Nalezeno 604 dotazů

částečná kolaudace jednoho bytu v RD

Dobrý den, mám otázku: chci stavět domek o dvou bytových jednotkách. Jak se dá provádět žádost o stavební povolení a kolaudace, aby se dalo v jedné bytové jednotce bydlet a druhou dodělávat? Prosím o radu. Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad může uvést do trvalého užívání pouze část stavby a to za předpokladu, že práce probíhající na zbylé do trvalého…


změna umístění stavby RD v CHKO

Dobrý den, realizuji stavbu domku v CHKO. Dle vyjádření CHKO je možné stavbu provést pouze na určeném místě. Jaké hrozí pokuty nebo sankce při posunu stavby cca o 10 m?

Jan Krátký

Umístění a následné povolení stavby schvaluje stavební úřad. Podkladem k jeho rozhodování je, pokud se stavba nachází v chráněném…


změna materiálového provedení při stavbě RD

Dobrý den, mám dotaz ohledně novostavby rodinného domu. Získali jsme stavební povolení, ale po propočtu jsme zjistili, že bychom rádi změnili materiál pro obvodové a vnitřní zdivo (z Porothermu na Ytong) a místo železobetonového stropu strop dřevěný. Co proto musíme udělat? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Předně byste si měli od projektanta nechat vypracovat projekt změny stavby. O změnu stavby před jejím dokončením byste měli požádat…


rozdělení stavebního pozemku pro plánované stavby RD

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na jednu věc. Vlastníme stavební parcelu o výměře 1810 m2 v obci nedaleko velkého města. Chtěli bychom tuto parcelu rozpůlit a na jedné si postavit RD a druhou prodat. Bohužel nevím, jakým směrem postupovat a také nevím, jestli má obec právo zasahovat do tohoto procesu? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

Umístění staveb rodinných domů na pozemku musí být v souladu s územním plánem obce. Tuto skutečnost zjistíte na příslušném obecním,…


plánovaná stavba RD na zahradě u stávajícího ŘRD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné postavit rodinný dům na parcele za stávajícím řadovým domem, která je na KÚ vedena jako zahrada v PF? K novému RD by byl přístup pouze přes řadovku, u které je komunikace, obě parcely jsou v mém vlastnictví. Na stavebním úřadu nám řekli, že hasiči by nám stavbu nepovolili kvůli vzdálenosti komunikace a nového domu a nutnosti volného průjezdu k novému domu. Ve stavebním zákoně jsem se nedočetla nic o této podmínce. Nevíte, kde bych našla předpis, který upravuje podmínky takového typu výstavby? Na kterých úřadech se dozvím potřebné?

Jan Krátký

Ve stavebním zákoně na tuto otázku odpověď skutečně nenajdete. Umisťovaní staveb v území a na pozemcích se řídí vyhláškou č.…


přístavba sousedního RD a oplocení na hranici pozemku

Soused si v projektu naplánoval přímo na hranici našeho pozemku přístavbu svého baráku-pergoly, dle projektové dokumentace je tam ovšem navržena garáž s dílnou, altánu (15 m2 v celkové délce 25,4 m a dále pokračuje výstavbu kamenného plotu v celkové délce cca 15 m přímo na hranici našeho pozemku, přičemž stávající hranici tvoří stavba drátěného plotu, který je v našem vlastnictví. Boční stěna pergoly (spíše garáže) a altánu je navržena zděná, zhruba do výšky 2 m. My s touto stavbou nesouhlasíme. Trváme na dodržení hranice 2 m jak altánu, tak přístavby baráku. Soused si podal žádost o výjimku o umístění stavby altánu jako součást hranice našeho pozemku, navíc dle výkresové dokumentace je také sklon střechy směřován na náš pozemek (řízení o výjimce zatím neproběhlo). Dále je zde uveden požárně bezpečnostní prostor u pergoly (garáže) přesahující hranici do našeho pozemku 3,8 m a u altánu přesahující hranici do našeho pozemku 3,2 m v celkové délce 25,4 m (také zařazeno do žádosti o výjimku). Prosím o radu jak postupovat? Jak se můžeme bránit proti umístění těchto staveb na našem pozemku? Může sousedovi SÚ povolit stavbu jeho plotu (kamenné sloupky a plot s výplní desek ze dřeva) na stávající hranici našeho plotu? Případně, jak velký minimální prostor musí soused nechat pro údržbu našeho stávajícího plotu? Nebyla by umístěním těchto staveb (celková délka cca 26 m) na hranici pozemku ohrožena budoucí zástavba na našem pozemku? Kdyby se tyto stavby na hranici našeho pozemku realizovaly s povolením od SÚ, může se v tomto požárně bezpečnostním prostoru zasahujícím do našeho pozemku v budoucnu stavět? Které typy staveb mohou být stavěny v požárně bezpečnostním prostoru, které odpovídají normovým hodnotám požární bezpečnosti, kde je lze nalézt a nebudu v případě budoucí výstavby muset žádat o výjimku já, když na hranici mého pozemku bude sousedova stavba /pergola či garáž s dílnou a altán, případně nový plot/? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Na výjimku z ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“ nemá žadatel právní nárok. Navíc…


stavba sousedního RD a oplocení na hranici pozemku

Prosím o radu a odpověď na dvě otázky. Na svém pozemku máme garáž, která stojí na hranici se sousední parcelou. Tuto stavbu sousedé povolili s tím, že si vedle postaví svou garáž. Od této stavby později upustili. Léta se nic nedělo, až nyní se jejich syn rozhodl pro stavbu rodinného domku rovněž na hranici pozemků. Při předběžných jednáních jsme byli proti, protože domek i s přístavbou sahá hluboko do zahrady. Přesto jim stavební úřad vydal povolení. Jaké jsou možnosti ochrany výstavby na hranici pozemku, když já jako majitel sousedního pozemku s touto nesouhlasím? Druhý dotaz: do jaké výšky může soused zajít s oplocením a co dělat, když vysází 7-mi metrové tůje těsně vedle plotu? Moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Jako vlastník sousedního pozemku jste byl pravděpodobně účastníkem územního řízení a účastníkem stavebního řízení. V těchto…


přístupová cesta k plánované výstavbě RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost přístupové cesty k RD přes cizí pozemek. Chtěla bych stavět RD na zahradě za již stojícím domem. Samotná stavba domu není problém, zahrada je v zástavbové oblasti. Problém je v přístupové cestě. Okolo zahrady jsou sice pole, ale obec mi nedovolí zřídit na nich přístupovou cestu ke svému domu (zatím zahradě), pole již nepatří do zástavbové oblasti. Jedinou možností tedy je, přistup přes parcelu domu, který stojí před naší zahradou. Majitel domu je ochotný mi přístup umožnit (jako věcné břemeno). Jsou nějaké parametry, jako minimální šířka cesty, její povrch, které by tato přístupová cesta musela splňovat? Děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

Vyhláška 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ve svém ustanovení § 20 odst. 7 stanovuje, že ke každé stavbě…


změna územního plánu /záměr získání stavebního pozemku pro stavbu RD/

Máme pozemek, který je ve vlastnictví rodiny (otec přítele a sestra otce). Pozemek je na okraji vesnice a v současné době je v listu vlastnictví veden jako orná půda, stejně tak v územním plánu obce. Tento pozemek bychom rádi převedli na stavební plochu pro výstavbu RD. Je dobré, že je změna územního plánu (ÚP) již před veřejnými připomínkami (od poloviny července by měla být na veřejné desce k připomínkám). Tam bychom rádi vložili požadavek o převod pozemku. Jednání se starostou dané obce, která mění ÚP, vedeme již od 3/2009. Bohužel nám ale starosta říká, že změna na stavební plochu nebude asi možná. Bohužel však není nikdy schopen říci "proč". Měli jsme s ním i osobní schůzku, ale vždy to skončilo jen tím: "že to asi neprojde". Oslovili jsme zastupitele obce (2 osoby) a ty s převodem žádný problém nevidí. Ještě se divili, proč starosta říká, že to nejde. Městský úřad se vyjádřil jen dle toho, co jim řekl starosta. Prosím o radu, jak dále co nejlépe postupovat, aby se tento pozemek převedl na stavební plochu? Je potřeba při podání žádosti o převod na stavební plochu vypracovat nějaké plánky, třeba zasíťování, vodovodu, komunikace? Je někde stanoveno, jak má tato žádost vypadat a co by měla všechno obsahovat? Je pravda, že obec musí přivést elektřinu k pozemku na své náklady? To by možná byl právě ten kámen úrazu. Jak je drahý 1 m přívodu elektřiny? Jak postupovat, bude-li nám žádost zamítnuta? Nebo nám mohou být uloženy nějaké podmínky? V zamítnutí musí být specifikovány důvody, že? Poslední otázka: můžeme žádat o změnu my, když nejsme majitelé? Ale přítel má v obci trvalé bydliště. Moc děkuji a přeji hezký den

Jan Krátký

O změnu územního plánu by měl požádat ten, kdo má k pozemku vlastnická práva. Připomínky ke změně územního plánu a žádost o…


demolice a stavba nového RD

Dobrý den, prosím o radu. Koupil jsem starý dům, za účelem jeho rekonstrukce. Stavebním úřadem mi bylo vydáno stavební povolení na přestavbu, přístavbu a nástavbu RD. Následně jsem zjistil, že stav RD je daleko horší, než jsem původně předpokládal, tak jsem si zažádal o demolici. Stavební úřad vydal povolení k demolici za účelem výstavby nového RD. RD jsem zboural, ale zanechal sklep. Nyní chci postavit nový RD, s novými základy (o jiném půdorysu). Mohu použít stavební povolení na přestavbu, které bylo vydáno před vydáním povolení na demolici? Nebo je toto povolení již neplatné a musím žádat o nové povolení?

Jan Krátký

Pokud jste ponechal část stavby /sklep/, neodstranil jste stavbu celou, tudíž její existence dál trvá. Podle mého názoru jste před demolicí…