Nalezeno 604 dotazů

výklad pojmu "obytná místnost"

Dobrý den. Zajímalo by mne, jak je definována obytná místnost, a to především s akcentem na stavebně technické uspořádání. Jde mi o to, zda za obytnou místnost lze považovat místnost o výměře cca 15 m2, která je přímo osvětlena i vytápěna, ale z níž vedou 1 dveře do koupelny, 1 dveře na WC, 1 dveře na schodiště, 1 dveře na půdu, 1 dveře do kuchyně a 1 dveře do pokoje? Děkuji.

Jan Krátký

Obytná místnost je definována ve vyhlášce č. 137/1998 Sb. o obecně technických požadavcích na výstavbu. V této vyhlášce jsou stanoveny…


nástavba sousedních bytových domů

Dobrý den, naproti rodinným domkům byly postaveny třípatrové bytové domy s rovnou střechou. V současné době začínají s přístavbou, tj. sedlové střechy a vestavbou dalších bytových jednotek, čímž by se výška domů podstatně zvýšila a zastínila by rodinné domky. Existuje právní předpis, který určuje výšku bytových domů proti původní zástavbě? Děkuji

Jan Krátký

Předpis, který určuje poměr výšky bytových domů vůči okolní zástavbě neexistuje. Stavba bytových domů musí však být v souladu s…


plánovaná stavba RD

Dobrý den, vlastním pozemek v obci Krmelín o rozloze 610 m2, který je veden na katastru jako louka. Jak mám prosím postupovat, abych zjistil, zda na něm mohu stavět rodinný dům? Je nutno u něj žádat o vynětí z půdního fondu? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Prvním předpokladem pro to, abyste mohl na předmětném pozemku umístit stavbu rodinného domu, je soulad záměru s územním plánem obce. Pokud…


půdní vestavba v RD

Dobrý den, mám otázku ohledně úpravy podkroví pro bydlení. Chceme vybudovat podkrovní byt s koupelnou a potřebujeme dát okna do střechy, musíme mít stav.povolení nebo stačí ohlášení stavby na SÚ? Mohu někde najít projekt na podkroví RD okál, pouze jako inspiraci? Děkuji.

Jan Krátký

Realizace podkrovního bytu v rodinném domě může podléhat jak ohlášení, tak stavebnímu povolení. Dnešní stavební zákon řadí stavby i…


dodatečné povolení přístavby RD

Dobrý den, koupili jsme starý dům z roku cca 1930, u kterého je nedokončená přístavba zhruba z roku 1970. Nyní jsem se od souseda dozvěděl, že na přístavbu byl v 70-tých letech vydán demoliční výměr. Zřejmě došlo k neshodám mezi sousedy. Přístavba stojí na pozemku, který je označen jako "zastavěná plocha a nádvoří". Do kupní smlouvy jsem dal odstavec, že prodávající nezamlčel žádnou jemu známou skutečnost, která by bránila užívání, ale domnívám se, že s tímto nepochodím, mohou mi tvrdit, že o tom nevěděli. Rád bych nechal tuto stavbu zlegalizovat a použít ji v budoucnu k bydlení. Souhlas souseda bych asi získal, je zde možnost podat žádost o dodatečné povolení a nebo jsem, jak se říká, v háji? Děkuji za Váš čas a odpověď.

Jan Krátký

Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu existence stavby ověřenou projektovou dokumentaci, odpovídající jejímu skutečnému…


změna stavby před dokončením - rozšíření o garáž

Dobrý den, mám vydané stavební povolení na stávající projekt, ale já bych chtěl rozšířit základovou desku o 3 × 6 m (garáž). Od oplocení je to teď 5,2 m po rozšíření to bude 2,2 m. Otázka zní: musím požádat nějakou písemnou formou souseda o povolení, popřípadě jak mám postupovat (stavební úřad, soused)?

Jan Krátký

Dříve než podnikne jakékoliv kroky, seznamte se svým záměrem souseda. Můžete tak zjistit, zda nebude mít k Vašemu návrhu námitky. Co se…


stavební úpravy RD

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: soused měl na naší zdi, kde máme koupelnu přístavek, který zboural a tím nám odhalil celou zeď koupelny, kde je tloušťka zdi 15 cm. S rekonstrukcí začal ještě než jsme byli majiteli domu a odmítá nám dát souhlas k zateplení, i když v projektu zateplení schválil, takže budeme zateplovat novou koupelnu zevnitř, ale chce si po naší zdi nechat táhnout plyn. Potřebuje náš souhlas, když zeď, po které chce táhnout plyn je naše, protože svojí si zboural a co můžeme dělat, když nám to neoznámí?

Jan Krátký

Pokud bylo odstranění stavby přístřešku, schváleno stavebním úřadem za platnosti starého stavebního zákona, měl původní vlastník…


nástavba RD v rozporu se stavebním povolením

Chtěla bych se zeptat: máme stavební povolení, je to nástavba, přístavba a rekonstrukce. Měli jsme celý dům z přízemního zdvihnout o jedno patro. Při stavbě jsme zjistili, že kdybychom udělali ještě 90 cm podezdívky, tak získáme o patro víc. Tak jsme to oproti schválenému projektu takto postavili. Celý dům je o 2,75 m vyšší. V době povolování původního projektu nebyl v naší oblasti stanoven jakýkoliv regulativ. Na ulici je každý dům jiný. Problém je, že jsme dvojdomek (sice jsme k sobě přilepeni, ale každý máme svou stěnu). Půdorys domu jsme dodrželi podle projektu, jen výška se změnila. Ten sousední dům je jen o cca 0,5 m nižší a to spíš proto, že celá ulice je z kopce a oni jsou pod námi. Teď nám začali dělat potíže, že jim údajně stíníme. Potíže jsme měli se sousedy již dřív, ale vyvrcholilo to teď, když jsme potřebovali vstup na jejich pozemek (bylo to ošetřeno smlouvou) a oni nás tam nechtěli pustit. Jednalo se o zateplení. Majitelka pozvala stavební úřad a ten nám zastavil stavbu. Problém je, že dům už stojí. Navíc v konstrukci střechy je místo dřevených stojek udělán železný nosník, který je zabetonován do stropu a věnce a nese celou střechu. Tudíž, pokud bychom museli to podkroví zbořit, zasáhlo by to i do stropu, který jsme měli povolený ve stavebním povolení a bála bych se i o statiku tohoto stropu (filigránový). Tvar střechy jsme dodrželi, jen ji asi o 5 stupňů udělali příkřejší. Bojíme se teď, aby nám to úřad nenařídil zbořit. Sousedi budou určitě dělat potíže. Můžeme se nějak bránit? Vím, že jsme to měli řešit před postavením, ale stavíme poprvé.

Jan Krátký

Pokud stavební úřad zjistí, že stavbu realizujete v rozporu se stavebním povolením, zahájí z úřední povinnosti řízení o odstranění…


rekonstrukce sousedního RD v rozporu se stavebním povolením

Sousedka rekonstruovala svůj rodinný dům a jednou z podmínek byla odstupová vzdálenost k hranici sousedního pozemku, který je můj. Tato vzdálenost byla stavebním odborem stanovena na 4,9 m. Neměla jsem jako účastník řízení proti tomuto žádné připomínky.Sousedka však toto nedodržela a posunula tuto vzdálenost o více než 1,3 m směrem k hranici s mým pozemkem, neboť k této stěně přistavěla schodiště do patra. Dům rekonstruovala tak, že jej zvedla o jedno patro, přičemž střecha je rovněž dosti vysoká. Tím nám zastínila z jižní strany pozemek a dům více, než jsme se domnívali. Náš dům je rovněž patrový a na tuto stranu máme pouze okno z kuchyně. Od stavebního úřadu jsem obdržela pouze rozhodnutí o stavebním povolení (r. 2003) a dále, že se prodlužuje stavební povolení z nedostatku financí (r. 2005). Informace o tom, že by došlo ke změně dokumentace jsem neobdržela. Jaké kroky mohu podniknout, když nesouhlasím s nedodržením podmínky ve vzdálenosti od hranice pozemku? Děkuji

Jan Krátký

Informaci, zda vlastník sousedního pozemku staví v rozporu se stavebním povolením, či nikoliv Vám poskytne příslušný stavební úřad. Ten…


změna územního plánu obce

Dle současného platného stavebního zákona nelze umisťovat stavbu RD mimo hranici intravilánu a to ani v tom případě, že obec schválila zahrnutí příslušného pozemku do budoucího nového územního plánu. Protože však na nový UP nemá v současnosti prostředky, předpokládá jeho vyhotovení cca do 4 let. Dle příslušného ustanovení zákona o územním plánování může podat návrh na změnu ÚP každý vlastník pozemku. Zajímalo by mne, zda tímto způsobem mám šanci pořízení UP urychlit a co to pro mne představuje, jaké podklady musím dodat a kdo v tomto případě a v jakém rozsahu nese náklady na pořízení změny UP, nebo zda případně existuje jiná cesta, jak stavbu RD za hranicí intravilánu řešit?

Jan Krátký

Jak správně uvádíte v textu dotazu, možnost podat návrh na změnu územního plánu má každý vlastník pozemku. Součástí návrhu je návrh…