Nalezeno 183 dotazů

provedení zabezpečovacích prací na společné štítové zdi RD v řadové zástavbě

Dobrý den, jakým způsobem postupovat, když stavební úřad nařídil provedení zabezpečovacích prací na stavbě - společné štítové zdi řadové zástavby? Jedná o objekty staré zhruba 120 let. Zabezpečovací práce byly nařízeny oběma vlastníkům domů, kterých se tato společná štítová zeď týká. Z ničeho však nevyplývá, že štítová zeď je skutečně ve vlastnictví obou. V řízení, které stavební úřad vedl, také ani jeden z vlastníků společné vlastnictví nezpochybnil. Dá se tedy považovat, že když ani jeden z vlastníků nezpochybnil společné vlastnictví, za to, že je skutečně ve vlastnictví obou? Z doloženého statického posudku vyplývá, že obě stavby jsou na štítové zdi existenčně závislé a skutečně je štítová zeď společná a vinu na špatném stavebním stavu řeší statický posudek jako společnou. Z jedné strany špatnou údržbou a z druhé strany demolicí objektu kolny, která byla na této štítové zdi také závislá a částečně štítovou zeď podpírala. Demolice byla stavebním úřadem povolena dodatečně a vlastník, který částečně způsobil špatný stavební stav zdi touto demolicí, souhlasí s nařízeným zabezpečovacími pracemi a je ochoten je provést. Krajský úřad v současné době řeší odvolání proti rozhodnutí o nařízení zabezpečovacích prací. Může tento úřad potvrdit rozhodnutí o nařízení prací oběma vlastníkům, i když z žádné evidence či podkladů nelze skutečně zjistit vlastnictví? Jelikož odvolání proti rozhodnutí nemá odkladný účinek a termín pro provedení prací již vypršel, jak bude krajský úřad postupovat v případě, že potvrdí rozhodnutí a odvolání zamítne nebo rozhodnutí zruší a vrátí k novému projednání, pokud může takto vůbec postupovat, když práce měly být již provedeny? Jediným dokladem v celé věci je dokumentace z roku 1889, kde původní vlastníci společnými silami, ve společné úhradě postavili mezi pozemky ohradní zeď jako plot, který také společně užívali. Žadatelem o stavbu ohradní zdi byl pouze jeden vlastník se souhlasem druhého. Na této zdi však ten, který žádal o stavbu ohradní zdi, později postavil právě štítovou stěnu z důvodu nástavby 1. patra opět se souhlasem druhého vlastníka. Druhý vlastník, který se stavbou souhlasil, provedl také nástavbu. Doklady se však nedochovaly. Tedy, komu měl stavební úřad skutečně nařídit zabezpečovací práce na společné štítově stěně? Celý postup je dle zákona č. 183/2006 Sb. Děkuji.

Jan Krátký

Stavební úřad musí především podniknout všechny kroky k tomu, aby zjistil, kdo je vlastníkem této zdi. Zajistit si dostupné znalecké…


odborné vedení stavby RD prováděné svépomocí

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Stavíme dům svépomocí (ohlášení stavby - RD do 150 m2). Zajímalo by mě, zda je nutné mít stavební dozor? Máme svého stavbyvedoucího se střední školou na provádění staveb a se 13 lety praxe jako stavbyvedoucí. Nemá ale autorizaci, jen tuto práci vykonává. Na stavebním úřadě mi napřed řekli, že taková osoba bude stačit, před vydáním souhlasu o ohlášení stavby zase tvrdí, že ne. V jiných okresech dle mých informací taková osoba postačí. Dle & 160 stavebního zákona mi připadá, že by to tak mohlo být. Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 160 odst. 4 stavebního zákona si musí stavebník pro stavbu pro bydlení prováděnou svépomocí zajistit odborné…


realizace otvoru pro schodiště v panelovém domě

Prosím žádám všechny o radu co je systém panelových domů TYP PS 069 a panel tzv. „Černoch“. Jedná se mi o nástavbu panelového domu, a zda bude možné zřídit do tohoto systému otvor pro schodiště do skladby střešní konstrukce tohoto typu?

Jan Krátký

Skutečnost, zda lze v dané stavbě zřídit otvor pro schodiště je nutné projednat se statikem, který konstrukci posoudí a vypracuje její…


nedostatečná likvidace dešťových vod na sousedním pozemku

Dobrý den, před půl rokem jsme s manželem koupili starší RD se zahradou. Trápí nás však nepřiměřené množství vody na pozemku. Zjistili jsme, že provozovna vedle nás má celý pozemek vybetonovaný a vyspádovaný na náš pozemek a ještě k tomu k našemu společnému plotu teče něco jako jejich odpadní voda. I když měsíc neprší, máme roh zahrady promočený, a když prší, tak naše zahrada doslova plave. Udělali jsme kolem baráku melioraci a svedli vodu do 3 m vsakovací jímky, avšak ta je v době dešťů plná po okraj a voda se nám vrací k baráku. Můžete nám poradit na koho se obrátit a je toto vůbec přípustné? Děkuji

Jan Krátký

Vlastník pozemku by měl likvidovat dešťové vody na svém pozemku a nesmí docházet k tomu, aby dešťová voda se střech staveb a ze…


rekonstrukce sousedního RD

Dobrý den, máme takový problém. V roce 2006 jsme zažádali o stavební povolení změny dokončení RD, na který nám bylo vystaveno SP do 31.12.2009. V letošním roce jsme ale na příslušný stavební úřad podali opakovaně stížnost na sousedy, kteří ubourali části nosných zdí jejich rodinného domu, a předělali úplně jejich RD a tím se dotkli i našeho RD bez stavebního povolení a našeho souhlasu. Stavební úřad se nám odvděčil tím, že nám poslal výzvu ke kolaudaci na stavební povolení, které bylo vydáno v roce 2002 (RD jsme zakoupili v roce 2004), tudíž jsme neměli o stavebním povolení ani tušení (jednalo se o zřízení terasy a balkonových dveří) a nebylo nám to sděleno ani při naší žádosti z roku 2006. Terasa byla vlastně zrušena a na jejím místě udělali naší přístavbu. Jak tedy v této situaci jednat? Nemůžeme přeci kolaudovat něco, co neexistuje. A samozřejmě sousedi stále pracují bez postihu stavebního úřadu, s tím že je vše v pořádku a kdybychom prý do toho "nešťourali", tak by tato situace nevznikla a nemuseli jsme stavební povolení z roku 2002 kolaudovat. A to že nám 15 cm zastavěli střechu, je prý v pořádku. Děkuji

Jan Krátký

Práva a povinnosti vlastníka původního přecházejí na vlastníka nového. Původní vlastník stavby Vás měl o skutečnosti, že na změnu…


provádění stavby RD svépomocí

Dobrý den. Potřeboval bych poradit: když bych chtěl stavět dům do 150 m2 svépomocí, zda musím doložit spolu s ohlášením stavby i potvrzeni o stavbyvedoucím nebo mi jen stačí potvrzení o stavebním dozoru?

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 160 odst. 4 stavebního zákona lze stavby pro bydlení realizovat i svépomocí, stavebník je však povinen zajistit…


vyústění dešťového svodu na chodník

Z nemovitosti je sveden svislý svod na dešťovou vodu. Tato voda vytéká na chodník, kde je zachycena do odtokového žlábku zabudovaného do chodníku. Kdo a podle kterého zákona je odpovědný za technické (stavební) provedení tohoto žlábku? Kdo a podle jakého zákona je zodpovědný za hmotné škody, které vzniknou cizí osobě díky nekvalitně provedenému odtokovému žlábku? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Za stav komunikace (tedy i chodníku) je dle zákona č. 97/2009 Sb. „o pozemních komunikacích“ odpovědný její vlastník, což v daném…


způsob provádění stavby RD

Dobrý den, stavím rodinný dům svépomocí, zastavěná plocha je nad 150 m2, teď jsem dostal stavební povolení a úředník mi tvrdí, že nad 150 m2 nemůžu stavět svépomocí, ale že mi to musí stavět firma?

Jan Krátký

Stavební úřad má v tomto případě pravdu. V souladu s ustanovením § 160 stavebního zákona může stavebník provádět svépomocí stavby…


demolice a realizace nové společné štítové zdi

Stavební i Krajský úřad schválili zbourání společné zdi sousedovi a vystavění nové tak, že naše nemovitost stojí bez štítu. Rozhodnutí KÚ je bez možnosti odvolání. Kam dále máme psát, nebo jaký další postup byste nám doporučili? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Proti rozhodnutí krajského úřadu se skutečně odvolat nelze. Lze však proti němu podat žalobu k soudu. Doporučuji Vám spojit se s…


sousedova nepovolená stavba RD

Dobrý den, mám dotaz při výstavbě řadového RD v Liberci se nám stala taková situace, že soused zasahuje svoji střechou do našeho pozemku, díky čemuž nemůžeme stavět štítové zdi a ani zhotovit střechu nad naším domem. Situace se má tak, že jsme zkusili dohodu se sousedem, která nikam nevedla, naopak nám bylo vyhrožováno ublížením na zdraví a jako vrchol všeho si na nás pan soused šel stěžovat na stavební úřad, že nebyl s naší stavbou seznámen, přestože nám podepsala stavební povolení, které odpovídá naší stavbě a ovšem ví. Tímto pádem vyvolal na naší stavbě Státní dozor, při kterém by se měl řešit i náš problém. Chci se zeptat, když stavební dozor uzná, že máme pravdu, co se bude dít dál? Nařídí odstranění přesahující střechy? Co když ji i přesto soused neodstraní? My jsme s hrůzou zjistili, že pan soused má stavbu, na níž se nachází ona střecha, která zasahuje na náš pozemek, postavenou bez stavebního povolení, tzv. na černo. Nyní zvažujeme, zda to ohlásit nebo ne. Bojíme se, že by nám to zkomplikovalo výstavbu našeho RD. Prosím Vás tedy o radu jak postupovat, nechceme se snížit k tomu, co udělal soused a někomu vyhrožovat nebo ho vydírat. Děkuji

Jan Krátký

Státní dozor vykonávaný stavebním úřadem bude zjišťovat, zda stavbu realizujete v souladu s projektem schváleným stavebním úřadem.…