stavba chaty a změna územního plánu
Dobrý den, chci stavět malou chatu, půdorys 6,3 x 6,3 m, jednopodlažní nepodsklepenou se sedlovou střechou, s celkovou výškou 7,45 m v obci Křišťanovice, okr. Bruntál. Tuto chci napojit na obecní vodovod (na hranici mého pozemku) a el. síť (také na hranici mého pozemku). Vzniklé odpadní vody budou odváděny do vybíratelné jímky. Můj problém spočívá v tom, že nevím co je pro mě v současné době, vzhledem k nové legislativě, jednodušší. Zda tuto chatu stavět jako normální dům nebo rekreační objekt. Pozemek, na kterém tato chata má stát, je na katastrálním úřadu zapsán jako "ostatní plocha" a v územním plánu obce má pozemek v současné době statut "pozemek k venkovskému bydlení" (v územním plánu obce není nijak blíže specifikován pojem "venkovské bydlení"). Mám zpracovanou projektovou dokumentaci na tuto chatu, jako na "rekreační objekt" a při mém bláhovém pokusu o získání stavebního povolení (v roce 2006) nebo radu jak ho získat na stavebním odboru Bruntál jsem těžce nepochodil a má veškerá snaha ztroskotala na velmi nepříjemné paní úřednici, která mi pouze sdělila, že na tomto pozemku rekreační objekt NE, ať si tam postavím rodinný domek a nashledanou. Mám bohužel asi menší plat než milá paní úřednice, proto další rozšíření objektu je pro mě, vzhledem k navýšení rozpočtu, nereálné. Po poradě s mnoha dalšími lidmi, jak výše uvedený problém obejít a vyřešit mám zpracovánu ještě jednu projektovou dokumentaci na "objekt k venkovskému bydlení", tedy již žádný rekreační objekt. Vzhledem k dalším zjištěným informacím jsem se také spojil s p. starostou uvedené obce, který se mi zaručil, že v případě, že pro mne bude jednodušší získat stavební povolení k "rekreačnímu objektu", zadá hned v únoru letošního roku 2007 změnu v územním plánu obce na můj pozemek z "pozemku pro venkovské bydlení" na "pozemek k "rekreačním účelům". Změna v územním plánu obce, dle jeho sdělení, by se mohla stihnout zapsat do poloviny r. 2007. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Chci být co nejlépe informován o možnostech, až pojedu z Ostravy do Bruntálu za milou paní úřednicí a také se co nejjednodušeji propracovat k stavebnímu povolení. S pozdravem
Účel a umístění navrhované stavby musí být v souladu s územním plánem obce. Dle současného plánu obce je možné na předmětném…
rekonstrukce bytového jádra v panelovém domě
Dobrý den, hodlám provést rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě bytového družstva, ne družstva vlastníků. Souhlas s touto úpravou od představenstva družstva mám. Otázka je, zda je nutné provést i ohlášení na stavebním úřadě, když nedojde k změně nosných prvků či statického zatížení domu? Jedná se mi o výklad podle nového stavebního zákona, kdy jsem nalezl i na internetu vyjádření, že k přestavbě bytového jádra nepotřebuji ohlášení na stavebním úřadě. Díky
Při zachování dispozice stávajícího jádra (nezměnění jeho půdorysných rozměrů) lze popisované stavební úpravy posuzovat v souladu…
náležitosti ohlášení dle nového stavebního zákona
Ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. se v § 105 píše, že: "náležitosti ohlášení a obsah a rozsah projektové dokumentace u staveb ... stanoví prováděcí právní předpis". Který předpis to je?
Touto vyhláškou je vyhláška č. 526/2006 Sb. (nabyla účinnosti dnem 1.1.2007). Náležitosti ohlášení potom řeší ustanovení § 3 této…
rekonstrukce střechy
Dobrý den chtěla bych se zeptat co vše budeme potřebovat k rekonstrukci střechy včetně krovů, mám namysli především záležitosti, ohledně povolení či oznámení, v souvislosti s novým stavebním zákonem?
Na výměnu střešní krytiny, klempířských prvků a ostatních nenosných konstrukcí (za předpokladu nezměnění vzhledu stavby) není nutné…
demolice a novostavba sousedního řadového domu
Dobrý den prosím o radu ohledně následujícího problému. Řadová zástavba z roku 1898, která je umístěna ve svahu a nemá v podstatě kvalitní základy, neboť v té době se používaly jiné normy a směsi kamení. Koncový řadový domek je v ohrožení statiky (ne nyní) v případě, že soused se rozhodl dům zbourat a to kompletně všech zdí, čili i sousedící, která je na stěnu přilepena a kompletních jeho základů. Následně chce postavit bytový dům o větších rozměrech. Obávám se, že pokud dojde k odbourání sousední zdi a základů, může dojít ke změně pnutí zdí a všeho co stavbu drží pohromadě více jak 100 let a můj dům může prasknout, případně se kus zřítí. Jak mohu při jednáních o stavebním povolení argumentovat odborně a věcně tak, abych zabránila pohromě? Dále chce stavět i v místech, kde stojí naše společná studna, kterou vlastníme napůl. Není to zdroj pitné vody, ale užitkové. Jedná se Prahu Krč - památkově chráněné území. Předem děkuji za odpověď.
Předpokládám, že jako vlastník sousední nemovitosti, které bude navrhovanou stavbou přímo dotčena, budete účastníkem povolovacích…
stavební úpravy a udržovací práce dle nového stavebního zákona
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik otázek týkajících se obytného podkroví. Vlastníme RD, ve kterém je nevyužitá půda, kterou bychom rádi obydleli. Nutná je i výměna střešní krytiny (betonová taška za betonovou tašku) s přidáním střešních oken. Dále úprava podlah - vyrovnání nerovností a nový povrch, sprchový kout, WC, kuchyňská linka, výměna schodů, krb určený k vytápění (1 velká místnost + oddělené WC a koupelna příčkou), odpady, vyvložkování komínu. RD se nenachází v památkové zóně a není kulturní památkou. Do nosných konstrukcí zasahovat nebudeme a nezmění se ani vzhled stavby. Ještě je nutné podotknout, že se v části této půdy dříve bydlelo. Jaké povolení potřebujeme podle nového stavebního zákona? Je možné si vyložit nový zákon, kde se ve čtvrté části, hlavě první, díl první, číslo 1, písmeno e,h píše: Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou; stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. Předem děkuji za odpověď.
Ano, jedná se posouzení v souladu s ustanovením § 103 nového stavebního zákona a zastávám stejný názor, kdy výše uvedené stavební…
zpracování územně plánovací dokumentace obce
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu a zároveň se informovat na určité věci, týkající se schvalování územně plánovací dokumentace obce. Rádi bychom provedli v naší obci výstavbu rodinného domu, bohužel pozemek, na kterém bude výstavba provedena, podléhá schvalovacímu řízení ÚPD obce. Příslušný stavební úřad schvalování ÚPD neustále odkládal z důvodu přijetí nového stavebního zákona. Dne 21.9.2006 schválilo zastupitelstvo obce "Zpracování konečného návrhu nového ÚP". Po kontaktování stavebního úřadu na začátku ledna roku 2007 nám byla sdělena zpráva, že nás stavební úřad bohužel musí zklamat, protože zatím jednají jen s projektantem, který má obavy pustit se do práce z důvodu toho, že neexistuje nová metodika k novému zákonu k provádění územních plánů. Prosím Vás tedy o radu, zda je možné, že neexistuje nová metodika k provádění územních plánů a zda je možné, aby projektant nadále zdržoval konečné zpracování ÚPD obce? Také bych se ráda informovala, zda může stavební úřad vydat předběžné územní rozhodnutí nebo územní souhlas, pokud nejsou známy žádné komplikace, týkající se daného pozemku (obecní komunikace vede přímo k pozemku, kde jsou vybudovány také inženýrské sítě a všichni sousedi souhlasí s provedením stavby) a příslušný stavební úřad již s předstihem ví, že daná ÚPD bude schválena? Z čehož vyplývá, že příslušná obec nebude mít s daným pozemkem žádné finanční náklady. Předem Vám děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne
Stavební úřad by měl při vydávání územního souhlasu nebo územního rozhodnutí posoudit, zda je umístění stavby v souladu se schválenou…
využívání nebytového prostoru k bydlení
Dobrý den, zajímají mě pravidla využívání nebytových prostor, jako nebytový je prostor označen v katastru. Bydlím v sousedním bytě (dle katastru) a obtěžuje mě hluk způsobený nájemci nebytovky. Nebyt je využíván k bydlení, tj. 24 hod. denně. Několikrát jsem si u majitele na chování sousedů stěžovala, avšak marně. Moje stížnosti nevzal na vědomí a dokonce mi poskytl nepravdivou informaci o skončení nájmu těmito lidmi. Jak se mohu bránit? Na koho jiného se mohu obrátit o pomoc (úřady, atd.)? Je vůbec možné pronajmout „nebyt“ k bydlení? Děkuji za odpověď.
Každá stavba, či její jednotlivý prostor má být užíván k účelu, pro který byl uveden do trvalého užívání v kolaudačním řízení.…
změna užívání chaty na kůlnu
Dobrý den. Jak máme postupovat, v případě zrušení neobyvatelného rekreačního objektu na kůlnu? Chceme si postavit na parcele domek, ale bylo nám řečeno, že musíme parcelu rozdělit, abychom mohli stavět. Zdá se nám to zbytečné a raději bychom stávající chatu takto zrušili. Jsem jediným vlastníkem. Prosím o informaci, zda to jde a co je vše k tomu potřeba? Děkuji
Neznám územní plán obce a nevím, zda je dle něj možné zastavět jakoukoliv část předmětného pozemku. Pokud však stavbě rodinného domu…
zahrada - stavební pozemek
30 let jsme vlastnili pozemek, vedený jako zahradu, bez možnosti výstavby rodinného domu, avšak před několika dny nám přišel dopis, že ze zahrady máme stavební parcelu a musíme se zúčastnit obálkové metody o získání tohoto pozemku. Rád bych se zeptal, jestli je možné udělat ze zahrady, bez příjezdové cesty a možnosti napojení na kanalizaci, stavební parcelu? Předem děkuji
Stavebním pozemkem je dle stavebního zákona pozemek, jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním…