napojení pozemku na vodovod a kanalizaci
Dobrý den, prosím o radu ze stavební poradny. Koupili jsme přes RK pozemek, na který je vydána územní informace, že je to plocha pro RD a je zde možné postavit domek za předpokladu, že bude provedeno připojení (vjezd) na pozemek podle vyhlášky o pozemních komunikacích. Jiné omezení se neuvádí. Máme však problém s napojením vody. První přípojka vody je za hranicí našeho pozemku cca 200 m a vedla by přes sousedův pozemek Ten však využívá naší tísně a chce převést téměř polovinu pozemku do svého vlastnictví (pozemek je malý cca 700 m) a ještě požaduje pro nás na svém pozemku dočasné věcné břemeno a chtěl by ho zrušit při přerušení smlouvy o dodávce vody z jakéhokoli důvodu. Druhá možnost napojení je pod silnicí, vzdálenost je 20 m, ale je to silnice I. třídy. Vodovody nás nutí k variantě přes vzdáleného souseda, ale ten by také nemusel souhlasit vůbec s touto přípojkou. Přitom pod komunikací I. třídy vede přípojka vody, na kterou je již 30 let napojen vedlejší nejbližší dům, snad je tam údajně podle sousedky nečištěné potrubí. Tuto variantu nám ale SČVaK nedoporučuje (velké finanční náklady a spousty povolení). Můžete nám poradit, jak z toho ven? Zajímá mě, kdo by se měl starat a opravit potrubí pod silnicí v případě havárie a proč nás odmítají napojit z této přípojky? Pozemky jsou pod úrovní silnice a podle vodovodů je problém s kanalizací, ale ta se snad dá řešit jiným způsobem (ČOV, septik). Děkuji za radu.
Starat o opravu a udržování potrubí by se měl jeho vlastník a správce. S připojením přes sousední pozemek musí souhlasit jeho vlastník a…
stavba RD a ochranné pásmo dráhy
Dobrý den, chtěl bych koupit pozemek na stavbu RD. Ten však sousedí s regionální železnicí, a proto mě zajímá, v jaké odstupové vzdálenosti lze stavět? Do jaké míry je tímto pozemek znehodnocen? Děkuji
Každá železnice má své ochranné pásmo. K žádosti o umístění a povolení stavby RD je nutné si zajistit souhlas příslušného…
připojení pozemku na komunikace
Dobrý den, zvažuji koupi pozemku, který je v územním plánu, avšak není k němu příjezdová komunikace. Podél hranice tohoto pozemku je plocha v KN zapsaná jako „ostatní plochy" o šířce 3 m a ta navazuje na silnici. Tato plocha je v majetku obce, ta však vybudovat přístupovou komunikaci nehodlá. Tak chci tuto cestu vybudovat já. Chci se zeptat, jestli šířka 3 m je dostatečná ke schválení na stavebním úřadě? Stačí strhnout ornici a vysypat cestu drtí? A jakou mám sepsat smlouvu s obcí, aby případný další uživatel se podílel na nákladech s vybudováním? Děkuji
Domnívám se, že bude jednodušší požádat obec o povolení připojení sjezdu na stávající komunikaci. Skladbu, konstrukci a povrch sjezdu…
připojení RD na kanalizaci
Chtěl bych prosím vědět, když jsem si postavil dům a není k parcele přivedena kanalizace, jestli jsem povinen na vlastní náklady si dodělat část kanalizace, která by vedla asi 200 m po obecní cestě nebo je to starost obce? Kanalizace tu byla zřízena před 3 lety, ale částečně z důvodu financí. Děkuji
Z dotazu vyplývá, že na rodinný dům je vydáno stavební povolení. Lze tedy usuzovat, že v územním plánu výstavba nových rodinných domů…
vodovod, ČOV a trafostanice
Dobrý den. Potřeboval bych poradit v záležitosti plánované výstavby ČOV. Jsem majitelem pozemku, na kterém plánuji výstavbu RD a vzhledem k tomu, že kanalizace je daleko a přes pozemek teče potok, rád bych vybudoval kořenovou ČOV. Zmíněný potok, do kterého bych chtěl umístit výpusť z ČOV je, jak jsem se dozvěděl odvodňovací kanál, který po asi 1 km vyúsťuje do místního potoka. Když jsem toto projednával na vodohospodářském úřadě, bylo mi řečeno, že odvodňovací kanál nemá dostatečný průtok. Celá věc se komplikuje tím, že do tohoto kanálu už jeden odtok z ČOV vyúsťuje. Byl vybudován v dobách minulých státním statkem, vede přes můj pozemek a není nikde zakreslen, ani na něj není zřízeno břemeno. V současné době jej využívá soukromá firma. Chtěl bych se zeptat, jestli by tato situace šla nějak řešit (jímku nechci)? Např. vybudováním rybníčku, který by průtok zvýšil!? Dále by mě zajímalo, jaká mám práva a povinnosti k subjektu, který využívá zmíněný odtok z ČOV? Přes pozemek vede vodovod z dob minulých, který ovšem není nikde zakreslen ani zapsán a není na něj zřízeno věcné břemeno. Vodovod využívá nedaleká firma. Rád bych věděl komu zmíněný vodovod patří (správci sítě ne) a jaká mám k vodovodu práva a povinnosti? Aby to nebylo tak jednoduché, zmíněná firma využívá vodu z nedaleké vodárny (vodárna je majetkem jiného podnikatelského subjektu), která má vlastní pramen, ale v případě nedostatku vody z pramene má možnost se napojit na městský vodovod. Chtěl bych pochopitelně využít možnost napojení se na tento vodovod. Rád bych se zeptal, kdo v případě zřízení el. přípojek hradí výstavbu trafostanice? ČEZ mi na dotaz možnosti zasíťování odpověděl, že podíl na zřízení jedné přípojky je 12 500,- Kč., to se mi zdá nějak málo. Omlouvám se za zapeklitost případu a děkuji za odpověď.
Dotaz obsahuje řadu otázek, na které bez znalostí místní situace a znalosti podrobností z jednání se zmíněnými dotčenými orgány a…
územní plán obce (výstavba RD vers. bytový dům)
Dobrý den. Před dvěma roky jsem koupila stavební pozemek, který vznikl rozdělením pozemku většího. Při vypracování geometrického plánu na rozdělování pozemku vydal stavební úřad listinu, že důvodem rozdělení pozemku je výstavba rodinných domů v souladu s územním plánem. Před koupí pozemku jsem se byla osobně zeptat, jaká výstavba je zde možná. SÚ mi sdělil, že jednopodlažní RD s obytným podkrovím. V sousedství se rodinné domy stavěly. V současné době však vedlejší pozemek koupilo bytové družstvo a chce zde postavit bytový dům. Na obecním úřadu jsem se dozvěděla, že v platné územní dokumentaci jsou uvedeny bytové domy do tří podlaží, a že stavba bytového domu je v souladu s ÚPD. Mám šanci uspět, když SÚ doposud jednal v rozporu s uzemním plánem a v lokalitě umožňoval výstavbu RD a k tomuto účelu také pozemek rozděloval? Pozemek jsem koupila jako investici. Obávám se, že stavbou bytového domu dojde k jejímu znehodnocení. Děkuji za Vaši odpověď.
Na příslušném obecním úřadě zjistěte, zda navržená stavba je skutečně v souladu s územním plánem obce. Je možné, že územní plán…
oplocení pozemku - formulář
Dobrý den, poraďte mi, prosím, jaký formulář použít při stavbě plotu kolem našeho pozemku? Polovina pozemku by byla oplocena pouze pletivem, druhá polovina dřevěným plotem s podezdívkou. Formulář k Ohlášení stavby nebo Ohlášení drobné stavby? Případně jiný? Děkuji za odpověď
Ploty do výšky 1,8 m, které nehraničí s veřejnými pozemními komunikacemi a veřejným prostranstvím a oplocení pozemků pro zemědělské a…
kolaudace dílny
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké budu potřebovat dokumenty ke kolaudaci dílny (svářečské, klempířské) a jaká opatření musí mít (bezpečnostní atd.)? Děkuji
Doklady, které budete muset předložit k návrhu na kolaudaci stavby a následně při ústním jednání jsou jednak uvedeny v podmínkách…
odstupová vzálenost plánovaného RD od hřbitova
Dobrý den, náhodně jsem narazila na Vaši poradnu, a proto bych se chtěla dotázat. Vlastním parcelu v obci, která přímo zdí sousedí s funkčním hřbitovem. Jaká vzdálenost od hřbitova musí být pro stavbu rodinného domku? Hřbitov je uprostřed vesnice v zástavbě rodinných domů. Děkuji.
Ve stavebním zákoně, ani v prováděcích vyhláškách nejsou pevně stanoveny vzdálenosti staveb rodinných domů od hřbitova. Některé…
problematické získání souhlasu souseda ke stavbě RD
Dobrý den, při získávání povolení k novostavbě našeho domu jsme zjistili, že trávník mezi místní komunikaci a naší parcelou (šířka 1 m) má soukromého vlastníka žijícího v USA, kterého jsme již několikrát kontaktovali na adresu uvedenou v KN. Bezvýsledně. Načež jsme se dozvěděli, že pan snad nechce komunikovat s nikým. Je možnost ho nějakým způsobem obejít, když obec k vyjádření trvá na jeho souhlasu s překročením metrového trávníku? Předem děkuji za vaši odpověď
Mezi účely vyvlastnění, dle ustanovení § 170 stavebního zákona, patří odejmout nebo omezit právo k pozemku k vytvoření podmínek pro…