto skutečností jsem ony výjimky z odstupových vzdáleností podal a stavební úřad mi je vydal, ale nový soused se odvolal na magistrát a ten to vrátil zpátky na projednání stavebnímu úřadu s odůvodněním, že to nejsou stísněné poměry. Nevíte někdo prosím, jak se ty stísněné poměry zdůvodňují? Už jsem bezradný. Podotýkám, že nikde jinde na svém pozemku umístit můj plánovaný RD nelze, protože pozemek je stavební parcelou pouze do poloviny jeho délky, což je cca 35 m. Za každý názor budu vděčný.
„Stísněné poměry“ na pozemku stavby jsou takové poměry, které s ohledem na parametry pozemku limitují umístění stavby na pozemku a…
umístění novostavby RD na sousedním pozemku
Dobrý den, vím, že se zde již opakovala otázka související s odstupovými vzdálenostmi mezi RD, ale přeci jen mám obdobný dotaz: na pozemku širokém 18,5 m jsme dle možností postavili menší rodinný dům, který má hranici od pozemku souseda 2 m. Soused má pozemek široký cca 45 m. Jeho navrhovaný dům je o rozměrech 17 x 11 m a bude osazen 11 m od hranice pozemku, tedy 13 m od našeho stávajícího. Výška navrhovaného sousedova domu je 10 m a s převýšením terénu je celkem 13 m vysoký (náš dům je vysoký 7,5 m. Vzhledem k této výšce a délce domu bude jihozápadní stěna našeho domu zcela zastíněna, nemluvně o výhledu. Je možné řešit tuto pro nás nepříjemnou situaci i přes to, že odstupové vzdálenosti byly dodrženy. Mám na mysli třeba docílit toho, že soused osazení svého domu posune dále od našeho domu. Děkuji.
Navrhovaná odstupová vzdálenost 11 m mezi rodinnými domy vyhovuje ustanovení § 25 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných…
nástavba sousedního RD
Dobrý den. Sousedi se rozhodli provést nástavbu svého domu o 3 NP. Dům stojí cca 90 cm od hranice pozemku. Hodlají ve stěně namířené do naší zahrady realizovat okna. Po informování od stavebníka jsme podali námitky proti umístění oken. Jedná se zejména o skutečnost, že stavba nedodržuje předepsanou vzdálenost od hranic pozemků a to výrazně ztěžuje možnosti okna odstínit zelení apod. Máme z tohoto titulu šanci zabránit vybudování oken tak, aby tam byla jen plná stěna (mansardová střecha)? Pokud stavební úřad na naše námitky nebude reflektovat, máme nějaké další možnosti? Je vůbec možné, pokud se mění vzhled domu a dům se zvyšuje žádat jen o ohlášku? Nemělo by to být na stavební povolení a územní souhlas? Předem děkuji za odpověď.
V souladu s ustanovením § 104 odst. 2 písm. a) stavebního zákona lze na základě ohlášení stavebnímu úřadu realizovat stavbu pro bydlení,…
změna způsobu likvidace dešťových vod u stavby RD
Dobrý den. Stavím RD na pozemku, přes který vede suchá strouha napojující se na nedaleký potok. Je možné odvádět dešťovou vodu z pozemku do této strouhy? Podle PD bych měl na pozemku vybudovat vsakovací jámu, ale přijde mi to zbytečné a s ohledem na jílové podloží i nereálné. Děkuji za odpověď.
Projektovou dokumentaci zhotovuje na žádost stavebníka projektant stavby. Jeho úkolem je v projektu stavby uvést do souladu požadavky…
parkovací stání u bytového domu
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně parkovacího stání. V roce 2007 jsem si koupil byt v novostavbě a zaplatil i výhradní právo parkovacího stání na pozemku developera. Letos se developer rozhodl prodat tato stání do osobního vlastnictví každému vlastníku bytu zvlášť s tím, že nám vrátí zaplacenou daň DPH k pozemku a současně navýší cenu stání o náklady spojené s převodem pozemku (geometrický plán na rozparcelování) ve výši 7 tisíc Kč (zdá se mi to moc). Když jsem mu znovu připomněl reklamaci, že nájezd z přilehlé silnice je moc vysoký (dle místa 8-10 cm), odmítá vadu nadále řešit as tím, že to není jeho věc a pokud se mi stav pozemku/nájezdu nelíbí a nechci s to vyřešit pak sám, tak mi to stání ani nenabídne k prodeji. Můj dotaz zní: 1) Mám právo reklamovat za developera u cizího subjektu, který vlastní přilehlou silnici, na které je prohlubeň k mému stání, přestože nejsme vlastníkem parkovacího stání? 2) Měl by to developer vyřešit sám s vlastníkem silnice než mi pozemek nabídne ke koupi? 3) Pokud pozemek prodá jinému zájemci, nezanikne mi právo ho užívat ke stání dál, tj. je ze zákona povinnost mít k bytu jedno parkovací stání? 4) Jaké jsou normy na parkovací stání? Parkovací místa jsou kolmo k silnici vedle sebe, silnice je mírně do kopce. Sklon mého stání od trávníku (tedy kolmo) k přilehlé silnici nejprve klesá, ale půl metru před silnicí stoupá. Je to v pořádku? Developer tvrdí, že vada na jeho pozemku (parkovacím stání) žádná není. Mockrát předem děkuji.
Developer by Vám měl předat odstavné stání, které je v takovém stavebně-technickém stavu, aby bylo schopné sloužit k účelu, ke kterému…
demolice RD a přeložka nadzemního vedení NN
Dobrý den. Máme na starém domě průběžný nástřešák, ČEZ slíbil jeho přeložení na sloup v naší zahradě bez úhrady (jinak by cena přeložení byla asi 100000 Kč), pokud budeme mít demoliční výměr. Bohužel stavebním úřadě mi oznámili, že demoliční výměr bude vydán až po demolici domu, kterou zase my nemůžeme udělat, když tam je nástřešák... Povolení odstranění stavby, kterou budeme mít, prý ČEZu nestačí... Na internetu se ale setkávám s články, že stavební úřad vystavil demoliční výměr před demolicí samotnou a na základě demoličního výměru bude dům zbourán.... Tak nevím, plete se stavební úřad, nebo má ČEZ rozpor s platnými předpisy ČR? Děkuji za radu
Stavební úřad by neměl odsouhlasit odstranění stavby rodinného domu, dokud není zrealizovaná přeložka zařízení distribuční soustavy,…
stavební úpravy a udržovací práce na stavbě RD
Dobrý den, chystám se opravovat rodinný dům (rozvody elektřiny, výměna kotle a radiátorů, dle stavu tak i rozvody vody s tím, že budou na stejných místech). Dále kuchyň a koupelnu se záchodem (příčky budou zachovány), jen dlažba a obklady a rozvody vody. Dále zateplení budovy a střechy a výměna podlahových krytin). Na dotaz na stavebním úřadě mi sdělili, že na tyto změny musím mít stavební ohlášení a projekt. Mohu opravovat i bez ohlášení? Děkuji
Výměna rozvodů elektřiny, vody, výměna kotle a radiátorů, výměna podlahových krytin a obkladů jsou „udržovacími pracemi“, které (v…
přístavba zastřešené terasy k chatě
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na tuto otázku a snad mi poradíte: máme malou dřevěnou chatku, která je podsklepená a chtěli bychom k ní přistavit v budoucnu zastřešenou terasu, která by měla tak cca 16 m2. Tato terasa by byla nadzemí před vchodem do chaty a byla by na železné konstrukci a poté bychom chtěli část, která vznikne pod touto terasou zazdít a vybudovat tam místnost. Tak jsem se chtěla zeptat, jaká povolení k tomu potřebuji? Jestli stačí jen ohláška na obec nebo jestli budu muset mít stavební povolení? Předem děkuji
Jestliže celková půdorysná plocha chaty (stavby pro rodinnou rekreaci) včetně plánované přístavby nepřesáhne plochu 150 m2, bude realizace…