Nalezeno 3579 dotazů

přístřešek pro koně

Dobrý den, chci postavit přístřešek pro koně. Měl by mít velikost 5 x 3 m a výška 2,5 m, přesah střechy 1 m. Musím tuto stavbu ohlašovat? Nebo dokonce žádat o stavební povolení? Jak velký může být přesah střechy, aby se nepočítal do zastavěné plochy? Souhlas od obce mám, záměr se shoduje s územním plánem. Děkuji

Jan Krátký

Nový stavební zákon ve svém ustanovení § 103 stanovuje, které stavby nevyžadují ohlášení stavebnímu úřadu a v ustanovení § 104…


námitky sousedky (opěrná zeď)

Dobrý den, mám problém se sousedkou. V srpnu 2006 jsem kolaudoval novostavbu RD. Asi 14 dnů před ohlášenou kolaudací podala sousedka (účastníce řízení) stížnost na stavební úřad s tím, že za mým domem, který se nachází v mírném svahu, je poblíž hranice jejího pozemku zářez mé stavby RD o průměrné výšce cca 180 cm a ona má obavu, aby nedošlo k znehodnocení jejího pozemku - orné půdy, kdy míní v příštích letech stavět svůj RD. Jako další důvod uvedla, že má obavu o sesunutí svahu. Předložila posudek nějakého statika, ve kterém byly hrubé chyby při měření (výšku zářezu "odhadl" o cca 1 metr více. Já jsem v rámci celého stavebního řízení, i v projektové dokumentaci provedené oprávněným projektantem, měl tento problém řešen okrasnou zpevňující zídkou. Toto ale sousedce nepostačovalo. Pro dobré vztahy jsem proto souhlasil na návrh stavebního úřadu, že bude provedena pouze dílčí kolaudace na RD a úprava svahu bude řešena (statikem) projektantem. Při řešení projektu jsem požádal projektanta, aby ve věci postupoval s navýšením rezervy (statiky zídky) pro případnou stížnost. Vše bylo hotovo a předáno na stavební úřad, který ve věci neměl žádné námitky a od počátku věci "stál za mnou". Bohužel se sousedka spojila s mým projektantem a neustále ho žádá o další a další doplnění informací - zpráv. Vše jde mimo mě a já jsem měl do konce roku, tj. do 31.12. 2006, dodělat zídku a kolaudovat. Vzhledem k neustálým námitkám sousedky jsem samozřejmě kromě výkopu nic nepostavil. Z mé viny jsem neúmyslně podal až koncem prvního týdne ledna 2007 dodatečně žádost o prodloužení doby k dokončení stavby s termínem do června 2007, ale přišla stížnost od sousedky, že jsem v termínu do konce roku nepostavil zídku a že ona chce stavět svou příjezdovou komunikaci na jaře letošního roku a proto mi dává termín realizace zídky do konce března 2007? Již jsem vyčerpal všechny své dobré úmysly k tomu, abych měl se sousedkou klid a už nemíním ustupovat, ale nevím co mám dělat, "peníze došly"! Poznámka: stavební úřad se podivuje nad monstrózností řešení upevnění svahu (spodní část půdního profilu tvrdá celina a horní vrstva cca 50 cm orná půda). Zářez ve svahu přežil již druhou zimu a statik na místě nezjistil žádné posuvy nebo praskliny. Svah je i tak pevný. Prosím o radu. Děkuji a přeji hodně zdraví a úspěchů v životě.

Jan Krátký

Pokud stavební úřad povolí stavbu v rozsahu předložené projektové dokumentace, nesmí, aniž by jej stavebník požádal o změnu stavby před…


námitky ke stavbě (oslunění a zastínění)

Naproti našemu objektu pro bydlení (dost úzká ulice ve městě) je proluka, kde má být postaven vysoký objekt, který zastíní celkem více než deset oken v níže položených bytech na protější straně ulice. Ve studii "Oslunění" je v závěru napsáno, že oslunění těchto bytů nevyhovuje. Dále závěr zprávy pokračuje, že existuje výjimka, jedná-li se o stavbu v proluce. Existuje tato výjimka? Dále se závěr odvolává na to, že není-li splněna podmínka oslunění a jedná-li se o stavbu v proluce, musí být dodržena výška nového objektu v souladu s okolní zástavbou. Co je v tomto případě výška objektu? Dále je uvedeno, že stavba je navržena dobře podle Regulačního plánu města, který stanoví, že lze v těchto místech postavit objekt o max. výšce x metrů a nepřihlíží tak k šířce ulice. Domníváme se, že zastíněné byty už nebudou po zastínění nikdy "bytem" a budou tak zcela znehodnoceny. Na jednání o stavebním řízení nám také bylo řečeno, že normy nejsou závazné a tedy se jimi nemusí nikdo řídit. Díky předem za odpověď na těchto více otázek najednou.

Jan Krátký

V dotazu uvádíte, že jste se zúčastnili ústního jednání stavebního řízení. Dle mého názoru mělo být umístění stavby (vzhledem k…


odstupová vzdálenost mezi bytovým a rodinným domem

Dobrý den, prosím, zda mi můžete odpovědět, jaké jsou dány podmínky, týkající se vzájemného odstupu staveb, kdy se jedná o rodinný dům a obytný dům. Děkuji předem

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti stanovuje prováděcí vyhláška stavebního zákona, konkrétně § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích…


výjimka z ochranného pásma VVN

Dobrý den. Rozhoduji se koupit stavební parcelu o rozloze 1700 m2, ale přes roh této parcely vede vzduchem velmi vysoké napětí. Proto mi prosím poraďte, do jaké vzdálenosti od drátů je ochranné pásmo? A co vlastně pro mě ochranné pásmo bude znamenat? Děkuji.

Jan Krátký

RE: výjimka z ochranného pásma VVNOchranná pásma vedení jsou řešena v energetickém zákoně č. 458/2000 Sb. Vymezení ochranného pásma…


kolaudace rodinného domu

Dobrý den, mám podobný dotaz. V tomto roce žádám o kolaudaci rodinného domu. Ohlášení užívání stavby a žádost o kolaudační souhlas bylo odesláno 2.1.2007. Do dnešního dne 31.1.2007 jsem ze stavebního úřadu nedostal žádnou odpověď. Vnitřní vybavení domu je celé hotovo, přístupová cesta k domu je zkolaudována, pouze nemáme fasádu. Jak máme postupovat dále, když se stavební úřad dále neozve a když máme telefonicky potvrzeno, že naše žádost byla na úřad doručena? Děkuji

Jan Krátký

Vzhledem k tomu, že stavba rodinného domu byla povolena za platnosti starého stavebního zákona č. 50/1976 Sb. ve znění pozdějších…


ohlášení a informování sousedů o záměru

Nový stavební zákon, platný od 1.1.2007 v § 104 „ohlašování jednoduchých staveb, terénních úprav, zařízení a udržovacích prací“ uvádí, že spolu s ohlášením stavebník stavebnímu úřadu doloží, že o svém stavebním záměru prokazatelně informoval vlastníky sousedních pozemků a staveb na nich; ti mohou příslušnému stavebnímu úřadu oznámit své případné námitky proti stavbě do 15 dnů ode dne, kdy byli stavebníkem informováni. Můj dotaz zní: Co znamená výraz "prokazatelně informoval vlastníky"? Znamená to pouze a jenom, že musím mít jejich vlastnoruční podpis, že můj stavební záměr četli, dostali a že s ním souhlasí, jak mi bylo sděleno na stavebním úřadě? Nebo jde zase jen o to, jak si to daný stavební úřad (zaměstnanec) vyloží? Když jsem šel na stavební úřad, myslel jsem si, že stačí jen podací lístek z pošty. Za odpověď předem moc děkuji.

Jan Krátký

V dotazu citujete pouze část ustanovení odst. 1 § 104 nového stavebního zákona. Proto, aby bylo možné stavbu realizovat jen na základě…


stavba objektu pro podnikání na hranici pozemku

Prosíme o vyjádření k tomuto problému: Jsme ve staré řadové zástavbě. Soused chce postavit na hranici naší a jeho zahrady jednoposchoďový dům na podnikání (v přízemí 2 garáže a v patře 6 kanceláří). Podle předběžného projektu má mít stavba sedlovou střechu se sklonem do naší zahrady a rovněž okna od garáží a kanceláří jsou situována do zahrady. Prosíme o radu, zda může stavět na hranici našeho pozemku s tím, že přesah střechy bude zasahovat do naší zahrady a okna situovat k nám?

Jan Krátký

Ověřte si, zda je sousedem navrhovaná stavba, včetně jejího umístění, v souladu s územním plánem obce. Soulad s územním plánem je…


nástavba řadového rodinného domu

Dobrý den. Chtěl by jsem se zeptat, co je potřeba k povolení zvednout rodinný dům v řadové zástavbě a vybudovat podkrovní místnosti. Mají sousedé právo se vyjádřit nebo je třeba jejich souhlas? Děkuji.

Jan Krátký

Předmětná nástavba a stavební úpravy vyžadují územní rozhodnutí o změně stavby a o změně vlivu stavby na využití území, které…


stavba chaty a změna územního plánu

Dobrý den, chci stavět malou chatu, půdorys 6,3 x 6,3 m, jednopodlažní nepodsklepenou se sedlovou střechou, s celkovou výškou 7,45 m v obci Křišťanovice, okr. Bruntál. Tuto chci napojit na obecní vodovod (na hranici mého pozemku) a el. síť (také na hranici mého pozemku). Vzniklé odpadní vody budou odváděny do vybíratelné jímky. Můj problém spočívá v tom, že nevím co je pro mě v současné době, vzhledem k nové legislativě, jednodušší. Zda tuto chatu stavět jako normální dům nebo rekreační objekt. Pozemek, na kterém tato chata má stát, je na katastrálním úřadu zapsán jako "ostatní plocha" a v územním plánu obce má pozemek v současné době statut "pozemek k venkovskému bydlení" (v územním plánu obce není nijak blíže specifikován pojem "venkovské bydlení"). Mám zpracovanou projektovou dokumentaci na tuto chatu, jako na "rekreační objekt" a při mém bláhovém pokusu o získání stavebního povolení (v roce 2006) nebo radu jak ho získat na stavebním odboru Bruntál jsem těžce nepochodil a má veškerá snaha ztroskotala na velmi nepříjemné paní úřednici, která mi pouze sdělila, že na tomto pozemku rekreační objekt NE, ať si tam postavím rodinný domek a nashledanou. Mám bohužel asi menší plat než milá paní úřednice, proto další rozšíření objektu je pro mě, vzhledem k navýšení rozpočtu, nereálné. Po poradě s mnoha dalšími lidmi, jak výše uvedený problém obejít a vyřešit mám zpracovánu ještě jednu projektovou dokumentaci na "objekt k venkovskému bydlení", tedy již žádný rekreační objekt. Vzhledem k dalším zjištěným informacím jsem se také spojil s p. starostou uvedené obce, který se mi zaručil, že v případě, že pro mne bude jednodušší získat stavební povolení k "rekreačnímu objektu", zadá hned v únoru letošního roku 2007 změnu v územním plánu obce na můj pozemek z "pozemku pro venkovské bydlení" na "pozemek k "rekreačním účelům". Změna v územním plánu obce, dle jeho sdělení, by se mohla stihnout zapsat do poloviny r. 2007. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Chci být co nejlépe informován o možnostech, až pojedu z Ostravy do Bruntálu za milou paní úřednicí a také se co nejjednodušeji propracovat k stavebnímu povolení. S pozdravem

Jan Krátký

Účel a umístění navrhované stavby musí být v souladu s územním plánem obce. Dle současného plánu obce je možné na předmětném…