umístění plánované stavby RD
Dobrý den, prosím Vás o odpověď na následující dotaz: vlastním pozemek o šíři 13,5 m, na jehož hranici stojí sousedův dům a pozemek z druhé strany je nezastavěná plocha v majetku Pozemkového fondu ČR. Chtěl jsem se zeptat, jaké odstupy bych měl zachovat od těchto pozemků při stavbě RD? Zda je možné postavit také na hranici nezastavěného pozemku, tak jak to před lety učinil soused, nebo je třeba získat souhlas majitele? A jak daleko je třeba stavět od hranice, kde má postaveno soused, jedná se o řadovou zástavbu? Děkuji moc za odpověď
Současně platný stavební zákon nabízí více možností povolování a umísťování jednotlivých staveb. Pokud splníte požadavky v…
stavební úpravy RD
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: soused měl na naší zdi, kde máme koupelnu přístavek, který zboural a tím nám odhalil celou zeď koupelny, kde je tloušťka zdi 15 cm. S rekonstrukcí začal ještě než jsme byli majiteli domu a odmítá nám dát souhlas k zateplení, i když v projektu zateplení schválil, takže budeme zateplovat novou koupelnu zevnitř, ale chce si po naší zdi nechat táhnout plyn. Potřebuje náš souhlas, když zeď, po které chce táhnout plyn je naše, protože svojí si zboural a co můžeme dělat, když nám to neoznámí?
Pokud bylo odstranění stavby přístřešku, schváleno stavebním úřadem za platnosti starého stavebního zákona, měl původní vlastník…
přístup na pozemek a věcné břemeno
K pozemku, který by vznikl oddělením od stávajícího velkého pozemku, existuje přístup po nezpevněné cestě, která je v katastru nemovitostí zapsaná jako "ostatní komunikace" a která navazuje na normální silnici druhé třídy. Tato nezpevněná cesta patří více soukromým vlastníkům, přičemž já sama jsem jedním z nich. Stavební úřad odmítá povolit oddělení pozemku s odůvodněním, že na něj nebude přístup z "veřejné komunikace". Podle jeho názoru zakládá právo přístupu až smlouva o věcném břemeni. Otázka: Splňuje cesta, která je zapsaná v katastru jako "ostatní komunikace", byť soukromá - ale také moje - definici "veřejné komunikace" pro účely dělení pozemku? Děkuji
Zmíněná komunikace bude pravděpodobně komunikací účelovou, ať už veřejně, či neveřejně přístupnou. Pokud se u nově oddělené…
odstupy staveb - rodinný dům o obchod
Chtěla bych vědět, jaký má být odstup staveb mezi rodinným domkem a obchodem? V 1978 zde byl vedle mého domku postaven v akci „Z“ obchod. Bylo dohodnuto, že to bude přízemní stavba a na stranu mého domu a dvora budou jen světlíky. Dnes je obchod v soukromých rukách a majitelka staví první patro na železné konstrukci, která se těmito základy a sloupy přiblíží k mému domu dostane pod 7 m a to je 6,45 m. Stavební úřad tvrdí, že je v pořádku, i když auta po obslužné komunikaci budou jezdit na milimetry kolem mého plotu a přestože se tím znehodnotí můj majetek, vezmou mě veškeré soukromí a pohodu bydlení a nikoho to nezajímá a podnikatelka si staví dál. Nejvyšší i správní soud uzemní řízení zrušil, ale krajský úřad jej opět potvrdil. Připadám si jako v Kocourkově, jelikož na moje připomínky nikdo nebere ohled a moje připomínky se nezkoumají. Proto se obracím na vás, co proto ještě udělat? Soudy jsou liknavé a tak se staví a znehodnocuje se můj majetek. Děkuji.
Současně se žalobou jste měla soud požádat, aby rozhodnutí krajského úřadu odejmul odkladný účinek, tzn., aby toto rozhodnutí nebylo…
stavba bazénu na sousedním pozemku
Dobrý den, na levé (východní) straně mého pozemku byla po 26 letech, kdy tu bydlíme, byla prodána parcela a majitelé započali stavbu, k níž jsem neměla námitek, i když hrubě nezapadá do místního panoramatu a koloritu zástavby. Parcela je 1482 m2 a půdorys domu nedosahuje ani 11% této plochy. Celá jižní polovina jejich zahrady přiléhá k našemu východnímu plotu, který byl léty zarostlý krásným křovím, které jsme z naší strany zastřihávali jako živý plot a tudíž jsme na dění vedle ani neviděli. Nyní majitelé toto křoví kompletně vystříhali a v ten moment si připadáme jak nazí. Nejhezčí intimní část zahrady, kde jsme se léta opalovali (i nahoře bez :-) ) je nyní jak pod drobnohledem, a co víc, z remízky zmizeli vzácní čolci a ještěrky, kteří tam léta žili. Tím katastrofa nekončí, v srpnu 2007 jsme dostali oznámení Městského úřadu, že se majitelé rozhodli postavit bazén (bez určení místa) a že mám možnost do 15 dnů vznést námitku. Samozřejmě jsem jí vznesla, protože křik a koupání v bazénech je slyšet z míst i vzdálenějších. Požádala jsem o upřesnění místa a že v případě, že bazén nenaruší opticky a zvukem intimitu mé zahrady, nebudu mít námitky. Dočkala jsem se. Bazén je vylavičkován - délka 12 m šířka 4 m (bez chodníku) a od mého plotu je to velmi blízko, řekla bych 3 - 4 m. Je podél mého plotu delší stranou, tudíž to vypadá, jako by měl být společný i pro nás. Zkoušela jsem v neděli majitelku, která se na to přijela podívat, přesvědčit, aby to změnili, místa je tam habaděj. Marně. Jako by se vysmívala. Myslím že hodnota mého pozemku tím degradovala o 50% a navíc, pokud bych sama zbudovala na té straně neprůhlednou zeď, bude mít v bazénu celé odpoledne stín. Mám šanci zvrátit osud? Děkuji za radu dle zákonných možností.
Nedovolím si posoudit vhodnost či nevhodnost zástavby sousedního pozemku, pokud nejsem podrobně seznámen se vzniklou situací. I kdyby tomu tak…
nástavba RD v rozporu se stavebním povolením
Chtěla bych se zeptat: máme stavební povolení, je to nástavba, přístavba a rekonstrukce. Měli jsme celý dům z přízemního zdvihnout o jedno patro. Při stavbě jsme zjistili, že kdybychom udělali ještě 90 cm podezdívky, tak získáme o patro víc. Tak jsme to oproti schválenému projektu takto postavili. Celý dům je o 2,75 m vyšší. V době povolování původního projektu nebyl v naší oblasti stanoven jakýkoliv regulativ. Na ulici je každý dům jiný. Problém je, že jsme dvojdomek (sice jsme k sobě přilepeni, ale každý máme svou stěnu). Půdorys domu jsme dodrželi podle projektu, jen výška se změnila. Ten sousední dům je jen o cca 0,5 m nižší a to spíš proto, že celá ulice je z kopce a oni jsou pod námi. Teď nám začali dělat potíže, že jim údajně stíníme. Potíže jsme měli se sousedy již dřív, ale vyvrcholilo to teď, když jsme potřebovali vstup na jejich pozemek (bylo to ošetřeno smlouvou) a oni nás tam nechtěli pustit. Jednalo se o zateplení. Majitelka pozvala stavební úřad a ten nám zastavil stavbu. Problém je, že dům už stojí. Navíc v konstrukci střechy je místo dřevených stojek udělán železný nosník, který je zabetonován do stropu a věnce a nese celou střechu. Tudíž, pokud bychom museli to podkroví zbořit, zasáhlo by to i do stropu, který jsme měli povolený ve stavebním povolení a bála bych se i o statiku tohoto stropu (filigránový). Tvar střechy jsme dodrželi, jen ji asi o 5 stupňů udělali příkřejší. Bojíme se teď, aby nám to úřad nenařídil zbořit. Sousedi budou určitě dělat potíže. Můžeme se nějak bránit? Vím, že jsme to měli řešit před postavením, ale stavíme poprvé.
Pokud stavební úřad zjistí, že stavbu realizujete v rozporu se stavebním povolením, zahájí z úřední povinnosti řízení o odstranění…
rekonstrukce sousedního RD v rozporu se stavebním povolením
Sousedka rekonstruovala svůj rodinný dům a jednou z podmínek byla odstupová vzdálenost k hranici sousedního pozemku, který je můj. Tato vzdálenost byla stavebním odborem stanovena na 4,9 m. Neměla jsem jako účastník řízení proti tomuto žádné připomínky.Sousedka však toto nedodržela a posunula tuto vzdálenost o více než 1,3 m směrem k hranici s mým pozemkem, neboť k této stěně přistavěla schodiště do patra. Dům rekonstruovala tak, že jej zvedla o jedno patro, přičemž střecha je rovněž dosti vysoká. Tím nám zastínila z jižní strany pozemek a dům více, než jsme se domnívali. Náš dům je rovněž patrový a na tuto stranu máme pouze okno z kuchyně. Od stavebního úřadu jsem obdržela pouze rozhodnutí o stavebním povolení (r. 2003) a dále, že se prodlužuje stavební povolení z nedostatku financí (r. 2005). Informace o tom, že by došlo ke změně dokumentace jsem neobdržela. Jaké kroky mohu podniknout, když nesouhlasím s nedodržením podmínky ve vzdálenosti od hranice pozemku? Děkuji
Informaci, zda vlastník sousedního pozemku staví v rozporu se stavebním povolením, či nikoliv Vám poskytne příslušný stavební úřad. Ten…
změna územního plánu obce
Dle současného platného stavebního zákona nelze umisťovat stavbu RD mimo hranici intravilánu a to ani v tom případě, že obec schválila zahrnutí příslušného pozemku do budoucího nového územního plánu. Protože však na nový UP nemá v současnosti prostředky, předpokládá jeho vyhotovení cca do 4 let. Dle příslušného ustanovení zákona o územním plánování může podat návrh na změnu ÚP každý vlastník pozemku. Zajímalo by mne, zda tímto způsobem mám šanci pořízení UP urychlit a co to pro mne představuje, jaké podklady musím dodat a kdo v tomto případě a v jakém rozsahu nese náklady na pořízení změny UP, nebo zda případně existuje jiná cesta, jak stavbu RD za hranicí intravilánu řešit?
Jak správně uvádíte v textu dotazu, možnost podat návrh na změnu územního plánu má každý vlastník pozemku. Součástí návrhu je návrh…
stavba garáže a přeložka vodovodního potrubí
Plánuji postavit garáž svépomocně vedle rodinného domku na vlastním pozemku. Přes tento pozemek je vedeno vodovodní potrubí pro můj dům. Je nutné toto potrubí před stavbou přeložit?
Z dotazu není zřejmé, zda jde o vodovodní přípojku, či o vodovodní řad a kdo je jeho vlastníkem. Pokud není ve Vašem vlastnictví, musíte…
oprava zdi ze sousedova pozemku
Dobry den, mám problém se sousedem, mezi mým a jeho pozemkem je moje zeď (cihlová asi 2 m vysoká), která potřebuje opravu, ale soused mě odmítá pustit na svůj pozemek, abych mohl opravu provést. Momentálně ještě těsně ke zdi nasázel tůje a další rostliny, takže bez jejich poškození (i nechtěného) to nepůjde. Je toto v nějakém zákoně ošetřeno? Jak mám postupovat dál? Diky
Uvedený problém řeší ustanovení § 141 stavebního zákona, které m. j. uvádí, že pro vytvoření podmínek pro provedení udržovacích…