prohlášení osoby pověřené vedením stavby
Dobrý den. Prosím o sdělení, co obsahuje (resp. má obsahovat) "Prohlášení osoby pověřené vedením stavby" (technický dozor stavby) k žádosti o užívání stavby? Jedná se o nyní dokončovaný rodinný dům (do 150 m2), povolený na ohlášení stavby. Předem děkuji za odpověď.
Jedním z podkladů k oznámení o užívání stavby je prohlášení osoby pověřené vedením stavby o shodě, ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb.…
změna užívání nebytových prostor v bytovém domě na ubytování
Dobrý den, mohla bych se, prosím, zeptat, jestli je nutné kolaudovat prostory v bytovém domu, které byly ovšem až do teď nebytové, ale chtěli bychom je nyní využívat pro ubytovací služby? Velmi Vám děkuji za odpověď
V souladu s ustanovením § 126 odst. 1 stavebního zákona lze stavbu užívat pouze k účelu vymezenému v kolaudačním rozhodnutí. Změna…
umístění vrátnice podnikatelského areálu v lokalitě pro bydlení
Kolik metrů muže být vrátnice s kamionovým provozem od obytného domu? Mám to cca 8 až 10 m. Dekuji
Vrátnice, jako součást podnikatelského areálu samozřejmě podléhá schválení stavebního úřadu. Ten při schvalování stavby musí…
stavba RD v ochranném pásmu lesa
Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně ochranného pásu lesa. Vlastním pozemek (v územním plánu zapsán jako stavební), přes který vybíhá výběžek ochranného pásma lesa. Rád bych na něm postavil RD. Měl bych na Vás 3 otázky: 1/ tento "les" je asi 100 m dlouhá mez široká cca 4 m. Celková výměra je pouze 1740 m2. Někde jsem četl, že les je definován až od 0,5 ha. Je to pravda? 2/ při žádání o stavební povolení se budu muset obrátit na místní odbor pro životní prostředí a žádat o výjimku. Kdyby náhodou nějaký problém ze strany odboru nastal, bude odbor přihlížet k vyjádření majitele lesa? Tím jsem totiž já a sousedka a s výstavbou souhlasíme. 3/ doufám, že žádný problém nenastane (pozemek se nachází de facto v centru vesnice a všude kolem je zástavba a to i na pozemcích, které jsou v tomto pásu), ale kdyby náhodou. Jaká omezení ze zákona mohu očekávat? Někde jsem se dočetl, že např. pouze přízemní dům nebo jen do 100 m2 atd. Děkuji Vám za odpověď.
Jestliže bude stavba umístěna 50 m od okraje pozemku, který je v katastru nemovitostí veden jako les, je nutné požádat orgán ochrany…
posouzení výšky navrhované stavby
Prosím o odpověď, jak se měří výška objektu pro potřeby stavebního řízení? Obec stanovila max. výšku 6 m, ale nestanovila, kde se měří. Pozemek je svažitý s rozdílem cca 3 m na šířku objektu. Vstup bude z vyššího terénu od přístupové komunikace. V případě měření od nižšího terénu zbývá použitelná výška po hřeben pouze cca 3 m. Děkuji
V případě, že je výška stavby stanovena v územním plánu, měl by jeho zpracovatel určit, jak se bude měřit. Pokud tento požadavek…
námitka k povolení staveb pro bydlení na sousedních pozemcích
Dobrý den, potřebovala bych radu co dál dělat a zda ještě mám šanci? Přišel nám poštou stavební záměr našeho souseda. Šlo o dvoupatrové domy s obytným podkrovím se třemi bytovými jednotkami a sedmi parkovacími místy před každým z těchto domů. Jelikož bydlíme na pozemcích o výměrách přibližně 600 m a s výškou hřebene maximálně 9,5 m, přišlo nám vhodné vznést námitku proti výšce těchto domů, která má být v hřebeni 10,4 m při zachování zákonné výšky římsy 7 m. Poslali jsme tudíž námitku na stavební úřad. Stavby by měli stát na pozemcích OVS kam patříme i my, ale z jedné strany sousedí s pozemkem SVO, kde tentýž stavitel už vystavěl budovu dvoupatrovou s obytným podkrovím s přízemím pro podnikání. Výška tohoto objektu na pozemku SVO je 10,8 m v hřebeni. Tuto budovu chce tento stavitel dodatečně přepsat v územním plánu také do OVS. Náš obecní úřad se od dané situace distancuje, není prý účastníkem řízení a bojí se žaloby. Stavební úřad nám odepsal, že námitka ve smyslu brát v potaz okolní zástavbu pozemky SVO nikoli OVS prý není opodstatněná, máme se se stavitelem dohodnout, shodně se bojí žaloby. Dále nám na stavebním úřadě řekli, že nám v případě námitek proti zkrácenému stavebnímu řízení vlastně ani ze zákona nemusí odpovídat a že už má od nich stavitel povolení stavět. Informovali jsme u architekta, který vypracoval územní plán pro naši obec, a nechali jsme si od něj vypracovat výklad k územnímu plánu našich sousedících pozemků. Odepsal nám, že vzhledem k tomu, že v okolí v ploše OVS převažují objekty jednopodlažní s obytným podkrovím, měla by nová zástavba tento fakt respektovat. Dále že nelze srovnávat se stávajícím sousedním objektem, který je na ploše SVO a to i když nové stavby splňují požadavky stavebního zákona tak z urbanistického hlediska jsou vzdálenosti velmi těsné. S naším novým sousedem se snažíme jednat separátně, ale on vložil již do projektů a pozemků asi nemalé peníze, s tím, že bude mít zisk ze tří bytů na každém pozemku. Je připraven dát žaloby na náhradu škod proti všem. Je ochoten možná s námi udělat dohodu ohledně oken, teras a balkonu, které jsou směrované naším směrem, ale o tom, že jsme mysleli, že budeme sousedit s rodinným domkem (jednou rodinou) nechce slyšet, pracovalo mu na tom spousty lidí a prý nedělá nic proti zákonům. Nevím, zda jsem napsala vše srozumitelně, ale snažila jsem se. Otázka je, co dál? Na pozemku 600 m2 budeme mít kolem sebe ze tří stran domy o 2 m vyšší…
Nejprve je nutné zjistit informaci o tom, zda je umístění stavby v souladu s platnými předpisy (územní plán obce, stavební zákon a jeho…
rekonstrukce stodoly na provozovnu (čalounickou dílnu) a bydlení
Dobrý den, plánujeme zakoupit stodolu a přestavět ji na bydlení + dílnu (provozovnu). V územním plánu je pozemek se stodolou veden jako "území bydlení". Pokud nebude provozovna přesahovat více než 50 % podlahové plochy, neměl by být snad s umístěním provozovny problém. Nejedná se o hlučnou výrobu, půjde o čalounickou dílnu. Stodola má rozměry 11 x 28 metrů. V přízemí by byla provozovna, garáž a technické zázemí a v patře bydlení. Jednalo by se vlastně o vestavbu do původní stavby, obvodové zdi by zůstaly, měnila by se střešní krytina, nové příčky, okna atd. Podléhalo by to stavebnímu povolení. Konečně k otázce. Je problém, že budova v současné době nemá žádné evidenční číslo, její existence je zřejmá na základě geometrického plánu. Je evidenční nebo popisné číslo nezbytné k tomu, aby stavba byla posuzována jako přestavba nikoli novostavba? Předpokládám, že u novostaveb je posuzování stavebního úřadu přísnější než u přestavby existující stavby. Předem děkuji za odpověď.
Nejprve si na příslušném stavebním nebo obecním úřadě ověřte, zda územní plán obce procentuelně neomezuje podlahovou plochu rodinného…
změna v průběhu stavby sousedního RD
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně hrubé stavby RD našeho souseda, který si oproti schválené stavební dokumentaci zvětšil jedno okno asi o třetinu původní velikosti, zrealizoval jedno okno, které v dokumentaci vůbec není a jedno umístil do jiné výšky. Změny by nám nevadily, kdyby zvětšené okno a jedno okno navíc nesměřovaly do okna našeho obýváku. Dle mého názoru by měly být tyto změny projednány a povoleny v rámci změny stavby před dokončením, soused však tvrdí, že tomu tak není. Předem děkuji za odpověď
Změna stavby před jejím dokončením je řešena v ustanovení § 118 stavebního zákona. Změnu stavby oproti schválené projektové dokumentaci…
zřízení a provoz kempu v CHKO
Dobrý den, soused na svých pozemcích zřídil kemp, který zasahuje i na lesní pozemek v jeho vlastnictví, jedná se o pozemky CHKO 2-4 stupně. Vykácel stromy, zahrnul pozemky sutí, které značně navýšil a navíc nikdo z přímých sousedů nebyl o záměru informován, zda souhlasíme. Ptáme se tedy: je možné dělat bez ohlášení, povolení terénní úpravy na lesních pozemcích a pozemcích v CHKO? Je možné, aby měl povolení na provozování kempu, aniž by sousedé nebyli účastníci řízení, tedy nebyli informováni pro případné podněty k jeho záměrům? Děkujeme, Vaše odpověď nám bude velmi nápomocna.
Zřízení kempu a s ním spojené terénní úpravy musí schválit příslušný stavební úřad a to podle rozsahu činností v územním…
světlá výška místnosti ve stavbě pro rodinnou rekreaci
Dobrý den, nechali jsme si postavit zahradní chatku o výměře 24 m2, s podkrovím, respektive půdou. Světlá výška v přízemí je 218 cm. Na úřadě mi bylo řečeno, že budeme asi muset odstranit stavbu, jelikož vyřizujeme dodatečné stavební povolení, ale to nedostaneme, protože světlá výška musí prý být min. 250 cm a tím pádem nám to nikdo nezkolauduje. Vím, že toto platí pro rodinné domy, ale pro zahradní chatku, kterou, trvale nebudeme obývat, jsou snad možné i jiné parametry? Děkuji za odpověď.
Výška pobytových místností staveb pro rodinnou rekreaci (pojem zahradní chatka stavební zákon nezná) je dána ustanovením odst. 2 § 40…