Nalezeno 604 dotazů

využití pozemku pro bytovou výstavbu pro podnikání /kemp s příslušenstvím/

Jsme vlastníky 4000 m2 pozemku v okrajové části města při břehu řeky. Na našem pozemku se nachází maringotka bez kol s přístřeškem, vedená jako zázemí pro stavbu. Dále je na pozemku hřiště na plážový volejbal, dětské prolézačky a houpačky, vše v oploceném areálu. Chtěli bychom z maringotky udělat kiosek a z části pozemku kemp. Podle územního plánu je pozemek určen pro bytovou výstavbu. Jakým způsobem můžeme legálně tento pozemek a zamýšlený kiosek využít k podnikání? Živnostenský list na hostinskou činnost vlastníme. Za případnou radu předem děkujeme

Jan Krátký

Důležitá je skutečnost, zda je Váš záměr v souladu s územně plánovací dokumentací obce, či nikoliv. Územní plán obce předepisuje,…


stavba RD souseda v rozporu s uděleným souhlasem k výjimce z OTP na výstavbu

V souvislosti se stavbou RD souseda, kdy staví na hranici pozemku jsme sepsali dohodu, ve které mu povoluji stavbu na hranici pozemku, okno v této stěně na hranici a přesah okapu o 15 cm. Proběhlo řízení ohledně výjimek ohledně tohoto, ve kterých jsem toto vše povolil. On mi v této dohodě slíbil, že budovu nebude zvyšovat. Po nahlédnutí do stavební dokumentace jsem zjistil, že budovu zvýší o 0,5 m, okapy budou 45 cm. V projektu si do mého pozemku posunul hranici pozemku o 1 m. Považuji toto za porušení dohody. Mohu ještě při stavebním řízení na úřadě (ústním jednáním) stáhnout svůj souhlas s udělením výjimky ohledně umístění okna či přesahu střechy na můj pozemek? Jde o výjimky k vyhlášce 137/1998 Sb. § 17 odstavec 5. požárně nebezpečný prostor a vyhlášce č. 501/2006 § 25 odstavec 2 a 5. Děkuji.

Jan Krátký

Svůj nesouhlas můžete, jako účastník řízení, vyjádřit ve lhůtách stanovených stavebním úřadem, i přes svůj předchozí souhlas. To…


přístavba garáže k RD

Můžete mě poradit, co všechno musí mít garáž /přístavba k rod. domu s vchodem do obytné části/, aby splňovala podmínky požární bezpečnosti? Děkuji

Jan Krátký

Bez podrobnější znalosti stávající stavby a uvažované změny nelze kvalifikovaně odpovědět. Obecně lze říci, že bude záležet na…


demolice stávajícího RD a novostavba RD

Dobrý den, vlastním pozemek se zastavěnou plochou, kde je torzo starého domu, které se bude likvidovat. Budu zde provádět novou stavbu na nové základní desce. Budu mít něco jednodušší, když zachovám zastavěnou plochu nebo budu muset projít vše jako při výstavbě nového RD na novém pozemku? Děkuji.

Jan Krátký

Pokud stávající stavbu odstraníte a nevyužijete z ní žádné konstrukce, bude rodinný dům novou stavbou a není podstatné, zda zůstane ve…


výklad pojmu "stavba pro rekreaci"

Můžete mi prosím sdělit, jaký je rozdíl mezi chatou a rekreačním domkem po stránce stavebně technické i velikostní? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Dle současných stavebně právních předpisů se pro tento druh staveb používá název „stavba pro rekreaci“. V minulosti užívaný termín…


změna územního plánu - využití pozemku pro výstavbu RD

Dobrý den. V obci, kde vlastníme pozemky byla projednávána změna územního plánu. V tomto souladu jsem podal žádost na změnu využití plochy na výstavbu rodinného domu tak, aby tento pozemek byl zahrnut do územního plánu jako stavební parcela. Obec rozhodla takto: ZO nesouhlasí se změnou využití pozemku. Mohu se nějak bránit proti tomuto rozhodnutí a zvrátit ho ve svůj prospěch, tak abych mohl na tomto pozemku postavit RD? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Na pořízení změny územního plánu není právní nárok a záleží na rozhodnutí zastupitelstva obce, jak ve věci změny rozhodne. Proti…


záměr realizace stavby pro podnikání a zachování pohody bydlení

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje nějaká vyhláška, která rozděluje podnikatelské činnosti na rušivé či nerušivé, nebo která by určovala, které podnikatelské objekty lze umístit do obytných zón? Dále bych se chtěl zeptat, zda existuje nějaká definice "pohoda bydlení"? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Skutečnost, jakou činnost lze v daném území provozovat a kterou provozovat nelze, byste se měl dozvědět z územního plánu příslušné…


sousedovo nepovolené okno na hranici pozemku

Dobrý den, mám problém se sousedovým domem, který stojí na hranici našeho pozemku. Před lety si načerno vybudoval luxferové okno ve zdi, která právě hraničí s naším pozemkem a zároveň si dal do střechy několik střešních oken, také bez našeho souhlasu a povolení. Když jsem se byla ptát na stavebním úřadě, jestli mohu požádat o odstranění těchto stavebních úprav, bylo mi sděleno, že tyto stavební úpravy byly provedeny za doby, kdy jsme ještě nevlastnili náš dům a prý se soused domluvil s minulým vlastníkem našeho domu a prý se stavební povolení již na tyto úpravy nedají dohledat. Taktéž verandu přistavoval načerno a na to prý potřeboval pouze ohlášení stavby na obecním úřadě a to prý stavební úřad mi také nedohledá, jelikož to není v jeho kompetenci. Mám teď pocit, že jsem měla taky stavět načerno a měla bych míň starostí a problémů a stavební úřad začas by také vše zapomněl. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Předně, jednejte se stavebním úřadem písemně a trvejte na písemných odpovědích. Nejprve požádejte o provedení tzv. „státního…


archivace projektové dokumentace pro stavební povolení

Dobrý den, rád bych se zeptal na povinnou dobu archivace podkladů stavebního povolení včetně projektů a dokumentace na stavebním úřadě. V roce 2002 bylo vydáno stavební povolení na přístavbu a vestavbu stávající stavby. Stavba ovšem nebyla zahájena ani zkolaudována. Jak dlouho je stavební úřad povinen archivovat dokumenty/projektovou dokumentaci a vše s tím spojené/ ve svém archívu? Po podání žádosti k přezkoumání dané dokumentace z důvodu neoprávněných stavebních úprav v minulosti, se tyto dokumenty ze dne na den ztratily i na Obecním úřadě, kde byly v kopii doručeny i ze stavebního úřadu z archívu. Bylo mě sděleno, že pokud je to starší budova, je možné, že žádná dokumentace projektová nemusí existovat. Logicky usuzuji, když bylo vydáno stavební povolení v roce 2002, muselo být vydáno na základě projektové dokumentace k dané nemovitosti. Bohužel v tuto chvíli na stavebním úřadě není. Stavebník, kterého se to týká a který v minulosti pochybil a nezákonně prováděl stavby v rozporu se stavebním zákonem, je nyní v pozici, že je nepostihnutelný a tudíž může projektovou dokumentaci zkreslit znovu podle nynějšího skutečného stavu. Jak se může bránit postižená strana, která stížnost podala z důvodu neoprávněných stavebních úprav? Stavební úpravy byly prováděny před rokem 2002 bez stavebního povolení! Pozn. v roce 2002 mě, jako účastníku stavebního řízení, bylo povoleno nahlédnout do projektové dokumentace, tedy vím, že byla zkreslena. Je tedy možné i stavební úřad sankciovat za ztrátu této dokumentace? Ve státním archívu tato dokumentace prý ještě po tak krátké době nemůže být. Kde tedy je? A jaké je možné řešení? Děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 125 stavebního zákona je stavebník povinen uchovávat projektovou dokumentaci skutečného provedení stavby po celou…


rekolaudace objektu pro podnikání na pneuservis

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na rekolaudaci stávajícího objektu. Objekt je momentálně nebytovým prostorem určeným k podnikatelským účelům. Náš záměr je vybudování pneuservisu, což obnáší sádrokartonářské práce, výměnu oken a dveří. Chtěli bychom vědět, kde bychom se dozvěděli podmínky rekolaudace, kde máme žádat a zda má úřad právo nám žádost zamítnout, stejně jako u bytových prostor a rodinných domů? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

O změnu užívání stavby na provozovnu pneuservisu musíte požádat příslušný stavební úřad. V případě, že změna užívání vyžaduje…