Nalezeno 3579 dotazů

Změna rovné střechy chaty za sedlovou

Objekt pro individuální rekreaci byl legálně postaven před vznikem územního plánu, zastavěná plocha je větší, než povoluje současný územní plán města Brna pro dané území. Objekt má jedno nadzemní podlaží a pultovou střechu. Je možné konstrukci pultové střechy v rámci celkové rekonstrukce objektu nahradit střechou sedlovou, čímž vznikne podkroví? Dovolím si citovat z územního plánu: Plochy s objekty pro individuální rekreaci - přípustné jsou stávající objekty, jejich rekonstrukce a dostavby do velikostí stanovených pro novostavby, - novostavby objektů mohou mít zastavěnou plochu max. 25 m2, mohou být podsklepené a mít jedno nadzemní podlaží a podkroví. Obestavěný prostor nad upraveným terénem nesmí překročit 110 m3. Lze tedy sedlovou střechu postavit, a pokud ano, je tedy nutné dodržet obestavěný prostor 110 m3? (čímž je „obytnost“ podkroví vyloučena). Děkuji.

Jan Krátký

Obávám se, že stanovisko pořizovatele územního plánu /tou je obec/ a stavebního úřadu, který je povinen se územním plánem při svém…


stavba RD v blízkosti střelnice

Dobrý den, v blízkosti mého pozemku (parcela, na které budu realizovat stavbu RD) se nachází sportovní střelnice. Existuje nějaký předpis, v jaké minimální vzdálenosti od obytné zóny by mělo takovéto zařízení být? Zajímala by mě i eventuelní nařízení, která by vymezovala provozní časy střelnice. Jakým způsobem mám postupovat, budu-li chtít přešetřit hodnoty dosaženého hluku? Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Za pozornost stojí především existence střelnice v blízkosti pozemků, určených k zástavbě staveb pro bydlení… Pro umisťování staveb…


přeložka nadzemního vedení

Dobrý den, hodláme postavit rodinný dům na pozemku, kterým vede napříč po straně u komunikace elektrické vedení středního proudu (betonové sloupy). Je možné požádat o dočasnou přeložku tohoto vedení na roh pozemku, aby v průběhu stavby vedení nevadilo stavebnímu jeřábu? Jaká jsou vůbec ochranná pásma vzhledem k tomuto vedení? Je možné pod tímto vedením postavit rodinný dům? Děkuji velice.

Jan Krátký

Ochranná pásma vedení řeší energetický zákon (zákon č. 458/2000 Sb.). Vymezení ochranného pásma vedení závisí na několika faktorech:…


vzdálenost přístavby RD od komunikace

Dobrý den, prosím o odpověď, v jaké vzdálenosti je možno umístit přístavbu rodinného domu, když sousední pozemek je místní asfaltová komunikace? Děkuji.

Jan Krátký

Ustanovení § 25 odst. 7/ vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ předepisuje min. vzdálenost pro…


výklad pojmů - zastavěná, podlahová a obytná plocha stavby

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, co přesně a konkrétně znamenají následující údaje u stavby (domu nebo rekreačního objektu): maximální rozměry domu, zastavěná plocha, podlahová plocha, obytná plocha? Předem děkuji za ochotu a odpověď.

Jan Krátký

Ve praxi jsem setkal s několika odlišnými výklady citovaných pojmů. Podělím se s Vámi pouze s těmi nejčastějšími a zároveň…


stavba oplocení a zpracování projektové dokumentace

Přeji dobrý den, chtěl bych reagovat k otázce a odpovědi ze dne 27.02.2007 - stavba oplocení a souhlas sousedů. Pokud tedy nelze obstarat souhlas sousedů a je nutné požádat o vydání územního rozhodnutí, je pak nutné mít zpracovánu dokumentaci oplocení k územnímu řízení autorizovanou osobou? Dle § 158 SZ je dokumentace k územnímu řízení vybranou činností ve výstavbě, k územnímu souhlasu postačí jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy, zpracování těchto již pak vybranou činností ve výstavbě není. Je možné dovozovat, že ke stavbě, u které postačí územní souhlas, ale ke které stavebník neobstará souhlasy sousedů, postačí k žádosti o územní rozhodnutí jednoduchý popis záměru s výkresy nebo musí být automaticky doložena dokumentace zpracovaná autorizovaným projektantem? Předem děkuji za případnou odpověď.

Jan Krátký

Dokumentaci pro územní řízení je oprávněn zpracovávat autorizovaný architekt či autorizovaný inženýr. Z této dokumentace musí být…


umístění sousedního RD /odstupové vzálenosti a stísněné územní podmínky/

Dobrý den, soused chce postavit samostatně stojící RD s terasou ve vzdálenosti 4 m od mého samostatně stojícího domu, který leží svou severní stěnou přímo na jižní hranici sousedova pozemku. Uvedená vzdálenost 4 m je mezi severovýchodním nárožím mého domu a jihozápadním nárožím terasy plánovaného RD. Požádal jsem souseda, aby dodržel vzdálenost 7 m, neboť má možnost se právě o tyto 3 m posunout východním směrem, které ho dělí od veřejné komunikace (chodníku). To on odmítá, neboť na těchto 3 m chce mít předzahrádku. Odvolává se na "zvlášť stísněné územní podmínky" a že tuto výjimku mu umožňuje vyhláška a že v žádné z protilehlých stěn domů nejsou okna od obytných místností. Jeho terasa při jižní straně RD je vzdálena 4,9 m od okna ložnice ve východní stěně mého domu a okna od obytných místností obou domů jsou vůči sobě umístěna pod úhlem 90 a 45 stupňů a v plánovaném RD budou situována na jih a jihozápad (neleží v protilehlém směru). Přitom terasa RD s ohledem na své účelové určení bude patřit k těm prostorům, které budou obyvatelé RD zcela určitě podstatnou část roku využívat k uspokojování svých potřeb bydlení a relaxaci, a kdy prostor terasy nelze od okolí "odizolovat" tak, jak je tomu např. v případě oken v místnostech (možnost uzavření, žaluzie, a podobně). Okno od mé ložnice vůči terase navrhovaného RD se již nachází v protilehlém směru a jeho kolmá (protilehlá) vzdálenost od středu terasy je 2,9 m. Domnívám se, že za těchto okolností bude dotčena moje pohoda bydlení, neboť pokud pro výjimku ze zákonem stanovené vzdálenosti mezi samostatně stojícími domy (ze 7 m na 4 m) platí za jistého předpokladu (v žádné protilehlé stěně nesmí být okna od obytných místností), bylo by velmi nelogické, aby se tato v praxi osvědčená výjimka nevztahovala i na místnost a terasu, i když se o tom ve vyhlášce výslovně nehovoří. Mám právo trvat v tomto případě na dodržení zákonem stanovené vzdálenosti 7 m ?

Jan Krátký

Odpověď začnu částečnou citací platné prováděcí vyhlášky stavebního zákona /vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


garáž u RD a zastavěná plocha

Nemohu se dopátrat, zda podle nového stavebního zákona a vyhlášek musí být garáž nebo kryté odstavné stání součástí novostavby rodinného domu, popř. s ním být stavebně propojena. Pokud je přípustná samostatně stojící garáž, započítává se do zastavěné plochy RD? Definuje se podzemní stavba zastavěnou plochou nebo se považuje za "neviditelnou" a do katastru se nezanáší? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Vyhláška č. 137/1998 Sb. „o obecně technických požadavcích /OTP/ na výstavbu“ ve svém ustanovení § 10 odst. 2/ říká, že: „stavby…


kolaudace rozestavěné chaty

Rozhodli jsme se koupit chatu. Našli jsme si ji na internetu a začali se domlouvat přes realitní kancelář. Makléř nám popravdě řekl, že chata byla postavena v roce 1985 a dosud nebyla zkolaudována. Je stále vedena jako hrubá stavba. Chata je v zahrádkářské kolonii a je do ní zavedena voda i elektřina. Pokud chatu koupíme, nevystavujeme se riziku, že budeme za bývalého majitele platit nějakou pokutu? A co všechno je potřeba k takové kolaudaci doložit?

Jan Krátký

Jedná se o poměrně častý případ, kdy je stavba z nějakých důvodů řadu let rozestavěna /nedokončena/ a tím pádem i nezkolaudována.…


garáž na hranici pozemku s komunikací

Garáž na hranici pozemku s komunikací. Je možné mít na hranici pozemku s komunikací vjezd do garáže? Díky za odpověď

Jan Krátký

Teoreticky to možné je. Stavební úřad však bude při povolování stavby zkoumat existenci tzv. „požárně nebezpečného prostoru stavby“,…