Nalezeno 3579 dotazů

nařízení zabezpečovacích prací - dle nového SZ

Dobrý den, můžete mi poradit, kde najdu v nových prováděcích vyhláškách stavebního zákona náhradu § 40 vyhl. č. 132/1998 Sb.? Děkuji

Jan Krátký

Náhradu § 40 vyhl. č. 132/1998 Sb. v prováděcích vyhláškách nového stavebního zákona nenajdete. „Nařízení zabezpečovacích prací“…


čistička odpadních vod

K čemu slouží čistička odpadních vod, když ji všude možně životní prostředí zakazuje? A když, tak žádá dodatečnou filtraci.

Jan Krátký

Těžko posuzovat Vaše zkušenosti, které vycházejí z jednání s příslušným odborem životního prostředí, ani netuším, z jakého důvodu…


doplnění dotazu - přerušení stavebního řízení

Děkuji za odpověď. Píšete o zpětvzetí. To znamená v mém případě, že cca před pěti lety jsem podal žádost o stavební povolení, přičemž SÚ přerušilo stavební řízení. Já tedy pokud budu chtít zrušit toto rozhodnutí, doručím SU sdělení (žádost) o zpětvzetí své žádosti o stavební povolení. Pochopil jsem to tak správně? Děkuji

Jan Krátký

Pokud vezmete žádost o stavební povolení zpět, sdělujete stavebnímu úřadu, že jste upustil od Vašeho záměru a že žádáte o zastavení…


odstupová vzdálenost mezi bytovým domem a RD

Dobrý den, žádám o odpověď na dotaz, týkající se vzdálenosti mezi rodinným domem a bytovým domem. Vím, že mezi dvěma rodinnými domy /pokud v jsou v protilehlých stěnách okna/ má vzdálenost být 7 m. Na tento argument nám pracovnice stavebního odboru řekla, že bytový dům není dům rodinný a proto se na něho tento předpis nevztahuje. Existuje nějaký předpis, ve kterém je stanoveno, jaká má být v tomto případě minimální vzdálenost? Předem děkuji za vaši odpověď.

Jan Krátký

Z dotazu nevyplývá, zda je tento případ řešen dle stavebně právních předpisů platných do 31.12.2006 nebo dle těch, které platí po tomto…


instalace EZS a EPS

Dobrý den. V našem objektu provádíme instalaci elektrické požární a elektrické zabezpečovací signalizace. Potřebujeme k tomu stavební povolení, ohlášení apod.? Pokud ano, tak podle jaké právní normy? Děkuji a přeji Vám hezký den.

Jan Krátký

S platností nových stavebně právních předpisů došlo ke změnám, důsledkem kterých se přenáší část odpovědnosti za provádění…


přístupová cesta

Jsem vlastníkem pozemku, který jsem koupil v roce 2001, jako čerstvě rozparcelován. Nyní jsem se rozhodl stavět a na stavebním úřadě mi nedali stavební povolení, protože nemám přístupovou cestu. To pro mne bylo samozřejmě překvapením, protože na pozemek jezdím nově vybudovanou cestou, která vznikla při rozparcelováním pozemků v roce 2001. Následně jsem zjistil, že cesta fyzicky existuje, ale není zapsaná v katastru nemovitostí jako přístupová cesta, ale jako ostatní plochy. Může obec, jako vlastník pozemku, zažádat na katastru o změnu na přístupovou komunikaci nebo účelovou cestu, bez požehnání místního stavebního úřadu, který se jeví velmi nepřátelsky? Stavební úřad chce projekt a klasické stavební řízení, ale to je nereálné z finančních možností obce. Nyní je cesta 6 m široká a 43 m dlouhá a z hlavní silnice je na ni vybudován vjezd se všemi náležitostmi. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Prvním předpokladem pro realizaci předmětné cesty je její soulad s územním plánem obce. Územním plánem by měly být stanoveny i její…


sousedův pozemek - zpevněná plocha

Soused si koupil v r. 2003 pozemek od našeho města, dle znaleckého posudku byla cena stanovena na 13 000 Kč, celkem se jednalo asi o 900 m2. Pozemek je veden jako trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond. V srpnu 2006 pozemek nechal bez patřičného stavebního povolení zavést odfrézovanou silniční sutí z oprav místní komunikace. Jelikož se nám jeho jednání nelíbilo, kontaktovali jsme životní prostředí a to dospělo k závěru, že případná stavba je v rozporu se stavebním zákonem. Příslušný stavební úřad nám sdělil, že bude vydáno dodatečně stavební povolení na zpevněnou plochu a dodatečně tuto plochu vyjme z půdního fondu. Je možné takto postupovat? Tato plocha je nyní využívána jako parkoviště a odstavná plocha pro kamiony, zejména v nočních hodinách. Podle vyhlášky našeho města, je zakázáno parkování nákladních vozidel mimo povolené prostory. Pozemek, který soused vlastní je v platném územním plánu veden jako zóna pro podnikání, nikoliv však jako zóna parkoviště nebo zóna dopravy. O této skutečnosti jsme informovali i naše město, které stejně jako stavební úřad dospělo k závěru o dodatečném povolení... Chci se informovat, jak máme dále postupovat a zda je možné černou stavbu dodatečně povolit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad by každopádně neměl až do vydání rozhodnutí (v tomto případě dodatečného povolení) sdělovat, jakým způsobem…


oprava rybníka

Dobrý den, jsem novým majitelem asi 1 ha rybníku ve špatném stavu. Chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat při jeho opravě (odbahnění, oprava hrází atd.)? Je povinnost hlásit toto na příslušný orgán? Děkuji

Jan Krátký

K povolení popsaných činností je kompetentní vodoprávní orgán, který působí jako speciální stavební úřad. Tímto orgánem bývají…


stavební úpravy RD - veranda a terasa

Dobrý den. Není mi zcela jasné, zda lze následující stavby /rekonstrukce/ provést dle nového stavebního zákona bez ohlášení, nebo zda je nutné územní řízení, stavební povolení... 1/ U staršího rodinného domu je přistavěna krytá vstupní veranda ve špatném stavu o rozměrech cca 3 x 1,5 m. Předpokládám zbourání verandy a vystavění nové verandy v totožném provedení (rozměry, materiál, půdorys). 2/ U staršího rodinného domu plánuji vybudovat jednoduchou zastřešenou terasu bez bočních zdí o ploše cca 20 m2 (dřevěná konstrukce a střecha, dlažba). Terasa by přiléhala k rodinnému domu, ale nezasahovala by do jeho konstrukce. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Zamýšlené stavby /přístavby/ lze provést na základě územního rozhodnutí, které může být nahrazeno územním souhlasem, a následně…


stavební úpravy sousedního RD - výměna okna za luxfery

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak mám postupovat v níže popsané situaci: Vlastním rodinný dům. Při stavbě rodinného domu na sousední parcele byla postavena stavba rodinného domu pouhých 6 metrů od protilehlé zdi mého domu, přestože je v mojí protilehlé zdi je umístněné okno 110 x 80 cm od obytné místností o rozměrech 388 x 360 cm. V protilehlé stěně sousedního domu nesměla být umístněna žádná okna a provedena žádná zástavba volného prostoru mezi domy, vzhledem k stávajícímu oknu od mojí obytné místnosti. Pro osvětlení schodiště v protilehlé stěně nově postaveného domu byly zazděny skleněné cihly /luxfery/. V 47. týdnu roku 2006 vlastník sousedního domu skleněné cihly /luxfery/ vyboural a do této stěny zabudoval prosklené okno cca 120 x 80 cm bez jakékoliv domluvy a souhlasu se mnou sousedem. Toto okno je přímo proti stávajícímu oknu mojí obytné místnosti. Z nově zabudovaného okna je vidět přímo do celé mojí obytné místnosti a v důsledku toho došlo k porušení veškerého soukromí. Okno od obytné místnosti nelze zacloňovat, protože již nyní neodpovídá osvětlení místnosti normě, vzhledem k 6 metrové vzdálenosti mezi domy. Zabudováním okna do protilehlé stěny sousedního domu došlo k hrubému porušení § 8 vyhlášky č. 137 Sb. „O obecných požadavcích na výstavbu.“ Se zabudovaným oknem zásadně nesouhlasím z výše uvedených důvodů. Stížnost jsem podal písemně 14.12.2006. Podle kterých vyhlášek by se měl případ řešit a jak postupovat? Laskavě Vás prosím o posouzení a radu jak v popsaného problému postupovat. Za radu a pomoc Vám předem děkuji.

Jan Krátký

Vzdálenost mezi dvěma samostatně stojícími rodinnými domy musí být minimálně 7 m, jak je stanoveno ve vyhlášce „o obecně technických…