Obec odmítla financovat zatrubnění betonových skruží
Dobrý den,
Jaké máme prosím pravomoce v případě zatrubnění betonových skruží, které leží z půlky na našem pozemku a z půlky na pozemku SUS? Obec odmítla financovat zatrubnění, udělali jsme si tedy sami v délce asi 60metru. Projekt a povolení máme zhruba na 20metru kvůli vjezdu na pozemek. SUS chce nyní vrátit vše do původního stavu.
Děkuji
Tady mi chybí bližší informace. Jestli bylo vydáno povolení, tak s tím museli účastníci řízení souhlasit. Pokud forma povolení…
Připojení obecní kanalizace v nové asfaltové komunikaci
Dobrý den,
aktuálně řešíme problém ohledně přípojky kanalizace. Nejbližší přípojka kanalizace je cca 2 m od hranice pozemku v nové asfaltové komunikaci. Starosta ale s připojením nesouhlasí - argumentuje tím, že do nové komunikace nenechá kopat. Nesouhlasí ani s jímkou, ani s ČOV. Jako jediné možné řešení navrhuje připojení přes sousední pozemek (cca 100 m), který ale obci nepatří a muselo by tam být zřízeno věcné břemeno. Jeho řešení není možné. V zákoně jsme vyčetli, že obec je povinna nás na kanalizaci připojit (274/2001 Sb.). Jak prosím postupovat? V případě záruky komunikace jsme ochotni mít dočasně jímku a připojit se později.
No, zkusil bych zajít na MěÚ odbor životního prostředí… ti by museli souhlasit i s dočasným řešením přes jímku na vyvážení…
Lze bydlet v novostavbě rodinného domu před kolaudací?
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdy (před kolaudací) lze začít bydlet v novostavbě rodinného domu? Dům je již postavený - skoro dokončený (jen chybí vnitřní dveře), a dáváme dohromady dokumenty nutné k podání žádosti o přidělení č. popisného: revizní zprávy od příslušných řemeslníků (elektro, voda, odpady apod.) a vyjádření od dopravního úřadu, od hygieny, od vodoprávního úřadu k DČOV, které požaduje stavební úřad. Dále chceme v nejbližší době zaslat na staveb. úřad formulář „ohlášení dokončené stavby“. Můžeme v domě bydlet, ještě před tím než bude dům „zkolaudován“ (resp. mu bude přiděleno č. popisné), pokud byl dům postaven v souladu s projektovou dokumentací, a máme doklady k požadovaným zkouškám/revizím domu? Nebo je nutné žádat o nějaké předčasné užívání stavby?
Děkuji za odpověď.
Petr Jaroš
Na toto jsem asi už odpovídal…. Dnes u RD nejde o klasickou kolaudaci, pouze úřadu oznamujete dokončení stavby a dokládáte k tomu…
Instalace akustických desek na strop
Dobrý den,
je možné nalepit akustické desky proti hluku na strop,když už tam jsou přilepeny polystyrenové desky,myslím nalepit je na ně?
Případně jaké lepidlo by bylo vhodné?
Díky
Dobrý den, je to možné nízkoexpanzní montážní pěnu. My používáme Multikleber od DenBraven. Herzinger
Je možné bez stavebního povolení zvýšit plot?
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné si bez stavebního či jiného povolení (napr. souseda) stávající plot nadstavit o nějakých 50cm a to tedy do výšky 2m a pro větší soukromí na něj že své strany upevnit a použít 2m zelenou krycí plachtu?
Lze. §79 odst. 2 k) stavebního zákona 186/2006 Sb. v platném znění. V rámci samostudia si ten § přečtěte prosím celý…. Ing. Bohumil…
Lze ornou půdu využít k bydlení?
Dobrý den, j
e to asi úplně hloupý dotaz, ale vůbec se v problematice pozemků a staveb neorientuji a rád bych zjistil, jestli je můj nápad vůbec reálný a případně jak mám obecně postupovat. Vlastním pole o výměře 1 ha. Rád bych část pozemku využíval k bydlení/rekreaci. Nicméně územním plánu obce je celý pozemek vedený jako orná půda. Jak bych měl nyní postupovat? Rozdělit pozemek na dvě části a u té zamýšlené požádat o změnu územního plánu? A v případě, že by došlo ke změně, pak požádat o vyjmutí z půdního fondu?
Díky
No, je to trochu jinak – ale chce to trochu samostudia. Vezměte si stavební zákon 186/2006 Sb. § 43 a § 46 obecně formuluje obsah žádosti o…
Změkčení pitné vody
Uvažuji o úpravě vody změkčením pro náš rodinný dům. Jaké informace jsou nutné na návrh řešení změkčení pitné vody?
Pro návrh optimální velikost změkčovacího filtru jsou nutné tyto informace: Počet trvale žijících osob (pro stanovení spotřeby vody),…
Dotaz ohledně podmáčení pozemku
Dobrý den,
reagujeme na tento dotaz s naší otázkou: Dobrý den, navazujeme na dotazy ohledně podmáčení pozemku s žádosti o provedení tzv. státního dozoru – žádost jsme zaslali, ale příslušný úřad stavební ani životního prostředí daného městského úřadu nereaguje a do 30 dnů nám nedal žádné vyrozumění. Jaký by měl být další postup? "Dobrý den, před půl rokem jsme s manželem koupili starší RD se zahradou. Trápí nás však nepřiměřené množství vody na pozemku. Zjistili jsme, že provozovna vedle nás má celý pozemek vybetonovaný a vyspádovaný na náš pozemek a ještě k tomu k našemu společnému plotu teče něco jako jejich odpadní voda. I když měsíc neprší, máme roh zahrady promočený, a když prší, tak naše zahrada doslova plave. Udělali jsme kolem baráku melioraci a svedli vodu do 3 m vsakovací jímky, avšak ta je v době dešťů plná po okraj a voda se nám vrací k baráku. Můžete nám poradit na koho se obrátit a je toto vůbec přípustné? Děkuji Odpověď Vlastník pozemku by měl likvidovat dešťové vody na svém pozemku a nesmí docházet k tomu, aby dešťová voda se střech staveb a ze zpevněných ploch podmáčela sousední pozemky a stavby. V rámci realizace zpevněných ploch na sousedním pozemku měla být řešena i likvidace dešťových vod. Pokuste se o dohodu se sousedem, která by spočívala v realizaci opatření, které by zabránilo tomu, aby dešťová voda stékala na Váš pozemek. Jestliže k dohodě nedojde, obraťte se písemně na příslušný stavební úřad, se žádostí o provedení tzv. „státního dozoru“ na stavbě."
Děkuji
Podívejte, úřady lhůty velice často nedodržují, má to různé důvody, někdy dost hluboké…. Ale každý úřad má svůj nadřízený…
Stavba chatové osady
Dobrý den, vlastním pozemek o velikosti 559m2 vedený jako RZ v zastavitelné ploše. Dle ÚP je zde povoleno stavět chatky o velikosti 5x5metrů s podkrovím do výšky hřebene 5metrů a podsklepením max do hloubky 3 metry. Tato zastavitelná plocha je rozdělena na několik (cca 12) různě velikých RZ, které se rozprodaly. Společnou silou vlastníků jsme si zde zřídili každý vlastní přípojku na elektřinu, každý si začal hledat a kopat či vrtat vlastní prameny na studnu. Společně jsme se také domluvili i na spoluvlastnictví plochy, kterou povedeme jako příjezdovou a každý z nás na ní má svůj podíl. Tedy nepsanou formou jsme si zde začali vytvářet osadu. Někteří vlastníci si zde již postavili chatky, které budou užívat celoročně, někteří i jako hlavní bydlení. Pár z vlastníků vymyslelo "plán", že si parcelu zahrady rozdělili na půl jakožto např. manželé a zde postavili tzv. dvojchatku (každý svou dle povolení ÚP), ale v reálu to vypadá tak, že zde mají chatu 5x10 metrů s podkrovím do 5 metrů hřebene, což už odpovídá cca 90metrům obytné plochy a budou zde žít. Tato varianta mne popravdě nadchnula a také se k ní přikláním. Chtěla bych se však pozeptat na následující body: 1. Vzhledem k takovémuto typu postavení chatky, musím reálně pozemek rozpůlit nebo lze využít jinou formu či metodu? 2. je nějaká jiná možnost, co udělat, abych zde mohla skutečně postavit trvale obyvatelný domeček? (malinký, ne žádný mrakodrap :-) - jen pro 3 lidi) 3. mohu na takovouto stavbu jít pouze na ohlášení? 4. nemohou mi to nijak zakázat či zatrhnout? Je nějaká skulinka? 5. mohu žádat, aby mi na takovouto stavbu přidělili evidenční číslo? 6. ještě jsem slyšela, že se k chatě dá rádoby postavit garáž, popřípadě garáž na traktor či sklad a tak si zase trochu domek zvětši, je to reálné? 7. nechci být pochopena, že chci obcházet zákony, ale změna ÚP v našem městě jen tak brzy neproběhne a tudíž hledám možnosti Děkuji za odpověď. Lenka K.
Je potřeba rozlišit úřad územního plánování a stavební úřad. Každý dnes má jinou funkci…. Zásadní je získat kladné závazné…
Jak oplotit pozemek, který zasahuje do příjezdové cesty?
Dobrý den,
máme tu letitý problém před naší nemovitosti parkujeme vozidla s poloviny na svém pozemku a s poloviny na obecním. Jelikož sousedi žádné nemáme až přes cestu nám ničí úmyslně vozidla kamením. tento spor je s hasiči ,kteří mají pronajatou klubovnu od OÚ. ,která hraničí s druhé strany . jelikož roky podáváme stížnosti na OÚ a policii nic se neděje a veškeré stížnosti jsou zamítavé jak ze strany policie a OÚ .Na doporučení OÚ si máme vozidla dávat na svůj pozemek ,ale není to tak jednoduché ,jelikož když si oplotíme pozemek z bodu A do bodu B a postavíme vjezdy zjistili jsme podle geodézie že náš pozemek zasahuje do jedné třetiny cesty. Přičemž sousedi naproti si zabrali obecní pozemek a oplotili si ho a nám tímto vlastně vznikl problém že si OÚ zabral na cestu náš pozemek. Chceme si to oplotit a chránit svá vozidla před vandalismem SDH. Jak máme postupovat.
Děkuji za odpověd Pepa
Pozemek, který by sám tvořil veřejné prostranství (bez ohledu na vlastnictví pozemku), nelze oplotit. Oplotit lze sousední pozemek, ale pokud…