DOBRÝ DEN, bydlíme v bytovém domě. Na pozemku jiného vlastníka (státu) byl vystavěn tříkomorový septik do kterého jsme vypouštěli odpadní vodu, která poté odtéká do potoka. Omylem se nám stalo, že při uspání jímky jsme odpad vypustili do komory 1 místo 3. Dostali jsme se do hledáčku voděprávního odboru a poté stavebního odboru. Stavební odbor po kontrole nám chce okamžitě celý dům zavřít. Stavební dokumentace se nedochovala, a septik je prý černá stavba. NAVÍC u předchozích vlastníků je tento septik nazýván jako vyvážecí jímka. Nemáme kam jít. Pro vysvětlení žádali jsme stavební odbor o čas např. 1 rok nebo 2 roky do kdy bychom vystavěli filtr do septiku, prostě řešili tento problém. Víme, že je to třeba vystavět. ...Dům byl vystavěn v roce 1960 a nejspíše i tehdy byla vystavěna tato jímka, která vypadá jako tříkomorový septik. Můžete nám poradit jaký postup zvolit, abychom mohli bydlet, ikdyž nám vystaví zákaz (dle jejich vyjádření hrozí vysoká pokuta), a zároveň proběhlo stavební úprava. V republice tak stojí mnoho bytových domů.
Podívejte se, vždycky u takto starých staveb je problém o nějaké stavbě říct, že je černá…. Pokud to řekne stavební úřad (vodoprávní úřad), tak to musí dokázat. Z vašeho pohledu je to jen stavba, ke které se nedochovaly doklady a to je úplně něco jiného…. A v roce 1960 nemohl být bytový dům zkolaudován bez legální likvidace splaškových vod. Tehdy skutečně se běžně používaly tříkomorové septiky…..
Rozdíl mezi jímkou na vyvážení (tj. žumpou) a septikem je v tom, že jímka na vyvážení nemá přepad a celý její obsah se musí vyvážet na ČOV, což je ta 10x dražší, než být připojený na veřejnou kanalizaci.
Takže je tam několik variant řešení, ale všechny musí projít nějakým schvalovacím procesem. Buď přepad ze septiku se souhlasem úřadů zaslepit a ze septiku se tím pádem stane jímka na vyvážení (žumpa) ale s velice drahým provozem. Toto by mohlo sloužit jako dočasné řešení.
Druhá varianta je, že se musí za septik umístit pískový filtr a tím se celé zařízení stane domovní čističkou. Ovšem k tomuto musíte mít projektovou dokumentaci a stavební povolení a to je dnes na hodně dlouho. A u vás se pohybujete na cizím pozemku a tam musíte sehnat souhlas vlastníka….
A zakázat užívat váš bytový dům??? Hezky se to úřadu řekne, ale nejde vystěhovat lidi na ulici, vaše obec by musela být nápomocna hledat náhradní ubytování.
Chtělo by to tam vyvolat nové jednání spolu s obcí a vzít si advokáta. Přece je pro všechny strany nejlevnější dospět k nějaké dohodě.
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec