stavba zahradní chatky
Dobrý den, koupil jsem si dřevěnou zahradní chatku s obytným podkrovím. Přízemní část chatky má půdorys 6 x 3,8 m a podkroví 6 x 5 m. Podkroví přesahuje zhruba 1 m přes půdorys přízemní části. Chatku chci postavit na své zahradě bez podsklepení a bez základů. Výška chatky je 4,8 m. Je na takovouto chatku potřeba ohlášení stavby? Děkuji za odpověď
Stavby pro rodinnou rekreaci, odpovídající parametrům v souladu s ustanovením § 104 odst. 1 stavebního zákona, jejichž zastavěná plocha…
realizace přístavby zimní zahrady k nezkolaudovanému RD
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nutné stavbu zimní zahrady o půdorysu 5 x 2,5 m zastavěné plochy považovat za změnu stavby před dokončením a tudíž předkládat stavebnímu úřadu projektovou dokumentaci spolu se žádostí o povolení změny stavby. Ve stavebním zákoně je uvedeno, že stavba zimní zahrady těchto rozměrů nepodléhá ohlášení ani povolení, nevím však, zda se toto vztahuje i na novostavbu RD, u které ještě nebyl vydán souhlas s užíváním stavby? Zimní zahrada bezprostředně navazuje na obytnou část domu. Děkuji.
Pokud bude zimní zahrada komunikačně propojena se stavbou rodinného domu, stane se jeho součástí. Jelikož stavba dosud není uvedena do…
umístění novostavby RD na pozemku v zástavbě
Dobrý den, náš pozemek pro stavbu domu je nepravidelný obdélník ve staré zástavbě. U silnice měří 20 m, směrem dozadu se rozšiřuje na 21,2 m. Levá strana má 29,57 m a pravá 33,85 m. Projekt domu, který bychom chtěli na tomto pozemku postavit je obdélník o rozměrech 16,25 m x 8,5 m. Na geometrický plán, který potřebuji k příloze "Žádosti o územně plánovací informaci" jsme si dům nakreslili 6 m od silnice, což nám bylo nařízeno Stavebním úřadem a i na ostatních stranách dodržujeme všechny dané vzdálenosti, ale na pravé straně se u domu postaveného v dřívějších letech nevejdeme do vzdálenosti 7 m. Od této vzdálenosti nás dělí zhruba 1,5 m. Mohli byste nám prosím poradit, zda je možná nějaká výjimka z této vzdálenosti, anebo se musí striktně tato vzdálenost dodržovat? Pokud ano, v jakém zákoně bych tuto výjimku mohla nalézt? Děkuji velice za radu
Vzájemné odstupové vzdálenosti mezi stavbami rodinných domů stanovuje § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb., „o obecných požadavcích na…
"změna stavby" probíhající rekonstrukce půdní vestavby v bytovém domě
Dobrý den, mám podkrovní byt v bytovém domě, který jsem koupil v probíhající rekonstrukci s hotovým projektem, podle kterého pokračuji. Mám povolené jedno střešní okno, ale chtěl bych mít střešní okna dvě. Musím žádat souseda o povolení? Dům je v zástavbě mezi dvěma domy, které jsou o dvě patra vyšší a nemají k nám okna, tudíž nemáme se sousedy ani vizuální kontakt. A ještě bych se chtěl zeptat, jestli se musí žádat, jestliže chci umístit na střeše vikýř? Díky za odpověď
Osazení vikýře nebo střešního okna v rozestavěné stavbě, na které bylo vydáno stavební povolení nebo souhlas s ohlášením stavby, jsou…
definice pojmu "světlá výška"
Dobrý den, chci se zeptat, která norma definuje výraz "světlá výška"? A jak tento výraz aplikovat v případě malé výrobní a skladové haly, která je zastřešena příhradovými vazníky v osových vzdálenostech cca 6 m. Domníval jsem se, že jde o vzdálenost mezi podlahou a spodní hranou vazníku. Někde jsem ale zaslechl, že podle vzdálenosti vazníků může být definována jako vzdálenost mezi podlahou a horní hranou vazníků. Podobný dotaz bych směřoval i na pultovou střechu, kde nosnou funkci tvoří příhradové vazníky výšky cca 1 m v osových vzdálenostech opět cca 6 m. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď.
Světlá výška místnosti /podlaží/ je svislá vzdálenost mezi horním lícem podlahy a rovinou spodního líce stropu téhož podlaží.…
rekonstrukce RD na hranici pozemku v památkové zóně
Dobrý den. Podáváme projektovou dokumentaci rekonstrukce rodinného domu, který stojí na hranici se sousedem, navíc v památkové oblasti obce (okolí kostela). Mění se kompletně zdivo (smíšené za Porotherm), aby se splnily tepelné požadavky při souladu s požadavky památkové péče. Dům se zvýší asi o 75 cm v souladu s památkáři i sousedem. Součástí nemovitosti je další objekt (vše je jeden vlastník), ale má samostatné č. p. a je ve vzdálenosti cca 5 m a má v podkroví 1 okno do neobytné půdy. Z požárního hlediska je vše v pořádku. Stavební úřad však přišel nyní s tím, že mezi domy je menší vzdálenost než uvádějí předpisy a že je třeba zažádat o výjimku (na to, že okno je do neobytné půdy pan úředník říká, že vyhláška stanoví, že v žádné z protilehlých stěn nesmějí být okna obytných místností, což v rekonstruovaném objektu jsou). Problém je v čase, počítalo se, že stavební úpravy domku budou na ohlášení a že se bude moci začít co nejdříve. U domku nedojde v podstatě ke změně půdorysu (s výjimkou přistavěného závětří či zádveří cca 1,3 x 2,5 m na místě stávajícího nezakrytého zápraží), v přízemí se posune okno, v podkroví pak je vikýř s francouzským oknem. Je skutečně nutné žádat o výjimku, když se půdorysně de facto nic nezmění? Jen ke stávajícím oknům přibude další ve vikýři. Děkuji
Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ve svém ustanovení § 25 odst. 2 stanovuje mezi dvěma stavbami…
způsob provedení stavby RD do 150 m2 (dodavatelsky x svépomocí)
Dobrý den, chystáme se stavět RD, cca 140 m2. Jelikož k pozemku vede nezpevněná obecní polní cesta a pozemek není zasíťován, museli jsme si vyřídit územní rozhodnutí. To už nabylo právní moci. Teď jsem šel na stavební úřad podat žádost o stavební povolení (ohlášení prý nemohu z důvodu, že tam není zatím hotová ta cesta a přípojka ne elektriku) a bylo mi řečeno, že když bude stavba RD řešena stavebním povolením, nemohu stavět svépomocí. Což mne zaskočilo. Myslel jsem si, že mohu svépomocí realizovat stavbu do 150 m2 a nezáleží na tom, zda je nutné stavební povolení nebo jen ohlášení. Chci se tedy zeptat, mohu stavět svépomocí stavbu RD (140 m2), jejíž povolení se řeší stavebním povolením a ne ohláškou? Děkuji za odpověď
Stavebnímu úřadu je v tomto případě nutné dát zapravdu. Svépomocí lze provádět jen takovou stavbu, která nevyžaduje vydání stavebního…
navrhovaná stavba RD s umístěním oken do sousedovy zahrady
Dobrý den, chystáme se na okraji obce místo stodoly vystavět rodinný domek. Na boční straně směrem do rozsáhlé louky, přes cca 20 m pás sousedovy zahrady, která je vedena jako zemědělská půda, chceme mít dvě okna (ložnice). Soused ale namítá, že nechce, abychom měli okna v této boční zdi. Ta by vůbec nesměřovala k jeho sousednímu domku. Je jeho požadavek oprávněný? Děkuji předem za radu.
Umísťování staveb v území se řídí ustanovením § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o technických požadavcích na využívání území“.…
přestavba stodoly na stavbu pro bydlení
Dobrý den. Co je potřeba udělat, abych ze stodoly mohl udělat alespoň 1+1 k užívání jako bytu? Co musím udělat? Jako třeba, jestli musí být suchý záchod nebo splachovací? Zkrátka, co vše potřebuji udělat, abych mohl potom na stodolu po předělání dostat číslo popisné? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Předně je nutné ověřit skutečnost, zda je záměr změny užívání stavby hospodářského objektu na stavbu pro bydlení, v souladu s…
sousedovy námitky k navrhované půdní vestavbě RD
Dobrý den. Mám dotaz, zda je možné, aby mi soused zakázal vestavbu podkroví do RD? Nelíbí se mu zabudování oken v této vestavbě, které směřují do mého dvora. Štít vestavby je společný pro oba domy a dvůr rozděluje plot. Soused argumentuje tím, že mu budu narušovat soukromí na jeho dvoře. Tím pádem mi pozastavil stavební řízení. Mohu s tím něco udělat?
Zastavit stavební řízení může pouze správní orgán, který jej vede (příslušný stavební úřad), nikoliv soused. Ve stavebním řízení…