domácí čistírna odpadních vod
Chci vybudovat domácí ČOV, ale ve stavebním povolení mám navrženou jímku na vyvážení. Obecní kanalizace bude za 2 – 3 roky, potok mám asi 10 m od plánované jímky. Nevím jak postupovat, jaké povolení musím získat? Stavební úřad mi nepomohl! Díky
Čistička odpadních vod je vodním dílem. Její umístění povoluje v územním řízení obecný stavební úřad, její realizaci ve…
pasport místo kolaudace a katastr nemovitostí
Dobrý den, jedná se o přístavbu garáže souseda, která byla realizována v roce 1982. Je užívána, je propojena s domem, je podsklepena a má pochozí střechu s nedokončeným zábradlím. Bylo vydáno stavební povolení, ale stavba nebyla dodnes zkolaudována a je užívána více jak 20 let. Tento nedostatek mi způsobil velké problémy při zadání dokumentace a stavebního řízení pro novostavbu na mém sousedním pozemku. Píši si s úřady, odvolávám se, navrhuji obnovu řízení, mimoodvolací řízení, ale nechtějí mě vzít jako účastníka řízení, přestože jsem plnohodnotný soused po celé šířce pozemku. V současné době byl údajně vyhotoven pasport pro tuto přístavbu a tudíž se po jeho schválení bude stavba považovat za povolenou k užívání, neboť dodatečná evidence v podobě pasportu nahrazuje kolaudační řízení. To je návrhové, nikdo ho nemůže nařídit a majitel nemá zájem o něj požádat. Kde mohu docílit toho, abych byla zahrnuta jako účastník řízení a mohla se k celé záležitosti vyjádřit? Pokud bude garáž tímto způsobem povolena na základě pasportu, což není problém, neboť nebyli zahrnuti do řízení žádní účastníci, tudíž jde o pouhou formalitu. Je někde podmíněno i to, že bude stavba zahrnuta do katastru nemovitostí a uvedeny patřičné změny po tolika letech? Kdo rozhoduje o tom, který účastník řízení je vyhovující a který ne a pro jaká řízení je možno volit tento zjednodušený způsob dokumentace, když je povinností stavebníka dokumentaci schraňovat? Děkuji
Dle stavebního zákona je vlastník stavby povinen dokumentaci skutečného provedení stavby uchovávat po celou dobu jejího užívání. Taktéž…
přístupová cesta na pozemek
Dobrý den, měl bych 2 dotazy. 1/ Podle současných katastrálních map neexistuje přístupová cesta na můj pozemek. Mohu žádat obec nebo jinou instituci o zajištění přístupu? Musí mi vyhovět? 2/ Pokud se dohodnu s majitelem sousedního pozemku o využití jeho pozemku k příjezdu na můj pozemek (k chalupě) a budu chtít vybudovat pouze zpevněnou cestu (kamenná drť), musím mít stavební povolení? Nebo stačí ohlášení, pokud mám vše povoleno smlouvou s vlastníkem pozemku? Jaká smlouva s vlastníkem pozemku musí být sepsána, aby mi v budoucnu nemohl zamezit v užívání této cesty? Děkuji předem za odpověď.
Samozřejmě, že můžete požádat obec o pomoc při řešení tohoto problému, tato však není povinna požadovanou cestu na pozemek zajistit.…
souhlas sousedů k územnímu souhlasu na stavbu kůlny
Dobrý den. Prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Chci si na zahradě postavit kůlnu do 25 m2. Podle stavebního úřadu stačí územní souhlas. Mimo jiné požaduje souhlasy vlastníků sousedních pozemků. Musí být souhlasy všech sousedů, nebo jen těch, kterých se to bezprostředně dotýká? Např. je potřeba souhlas souseda, od jehož pozemku bude stavba 10 m? A co když mi sousedé souhlas nedají? Děkuji za odpověď.
Pokud Vám sousedé souhlas nedají, bude nutné umístění stavby projednat v územním řízení. Nový stavební zákon ve svém ustanovení § 96…
přístupová cesta k chalupě a její oprava
Pro přístup k naší chalupě, která není užívána k trvalému bydlení, je od nepaměti využívána přístupová cesta v majetku jiné soukromé osoby. Tato cesta je však již prakticky nepoužitelná ze dvou důvodů, jednak kvůli ucpanému propustku a dále proto, že ji pracovníci zemědělského družstva částečně rozorali. K přístupu tedy prozatím využíváme sousední louku, ta však bude na jaře zřejmě zoraná a pak nebude možné se k chalupě dostat. Kdo je zodpovědný za sjízdnost cesty a za financování oprav? Kdo musí dát souhlas k její opravě?
Z dotazu není zřejmé, jakého charakteru je stávající komunikace /přístupová cesta/, tzn. zda se jedná o veřejnou, či neveřejnou…
navržená čistírna odpadních vod v místě stávajícího rybníka
Dobrý den. Žádám Vás laskavě o odpověď na následující. Podle schváleného konceptu územního plánu obce z minulého roku, byla umístěna čistírna odpadních vod přímo do plochy rybníku a to tak, že pro ni v rybníce architekt navrhl plochu v režimu ochranná zeleň a připravil tak rybník o cca 20 arů. Rybník je v soukromém vlastnictví a zadavatel dokumentace se ani neobtěžoval jednat s majitelem dotčeného rybníku. Je tento postup podle nového stavebního zákona legální a jakou má majitel rybníku možnost zablokovat tento návrh územního plánu obce? Děkuji za odpověď.
Projednávání územního plánu probíhá veřejnou vyhláškou /písemnosti jsou vyvěšovány na veřejné desce/. Vlastník rybníku měl tudíž…
parkování a provoz automobilů pod okny bytového domu
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký předpis či norma, určující z hygienického a zdravotního hlediska, kolik metrů od domu (není zde chodník) mohou jezdit či parkovat auta. Bydlím v obecním domě, kde jsme zakoupili jeden byt, ale kolem nás v bezprostřední blízkosti projíždí či parkují auta. K našemu domu není vedena oficiálně žádná silnice.
Vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna z bytných místností, musí být nejméně 3 m od okraje vozovky silnice /§ 25 vyhlášky č.…
rekonstrukce bytového jádra v panelovém domě
Dobrý den, hodlám provést rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě bytového družstva, ne družstva vlastníků. Souhlas s touto úpravou od představenstva družstva mám. Otázka je, zda je nutné provést i ohlášení na stavebním úřadě, když nedojde k změně nosných prvků či statického zatížení domu? Jedná se mi o výklad podle nového stavebního zákona, kdy jsem nalezl i na internetu vyjádření, že k přestavbě bytového jádra nepotřebuji ohlášení na stavebním úřadě. Díky
Při zachování dispozice stávajícího jádra (nezměnění jeho půdorysných rozměrů) lze popisované stavební úpravy posuzovat v souladu…
kolaudace rekreačního domku (SP z r. 1989)
Dobrý den. Zakoupil jsem nezkolaudovaný rekreační domek o výměře 6 x 7 m, se stavebním povolením z roku 1989. Letos bych chtěl stavbu zkolaudovat. Dle jakého stavebního zákona bude kolaudace probíhat? Děkuji.
Vzhledem k tomu, že stavba byla pravomocně povolena za platnosti starého stavebního zákona č. 50/1976 Sb. ve znění pozdějších předpisů,…
náležitosti ohlášení dle nového stavebního zákona
Ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. se v § 105 píše, že: "náležitosti ohlášení a obsah a rozsah projektové dokumentace u staveb ... stanoví prováděcí právní předpis". Který předpis to je?
Touto vyhláškou je vyhláška č. 526/2006 Sb. (nabyla účinnosti dnem 1.1.2007). Náležitosti ohlášení potom řeší ustanovení § 3 této…