stavba řadových RD a likvidace dešťových vod
Vážení přátelé, mám zájem o koupi jednoho z řadových domků, jejichž výstavba právě začíná (Plzeň) a má být dokončena za rok. Mám s tím jediný problém. Řada šesti domků (6 x 7 = 42 m) je postavena napříč zatravněného svahu dlouhého asi 100 m (z toho 20 m jsou zahrádky nad domky, zbytek jsou sousedi). Spád svahu je asi 65 cm na každých 10 m. Mám obavu, že při silných deštích nebo rychlé oblevě bude voda, která se nevsákne, stékat po svahu a nateče do domků, které nejsou vůbec nijak proti takovému případu chráněny. Možná má projektant řadových domků a zahrádek pravdu a moje obava je zbytečná. Projektant říká, že 90% vody se vsákne do trávy a zbylá voda zůstane na svahu stát. Možná však je projekt chybný (vždyť i zbývajících 10% vody se musí někam odvést a trávník může být zmrzlý) a má obava je oprávněná a je třeba s tím něco udělat (provést odvodnění zahrádek a ochranu proti povrchové vodě od sousedů). Obracím se na Vás s otázkou, zda dokážete alespoň přibližně posoudit, zda je má obava oprávněná či nikoliv a co by se eventuelně mělo provést, aby se tam dalo bydlet v klidu i při mezních deštích nebo oblevách?
Bez znalosti místních podmínek a bez seznámení se s projektem stavby nelze na vznesený dotaz uspokojivě odpovědět. Obecně lze však říci,…
terénní úpravy a stavby na sousedním pozemku
Dobrý večer, prosím o radu. Soused chce na hranici našeho pozemku vybudovat 1 m vysokou navážku, zvedne celý jeho pozemek a náš pozemek bude utopený a všechna voda bude stékat k nám. Na navážce bude tenisový kurt /6 m od našeho domu/, obávám se hluku a prachu, budova k podnikání a parkoviště pro auta. Mohu ovlivnit stavbu těchto objektů? Na navážce se již pracuje /v okolí se staví řadové domy a za uskladnění zeminy platí/. Podle souseda není potřeba povolení ani na kurt, pokud bude sloužit jen jeho osobní potřebě. Děkuji za radu
Popsané práce jsou terénními úpravami. Zda tyto terénní úpravy budou podléhat režimu stavebního zákona a projeví se změnou vzhledu…
změna stavby před dokončením /terénní úpravy/, nesouhlas souseda a stížnost na postup stavebního úřadu
Dobrý den. Prosím o radu, jak se zachovat v situaci, kdy máme požádáno o změnu stavby před dokončením, která spočívá v navýšení +-0,000 objektu RD a terénních úprav na pozemku o cca 40 cm oproti původnímu terénu (stavebnímu povolení) na celkové ploše cca 800 m2 (z toho zastavěná plocha 80 m2)? Navrhované terénní úpravy jsou ohraničeny zídkou výšky 40 cm a délky 40 m při hranici sousedního pozemku podél stávajícího oplocení realizovaného sousedem. Stavební úřad naši žádost posuzuje o začátku listopadu r. 2007 s tím, že majitel sousedního pozemku a stavby se neustále odvolává a vznáší námitky v probíhajícím řízení. Svůj souhlas podmiňuje výstavbou nového neprůhledného oplocení podél celé hranice. Stavebnímu úřadu byly předloženy a následně doplněny všechny požadované podklady. Stavba, terénní úpravy i zídka jsou na našem pozemku. Všechny standardní lhůty na vyjádření již vypršely, avšak stavební úřad znovu prodloužil lhůtu na vyjádření k podkladům projektu na žádost souseda i přesto, že nebyly vzneseny žádné relevantní námitky - pouze nesouhlas s podmínkou výstavby nového oplocení. Soused navíc vyhrožuje odvoláním ke krajskému úřadu a soudy. Prosím o posouzení vzniklé situace z pohledu stavebního zákona a s ohledem na následující body: - délka stavebního řízení o změně stavby - opodstatněnost takovéhoto řízení vzhledem k rozsahu navrhovaných úprav - úmyslné prodlužování řízení ze strany souseda opakovaným vznášením nepodložených a neodůvodněných námitek - oprávněnost kladení podmínek do řízení (výstavba neprůhledného oplocení). Může stavební úřad splnění takovéto podmínky nařídit? Jak se v takovéto situaci zachovat? Podotýkám, že stavbu jsme zakoupili jako rozestavěnou, změny výškového osazení objektu již byly realizovány původním vlastníkem (ovšem bez ohlášení stavebnímu úřadu), a uvedené úpravy mají za cíl vyrovnání a úpravu okolního terénu a zpevněných ploch s okolím. Za vaši odpověď předem děkuji.
Změna stavby před jejím dokončením se řídí ustanovením § 118 stavebního zákona. Zda je řízení v tomto případě opodstatněné, či…
zápis o předání staveniště
Dobrý den, chtěl bych se tímto zeptat, zda-li existují nějaký formuláře pro předání a převzetí staveniště a formulář změnového listu? Děkuji za jakoukoliv odpověď
Dle mých informací si tyto formuláře vytváří jednotliví zhotovitelé. Je nutné si však pohlídat, aby v těchto formulářích byly všechny…
změny projektové dokumentace při realizaci rekreační dřevostavby
Doplňuji svůj předchozí dotaz ohledně nedodržení (možných změn) projektové dokumentace u realizace stavby :Mám projekt na chatu 5,4x7,4 m s podkrovím (celková výška 6 m) a chci nyní stavět menší o rozměrech např. 4,5x 6,5 m s výškou cca 4-4,5 m. Jak řešit tuto úpravu? Mohu začít se stavbou a následně řešit její změnu? Děkuji za odpověď.
Dle stavebního zákona lze na odůvodněnou žádost stavebníka povolit změnu stavby před jejím dokončením. Změnu stavby však můžete…
demolice RD se společnou štítovou zdí
Dobrý den, vlastním rodinný dům z roku 1900-1920, který má společnou štítovou zeď se sousedním domem. Jelikož chci starý dům zbourat a mám již povolení k odstranění stavby, ale nejsem 100% jista, čí štít to je, chci se zeptat jak to mohu zjistit a pokud zjistím, že je můj a na mém pozemku, mohu jej zbourat, aniž by s tím soused mohl něco dělat? Podotýkám: demolici domu již schválil. Děkuji za odpověď
Především stavební úřad se měl touto skutečností zabývat ve svém posuzování žádosti o odstranění stavby. Nevím jak se stavební…
stavební úpravy RD
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: soused měl na naší zdi, kde máme koupelnu přístavek, který zboural a tím nám odhalil celou zeď koupelny, kde je tloušťka zdi 15 cm. S rekonstrukcí začal ještě než jsme byli majiteli domu a odmítá nám dát souhlas k zateplení, i když v projektu zateplení schválil, takže budeme zateplovat novou koupelnu zevnitř, ale chce si po naší zdi nechat táhnout plyn. Potřebuje náš souhlas, když zeď, po které chce táhnout plyn je naše, protože svojí si zboural a co můžeme dělat, když nám to neoznámí?
Pokud bylo odstranění stavby přístřešku, schváleno stavebním úřadem za platnosti starého stavebního zákona, měl původní vlastník…
nástavba RD v rozporu se stavebním povolením
Chtěla bych se zeptat: máme stavební povolení, je to nástavba, přístavba a rekonstrukce. Měli jsme celý dům z přízemního zdvihnout o jedno patro. Při stavbě jsme zjistili, že kdybychom udělali ještě 90 cm podezdívky, tak získáme o patro víc. Tak jsme to oproti schválenému projektu takto postavili. Celý dům je o 2,75 m vyšší. V době povolování původního projektu nebyl v naší oblasti stanoven jakýkoliv regulativ. Na ulici je každý dům jiný. Problém je, že jsme dvojdomek (sice jsme k sobě přilepeni, ale každý máme svou stěnu). Půdorys domu jsme dodrželi podle projektu, jen výška se změnila. Ten sousední dům je jen o cca 0,5 m nižší a to spíš proto, že celá ulice je z kopce a oni jsou pod námi. Teď nám začali dělat potíže, že jim údajně stíníme. Potíže jsme měli se sousedy již dřív, ale vyvrcholilo to teď, když jsme potřebovali vstup na jejich pozemek (bylo to ošetřeno smlouvou) a oni nás tam nechtěli pustit. Jednalo se o zateplení. Majitelka pozvala stavební úřad a ten nám zastavil stavbu. Problém je, že dům už stojí. Navíc v konstrukci střechy je místo dřevených stojek udělán železný nosník, který je zabetonován do stropu a věnce a nese celou střechu. Tudíž, pokud bychom museli to podkroví zbořit, zasáhlo by to i do stropu, který jsme měli povolený ve stavebním povolení a bála bych se i o statiku tohoto stropu (filigránový). Tvar střechy jsme dodrželi, jen ji asi o 5 stupňů udělali příkřejší. Bojíme se teď, aby nám to úřad nenařídil zbořit. Sousedi budou určitě dělat potíže. Můžeme se nějak bránit? Vím, že jsme to měli řešit před postavením, ale stavíme poprvé.
Pokud stavební úřad zjistí, že stavbu realizujete v rozporu se stavebním povolením, zahájí z úřední povinnosti řízení o odstranění…
rekonstrukce sousedního RD v rozporu se stavebním povolením
Sousedka rekonstruovala svůj rodinný dům a jednou z podmínek byla odstupová vzdálenost k hranici sousedního pozemku, který je můj. Tato vzdálenost byla stavebním odborem stanovena na 4,9 m. Neměla jsem jako účastník řízení proti tomuto žádné připomínky.Sousedka však toto nedodržela a posunula tuto vzdálenost o více než 1,3 m směrem k hranici s mým pozemkem, neboť k této stěně přistavěla schodiště do patra. Dům rekonstruovala tak, že jej zvedla o jedno patro, přičemž střecha je rovněž dosti vysoká. Tím nám zastínila z jižní strany pozemek a dům více, než jsme se domnívali. Náš dům je rovněž patrový a na tuto stranu máme pouze okno z kuchyně. Od stavebního úřadu jsem obdržela pouze rozhodnutí o stavebním povolení (r. 2003) a dále, že se prodlužuje stavební povolení z nedostatku financí (r. 2005). Informace o tom, že by došlo ke změně dokumentace jsem neobdržela. Jaké kroky mohu podniknout, když nesouhlasím s nedodržením podmínky ve vzdálenosti od hranice pozemku? Děkuji
Informaci, zda vlastník sousedního pozemku staví v rozporu se stavebním povolením, či nikoliv Vám poskytne příslušný stavební úřad. Ten…
oprava zdi ze sousedova pozemku
Dobry den, mám problém se sousedem, mezi mým a jeho pozemkem je moje zeď (cihlová asi 2 m vysoká), která potřebuje opravu, ale soused mě odmítá pustit na svůj pozemek, abych mohl opravu provést. Momentálně ještě těsně ke zdi nasázel tůje a další rostliny, takže bez jejich poškození (i nechtěného) to nepůjde. Je toto v nějakém zákoně ošetřeno? Jak mám postupovat dál? Diky
Uvedený problém řeší ustanovení § 141 stavebního zákona, které m. j. uvádí, že pro vytvoření podmínek pro provedení udržovacích…