stavební úpravy RD - "podříznutí" obvodového zdiva
Dobrý den, chci se zeptat na následující věc. Začal jsem s rekonstrukcí asi sto let starého domu. Mám oklepané omítky, vytrhané staré dřevěné podlahy, staré rozvody elektro a vody a shozené nenosné příčky. Jelikož dům vlhne, pustil jsem se do podřezávání obvodových stěn - způsobem 80-100 cm díra - izolace a znovu zazdění. Dnes jsem byl na stavebním úřadu se vlastně zeptat, jestli na tady toto podřezávání potřebuji povolení nebo ohlášení (podotýkám, že jsem to paní na stavebním úřadě vše podrobně popsal) a tam mi bylo řečeno, že je to vlastně sanace zdiva, že nemusím vyřizovat vůbec nic. Tak se ptám, jak to vlastně má být, jestli má pravdu? Děkuji za odpověď.
Podřezávání zdiva za účelem zřízení izolace proti vodě je stavební úpravou. Stavební zákon rozlišuje stavební úpravy, které…
sousedova nepovolená realizace půdní vestavby v řadovém RD
Dobrý den, mám dotaz ohledně půdní vestavby souseda a štítu mezi rodinnými domy v řadové zástavbě. Můj dům je patrový, vyšší než sousední, sousední dům je přízemní. Soused bez jakéhokoliv povolení úřadů a obeznámení sousedů začal dělat z dříve neobydlené půdy prostory pro bydlení. Vyřezal střešní okna a provádí zateplení a sádrokartony ve střeše. Sousedův dům nemá z mé strany štít a ani zeď, je nalepen na mém domě, trámy jsou vklíněny do mé stěny. Při současných pracích v sousedově půdě mi připadá, jakoby pracoval v mém domě. Velmi nepříjemný je hluk z jeho půdních prostor, nehledě na bezpečnost, která je mnohem nižší v případě sousedního ŘRD bez štítu. Mám právo na to, chtít po sousedovi výstavbu vlastní zdi a štítu? V čem bych našla oporu a na co se můžu odvolávat? Jak mám argumentovat sousedovi pro to, aby si štít vystavěl? Děkuji za odpověď.
Soused provádí půdní vestavbu, která je dle stavebního zákona „změnou stavby - stavební úpravou“, podléhající podle svého charakteru…
přístavba balkónu k bytu v bytovém domě
Dobrý den. Bydlíme v bytovém domě, kde je celkem 7 vlastníků. Rozhodli jsme se, že si k bytu přistavíme balkon do dvorní části. Souhlas všech majitelů bytu a architekta města již máme. Statický výpočet také. Ale co by nás zajímalo je, jaké všechny povolení budeme muset obstarat (hasiče, hygienu apod.)? A v jakém rozsahu musí být zpracován projekt? Děkuji
Přístavba balkonu je stavební úpravou, podléhající vydání stavebního povolení. K žádosti o stavební povolení byste měli doložit…
realizace půdní vestavby v sousedním řadovém RD
Dobrý den, mám dotaz ohledně umístění střešního okna sousedního domu. Jedná se o dva domy v řadové zástavbě. Můj dům je patrový, sousední přízemní. Sousední nižší dům je řadový pouze v přední části, směrem dozadu tvoří „L“ a je od mého domu vzdálen 3,5 m. Pozemky jsou odděleny zdí. Soused teď plánuje podkroví a již zabudoval nové střešní okno, které je umístěno směrem do mého dvora, tudíž krásně vidí na můj dvůr a narušuje mé soukromí. Z mé strany nejsou žádná okna, pouze balkon, který je ale ze sousední strany oddělen zdí. Může soused umístit takto střešní okno s čirým sklem? Pokud ano, nemusí toto sklo být alespoň neprůhledné? Jak se proti tomuto umístění okna můžu bránit? Děkuji za odpověď
Skutečnost, zda okenní výplň střešního okna má být průhledná nebo neprůhledná stavební zákon ani jeho prováděcí vyhlášky…
podchodná výška schodiště v chatě
Je nutno dodržet podchodnou výšku schodiště u stavby dřevěné rekreační chaty?
Na stavby pro rekreaci se vztahují požadavky pro obytné stavby, které jsou uvedeny v ČSN 73 4301 „obytné budovy“. Podmínky pro navrhování…
prodloužení platnosti stavebního povolení na stavbu RD
Dobrý den. Mám vydané stavební povolení na stavbu RD, kde je uvedeno: „stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavba nebyla zahájena do 2 let ode dne, kdy nabylo právní moci“. Rád bych požádal o radu, co se míní zahájení stavby, zda stačí vytýčení stavby a oznámení o zahájení stavby, či je potřeba mít již hotové např. základy? Případně zda je možno požádat na SÚ o prodloužení termínu zahájení stavby? Děkuji za odpověď.
Stavební povolení na stavbu rodinného domu zahrnuje nejen stavbu rodinného domu, ale soubor jednotlivých staveb /rodinný dům, přípojky na…
nástavba a stavební úpravy RD v CHKO
Dobrý den, plánujeme zrealizovat půdní vestavbu do rodinného domku. Je nutná kompletní výměna střechy (krovy, krytina, okapy), vyzdění nových štítů a mírné nadezdění (aby byl půdní prostor vůbec obyvatelný při splnění příslušných norem), což zvýší dům cca o 1 m a změní sklon střechy. Dále plánujeme výměnu oken, zateplení a fasádu. V podstatě se domek vzhledově nijak výrazně nezmění, venkovský ráz zachováme. Dům se nachází v CHKO Český Kras a potřebujeme jeho vyjádření. Ráda bych věděla, co vše a na základě jakých právních předpisů úřad posuzuje, čím je např. limitován projektant atd.? Lze tyto úpravy provádět ohláškou, nebo je nutné stavební povolení? Děkuji
Pokud se jedná o stavbu rodinného domu, která nemá půdorysnou plochu větší než 150 m2, postačuje pro její nástavbu a stavební úpravy…
rekonstrukce ŘRD v památkově chráněném území
Dobrý den, kupujeme ŘRD, který má ve výpisu z KN uvedeno jako způsob ochrany nemovitosti - menší chráněné území, památkově chráněné území. Jedná se jednopatrový dům, kde potřebujeme zrekonstruovat půdu k obývání, tudíž plánujeme osadit do střechy 2 okna. Chtěla bych vědět, zda a za jakých podmínek lze tuto úpravu provést. Děkuji
Z hlediska stavebního zákona budete stavební úpravy buď ohlašovat, nebo budete žádat o stavební povolení. Pokud se jedná o RD s půdorysnou…
definice pojmu "obytné podkroví"
Dobrý den, je možné mi přesně definovat pojem "obytné podkroví"? Chceme stavět dům, který má dvě nadzemní podlaží a nad nimi střechu o sklonu 35°, která ale nebude využita. Dle regulativů je povolena stavba jednopodlažního domu s obytným podkrovím. Lze nějakým způsobem tento regulativ obejít a "navléci" to na náš případ? Hovoří se například v definici podkroví o nějakém poměru šikmin a rovných zdí? Děkuji.
Pojem „podkroví“ není ve stavebním zákoně ani v jeho prováděcích vyhláškách přímo definován. Jedinou vyhláškou, kde je…
podklady pro ohlášení stavby (rozbor vody ze studně, připojení a přeložka VN)
Dělám ohlášení stavby a chci vědět, jestli je pro ohlášku potřeba předem mít: 1/ rozbor vody ve studně, protože je zřízená nově a ještě nebyla čerpaná a bude tudíž nevyhovující? 2/ změna krytí vedení VN z důvodu stavby v ochranném pásmu, nebo stačí smlouva s CEZ o provedení přeložky a začít práce v ochranném pásmu až bude přeložka hotová? 3/ zřízená přípojka NN 3x32 A na pozemek nebo pouze smlouva o posílení vedení a zřízení s CEZ?
ad 1/ Realizaci studny jako „vodního díla“ povoluje vodoprávní orgán (odbor životního prostředí městského úřadu). Stavební úřad by…