realizace rekreačního objektu na pozemku
Dobrý den, vlastním pozemek, který je z hlediska ÚP určen k výstavbě rekreačního objektu. Když jsem pozemek kupoval, nebyla v obecně závazné vyhlášce nijak případná rekreační stavba omezena. V současné době připravuje obec regulace (nevím ještě jaké). Můj dotaz zní: mohu si teď, když ještě není v platnosti nová vyhláška zažádat o stavební povolení a stavět třeba až za rok, kdy již budou platit případné omezení? Jaká je maximální platnost stavebního povolení? Děkuji
Pokud v současné době stavební úřad vydá na plánovanou stavbu stavební povolení, je možné tuto stavbu realizovat v souladu povolením po…
rekonstrukce sousedního RD
Dobrý den, máme takový problém. V roce 2006 jsme zažádali o stavební povolení změny dokončení RD, na který nám bylo vystaveno SP do 31.12.2009. V letošním roce jsme ale na příslušný stavební úřad podali opakovaně stížnost na sousedy, kteří ubourali části nosných zdí jejich rodinného domu, a předělali úplně jejich RD a tím se dotkli i našeho RD bez stavebního povolení a našeho souhlasu. Stavební úřad se nám odvděčil tím, že nám poslal výzvu ke kolaudaci na stavební povolení, které bylo vydáno v roce 2002 (RD jsme zakoupili v roce 2004), tudíž jsme neměli o stavebním povolení ani tušení (jednalo se o zřízení terasy a balkonových dveří) a nebylo nám to sděleno ani při naší žádosti z roku 2006. Terasa byla vlastně zrušena a na jejím místě udělali naší přístavbu. Jak tedy v této situaci jednat? Nemůžeme přeci kolaudovat něco, co neexistuje. A samozřejmě sousedi stále pracují bez postihu stavebního úřadu, s tím že je vše v pořádku a kdybychom prý do toho "nešťourali", tak by tato situace nevznikla a nemuseli jsme stavební povolení z roku 2002 kolaudovat. A to že nám 15 cm zastavěli střechu, je prý v pořádku. Děkuji
Práva a povinnosti vlastníka původního přecházejí na vlastníka nového. Původní vlastník stavby Vás měl o skutečnosti, že na změnu…
povolení stavby RD do 150 m2
Dobrý den, chtěli bychom začít stavět a tak si dávám vše dohromady. Na stavebním úřadě mi dali formuláře na územní rozhodnutí a na ohlášení stavby, ale teď jsem se někde dočetla, že když stavíte RD menší než 150 m2 zastavěné plochy, tam „území“ nepotřebujete. Co je na tom pravdy? Děkuji za info.
Za splnění podmínek, uvedených v ustanovení § 104 odst. 1 stavebního zákona, lze realizovat stavby pro bydlení, které mají nejvýše jedno…
realizace koupelny a WC v chatě
Dobrý den, plánujeme stavbu chaty - rekreačního objektu. Z normy 137/1998 jsme nevyčetli, jaké pravidlo pro chatu platí ohledně soc. zázemí - musíme mít koupelnu (se sprchou?), nebo stačí jen místnost s WC a umyvadlem? Koupelna může být spojena s WC, což platí pro byt s max. 2 pobytovými místnostmi. Jak je to u chat? Děkuji
V současné době platí vyhláška č. 268/2009 Sb. „o technických požadavcích na stavby“, která nahradila zmíněnou vyhlášku č.…
povinnost zahájení realizace stavby
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje povinnost do určitého termínu od koupě stavebního pozemku zahájit stavbu? V územním rozhodnutí taková povinnost stanovena nebyla. Velmi děkuji za odpověď.
Možných problémů ze strany stavebního úřadu se obávat nemusíte. V jeho rozhodnutích se tato povinnost neobjevuje, je v nich pouze vyznačena…
spoluvlastnictví příjezdové cesty na pozemek s plánovanou stavbou RD
Chtěla bych stavět rodinný dům na svém pozemku, na který je napojena polní cesta, které jsem spoluvlastníkem. Současně s Městským úřadem a dalšími 3 vlastníky. Stavební úřad mi nechce vydat stavební povolení na dům, prý nejdříve musím vykoupit podíly všech vlastníků a udělat projekt z polní cesty na příjezdovou komunikaci. Z polní cesty, která vede od mého pozemku k silnici 2. třídy je to cca 150 m a polní cesta je široká 3,5 m a je štěrkem zpevněná. Je úřad v právu? Mně příjezdová polní cesta k domu stačí.
Komunikační obsluhu předmětných pozemků může řešit územní plán obce, kde mohou být stanoveny parametry komunikace, která má k tomuto…
provádění stavby RD svépomocí
Dobrý den. Potřeboval bych poradit: když bych chtěl stavět dům do 150 m2 svépomocí, zda musím doložit spolu s ohlášením stavby i potvrzeni o stavbyvedoucím nebo mi jen stačí potvrzení o stavebním dozoru?
V souladu s ustanovením § 160 odst. 4 stavebního zákona lze stavby pro bydlení realizovat i svépomocí, stavebník je však povinen zajistit…
souhlas souseda se stavbou
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se postupuje v případě, že soused nepodepíše souhlas se stavbou? Již několikrát mu bylo na stavebním úřadě sděleno, že je vše v pořádku a není důvod k nesouhlasu. Děkuji
Z dotazu není jasné, k čemu by měl souhlas vlastníka sousedního pozemku sloužit. Pokud by se jednalo o souhlas, který by sloužil jako podklad…
stavba v ochranném pásmu lesa
Dobrý den, potřeboval bych poradit: koupili jsme parcelu a zasahuje nám na ní ochranné pásmo lesa. My bychom potřebovali stavět od lesa asi 15 m, je to možné? Nebo koho mám žádat o povolení? Děkuji za odpověď
Podkladem, který bude stavební úřad ke schválení uvažované stavby požadovat, je výjimka z ochranného pásma lesa. Výjimku vydává odbor…
sousedova přístavba garáže k RD na hranici pozemku
Dobrý den, potřebuji informaci ohledně odstupové vzdálenosti. Obvodová zeď RD je i hranicí se sousedním pozemkem. Soused plánuje prodloužit garáž tak, že podél naší zdi po celé délce souběžně povede i zeď garáže. V hraniční zdi jsou umístěná původní okna. Jaká by měla být odstupová vzdálenost prodloužené garáže od zdi RD s okny? U našeho RD je vydáno stavební povolení na rekonstrukci a ještě není zkolaudován po rekonstrukci. V plánu rekonstrukce je zachování původních oken. Můžeme se vyjádřit ke stavbě souseda s výhradami. Je ale možné že, sousedovi bude udělena výjimka a my budeme přes okno koukat do sousední zdi. Podle přípravných prací lze usoudit, že nová zeď garáže by byla pouze 1,5-2 m. Můžeme nahlédnout do dokumentace ke garáži? Děkuji
Pokud je garáž součástí stavby RD /je s ní komunikačně propojena/, platí pro ni stejné odstupové vzdálenosti jako pro rodinné domy.…