Nalezeno 604 dotazů

rekonstrukce vinného sklepa na rekreační objekt

Chci koupit vinný sklep, který je na katastru zapsán jako „jiná stavba“, bez čísla popisného. Co mám všechno pro to udělat, když chci stavbu mít zapsanou jako stavbu pro rekreaci? Děkuji

Jan Krátký

Změnit současnou stavbu "vinného sklepa" na stavbu pro rekreaci lze na základě oznámení stavebnímu úřadu o změně užívání stavby. Pokud…


výstavba na pozemku, který není řešen územním plánem obce

V KÚ obce jsme koupili část pole. Část celku, která byla předem rozdělena na několik budoucích parcel. Obec odkoupila část také na přístupovou cestu. O zařazení pozemků do územního plánu se bude jednat až za 3,5 roku. Rádi bychom začali stavět dřív, ale bohužel bez toho, aniž bychom si zaplatili dřívější jednání o územním plánu, je to nemožné. Ráda bych se informovala, zda je možné na poli realizovat alespoň rekreační chatu, nebo jestli lze tento pozemek převést na zahradu, a pak se pokusit o nějakou menší stavbu? Je skutečně vše podmíněno zahrnutím do územního plánu obce? Nebo máme nějakou šanci začít s něčím menším ale hlavně dříve?

Jan Krátký

Obávám se, že jste skutečně závislí na změně územního plánu. Záměrem zpracovatelů současného stavebního zákona bylo, zjednodušeně…


využívání zahradního domku v zahrádkářské osadě jako RD k trvalému bydlení

Dobrý den, kupuji zahradní domek 110 m2. V územním plánu stojí na zahrádkářské osadě uvnitř zastavěného území města. K domku náleží pozemek pod ním (110 m2) a také dva okolní pozemky 170 m2 a 160 m2. Rád bych domek využíval k trvalému bydlení (rodinný dům). Nic nebudu přistavovat. Je to částečně podsklepená zděná stavba (dříve pomocný objekt školy). Pouze upravím dispozice a zateplím. Jak postupovat abych se dobral popisného čísla? Tedy abych mohl trvale bydlet? Je nutné žádat o změnu ÚP nebo stačí územní souhlas nebo něco takového? Pokud by se muselo jít cestou změny ÚP, tak je nějak relevantní informace, že naše město dokončuje nový ÚP, předpoklad aplikace v horizontu 3-5 let? Podrobnosti stavby a pozemků: domek (110 m2, bez čísla popisného, evidenčního a orientačního, je na pozemku 110 m2). Severně 170 m2 zahrada a jižně 160 m2 zahrada (obě kupuji také). Vše v ÚP jako zahrádkářská osada. Jižní zahrada sousedí s asfaltovou cestou a přes ni už jsou rodinné domy. Na východ je domek stěnou přilepen na vedlejší rodinný dům (resp. na jeho zděnou kůlnu), takže na východ jsou bezprostředně také rodinné domy (v ÚP jako rodinné domy městského typu). Domek má zavedeny veškeré IS. Na západ je pozemek 100 m2 v nájmu (nájem přejde na mne), majitelem je pozemkový fond a je veden také jako zahrádkářská osada (rád bych do budoucna koupil). Dále na západ i na sever od mých pozemků jsou zahrady, za nimi pozemky podnikatelských aktivit.

Jan Krátký

Změna stavby z rekreačního objektu na stavbu pro bydlení se provádí změnou užívání stavby, k jejímuž posouzení je příslušný obecný…


rozdělení pozemku a stavba RD

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na následující věc: v současné době bylo ukončeno dědické řízení po mém zemřelém dědečkovi, dědici (mamka a můj strýc) zdědili rodinný domek, jehož přízemí strýc používá k bydlení a podkroví mamka + my k rekreaci. Kromě toho zdědili zahradu (obdélník rozdělený na tři díly), přední část je zastavěná - místa k parkování, altán, chatka atd., prostřední část by měla patřit mému strýci. A zadních asi 1000 m2 mamce, mamka by si k rekreaci chtěla ponechat jen svou část domu po dědovi a pozemky darovat mně. V dolní části bychom si se svou přítelkyní chtěli postavit RD, přes pozemek mého strýce by se vytyčila přístupová cestička široká 1,5 m (jen pro chůzi - parkovat auto by bylo možno nahoře, v části společné nebo na dvoře (společné vlastnictví mé mamky a strýce). Zde bylo věcné břemeno povolení k vjezdu - pro mě), cestička by byla rovněž v mém vlastnictví (její výměra by se odečetla od těch dolních 1000 m2), pod cestičkou by byly všechny přípojky. Chtěl jsem se Vás zeptat, jelikož ze všech stran slyším, že tuto stavbu mi nikdo nepovolí, protože není zajištěn vjezd přímo ke stavbě a že pozemek v zadní části není zasíťovaný (i když podle mě ty přípojky nejsou zase takový problém, navíc když kousek dál už to zasíťované je), zda má vůbec cenu se obracet na úřady, nechávat pozemek takto vyměřit a rozdělit, vyběhávat všechny formality? Nebo s přítelkyní máme těch 1000 m2, navíc na moc krásném místě, ke kterému máme osobní vztah nechat ležet ladem a shánět pozemek jinde? Mockrát Vám děkuji za odpověď a omlouvám se za délku tohoto dotazu.

Jan Krátký

Na příslušném stavebním nebo obecním úřadě si zjistěte, zda je část pozemku kde chcete realizovat stavbu, určena územním plánem obce k…


stavba RD (statku) s doplňkovými stavbami

Dobrý den, chtěli bychom si postavit "novodobý statek", tedy rodinný domek a u něj venkovní boxy pro koně a skladovací prostory pro seno, slámu, krmivo, výbavu. Zajímalo by nás, jak je to s povinnou odstupovou vzdáleností přístřešků pro koně a seno od obytných domů - jak toho našeho, tak sousedních? Dále pak, jakým hygienickým podmínkám taková stavba podléhá a hlavně zda je vůbec možné v dnešní době něco takového postavit? Podotýkám, že pozemek se nachází na kraji malé vesničky, nikoliv v "satelitní" zástavbě. Děkujeme za radu.

Jan Krátký

Předně si zjistěte, zda je uvažovaný záměr v souladu s územním plánem obce. V územně plánovací dokumentaci, resp. v její textové…


plánovaná stavba RD a využití pozemku

Dobrý den, chtěl jsem Vás poprosit o odpověď na následující otázku: vlastním pozemek o velikosti 1500 m2, který je dle územního plánu určen pouze pro rekreační výstavbu (chata). Vzhledem k tomu, že tento pozemek přímo sousedí s pozemkem, který je již dle ÚP určen pro výstavbu RD, napadlo mě, jestli bych mohl koupit např. 500 m2 tohoto pozemku a zde postavit RD a ze zbylého pozemku udělat zahradu? Obec vyžaduje v dané lokalitě min. pozemek k výstavbě 1500 m2. Mel bych 500 m2 z ÚP na výstavbu RD a 1500 m2 jako zahradu. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Domnívám se, že se zamýšleným řešením nebude stavební úřad, ani obec souhlasit. Dle mého názoru zpracovatel územně plánovací…


platnost stavebního povolení na přístavbu RD a kolaudace stavby

Dobrý den. Máme stavební povolení na přístavbu RD, vydáno bylo v r. 2001 jeho platnost skončila 31.12.2008. Do jakého termínu musím požádat stavební úřad o provedení kolaudace? Děkuji.

Jan Krátký

O provedení kolaudace stavby musíte požádat do té doby, než ji začnete užívat. Termín, který uvádíte je termínem, který je uveden v…


stavba zahradního domku

Dobrý den. Chtěli bychom si na vlastním pozemku postavit zahradní domek velikosti 24 m2. Územní plán obce dovoluje a OÚ nám písemně stavbu povolil. Jaké doklady je nutno předložit stavebnímu odboru, konkrétně se jedná o projekt, stavební dozor v případě, že se jedná o stavbu svépomocí? V případě stavebního dozoru je nutné mít autorizaci?

Jan Krátký

V textu dotazu schází několik podstatných informací pro podání uspokojivé odpovědi. Především není známa výška stavby a její…


stavba RD na pozemku pro rekreační stavby

Soused si chce postavit rodinný dům (přes 100 m2) v lokalitě, kde se dle územního plánu smějí stavět pouze chaty a rekreační domky. Z toho důvodu nazval projekt stavbou chaty dle projektu na rodinný dům typu Rubín. Ve stavebním zákonu ani v žádné vyhlášce jsem nenašel omezení na velikost chaty. Pouze dle § 2, vyhlášky 279/1997 Sb. se rekreační chatou rozumí stavba určená k individuální rekreaci se zastavěnou plochou maximálně 80 m2, ale to se vztahuje pouze pro účel této vyhlášky (zdanění nemovitostí). Existuje nějaká stavební norma, která by omezovala velikost chaty a rekreačního domku?

Jan Krátký

Žádná prováděcí vyhláška stavebního zákona velikost stavby tohoto charakteru neomezuje. Omezit rozměry jednotlivých staveb může však…


rekonstrukce nezkolaudovaného RD

Dobrý den, stal jsem se vlastníkem RD, na který bylo vydáno rozhodnutí o přípustnosti stavby (stavební povolení) v roce 1975, ale doposud neproběhla kolaudace. Rád bych provedl rekonstrukci (přístavba+nástavba). Lze rekonstrukci řešit v rámci tohoto stavebního povolení žádostí o změnu stavby před dokončením (jaká právní norma by byla v tomto případě směrodatná?), nebo je třeba nejprve provést kolaudaci, a poté požádat o nové stavební povolení? Děkuji

Jan Krátký

V roce 1975 nebyla v platnosti ani minulá právní norma - stavební zákon č. 50/1976 Sb. Osobně bych dal přednost druhému řešení, a to…