Nalezeno 3602 dotazů

Dotaz ohledně podmáčení pozemku

Dobrý den,

reagujeme na tento dotaz s naší otázkou: Dobrý den, navazujeme na dotazy ohledně podmáčení pozemku s žádosti o provedení tzv. státního dozoru – žádost jsme zaslali, ale příslušný úřad stavební ani životního prostředí daného městského úřadu nereaguje a do 30 dnů nám nedal žádné vyrozumění. Jaký by měl být další postup? "Dobrý den, před půl rokem jsme s manželem koupili starší RD se zahradou. Trápí nás však nepřiměřené množství vody na pozemku. Zjistili jsme, že provozovna vedle nás má celý pozemek vybetonovaný a vyspádovaný na náš pozemek a ještě k tomu k našemu společnému plotu teče něco jako jejich odpadní voda. I když měsíc neprší, máme roh zahrady promočený, a když prší, tak naše zahrada doslova plave. Udělali jsme kolem baráku melioraci a svedli vodu do 3 m vsakovací jímky, avšak ta je v době dešťů plná po okraj a voda se nám vrací k baráku. Můžete nám poradit na koho se obrátit a je toto vůbec přípustné? Děkuji Odpověď Vlastník pozemku by měl likvidovat dešťové vody na svém pozemku a nesmí docházet k tomu, aby dešťová voda se střech staveb a ze zpevněných ploch podmáčela sousední pozemky a stavby. V rámci realizace zpevněných ploch na sousedním pozemku měla být řešena i likvidace dešťových vod. Pokuste se o dohodu se sousedem, která by spočívala v realizaci opatření, které by zabránilo tomu, aby dešťová voda stékala na Váš pozemek. Jestliže k dohodě nedojde, obraťte se písemně na příslušný stavební úřad, se žádostí o provedení tzv. „státního dozoru“ na stavbě."

Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, úřady lhůty velice často nedodržují, má to různé důvody, někdy dost hluboké…. Ale každý úřad má svůj nadřízený…


Stavba chatové osady

Dobrý den, vlastním pozemek o velikosti 559m2 vedený jako RZ v zastavitelné ploše. Dle ÚP je zde povoleno stavět chatky o velikosti 5x5metrů s podkrovím do výšky hřebene 5metrů a podsklepením max do hloubky 3 metry. Tato zastavitelná plocha je rozdělena na několik (cca 12) různě velikých RZ, které se rozprodaly. Společnou silou vlastníků jsme si zde zřídili každý vlastní přípojku na elektřinu, každý si začal hledat a kopat či vrtat vlastní prameny na studnu. Společně jsme se také domluvili i na spoluvlastnictví plochy, kterou povedeme jako příjezdovou a každý z nás na ní má svůj podíl. Tedy nepsanou formou jsme si zde začali vytvářet osadu. Někteří vlastníci si zde již postavili chatky, které budou užívat celoročně, někteří i jako hlavní bydlení. Pár z vlastníků vymyslelo "plán", že si parcelu zahrady rozdělili na půl jakožto např. manželé a zde postavili tzv. dvojchatku (každý svou dle povolení ÚP), ale v reálu to vypadá tak, že zde mají chatu 5x10 metrů s podkrovím do 5 metrů hřebene, což už odpovídá cca 90metrům obytné plochy a budou zde žít. Tato varianta mne popravdě nadchnula a také se k ní přikláním. Chtěla bych se však pozeptat na následující body: 1. Vzhledem k takovémuto typu postavení chatky, musím reálně pozemek rozpůlit nebo lze využít jinou formu či metodu? 2. je nějaká jiná možnost, co udělat, abych zde mohla skutečně postavit trvale obyvatelný domeček? (malinký, ne žádný mrakodrap :-) - jen pro 3 lidi) 3. mohu na takovouto stavbu jít pouze na ohlášení? 4. nemohou mi to nijak zakázat či zatrhnout? Je nějaká skulinka? 5. mohu žádat, aby mi na takovouto stavbu přidělili evidenční číslo? 6. ještě jsem slyšela, že se k chatě dá rádoby postavit garáž, popřípadě garáž na traktor či sklad a tak si zase trochu domek zvětši, je to reálné? 7. nechci být pochopena, že chci obcházet zákony, ale změna ÚP v našem městě jen tak brzy neproběhne a tudíž hledám možnosti Děkuji za odpověď. Lenka K.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Je potřeba rozlišit úřad územního plánování a stavební úřad. Každý dnes má jinou funkci…. Zásadní je získat kladné závazné…


Jak oplotit pozemek, který zasahuje do příjezdové cesty?

Dobrý den,

máme tu letitý problém před naší nemovitosti parkujeme vozidla s poloviny na svém pozemku a s poloviny na obecním. Jelikož sousedi žádné nemáme až přes cestu nám ničí úmyslně vozidla kamením. tento spor je s hasiči ,kteří mají pronajatou klubovnu od OÚ. ,která hraničí s druhé strany . jelikož roky podáváme stížnosti na OÚ a policii nic se neděje a veškeré stížnosti jsou zamítavé jak ze strany policie a OÚ .Na doporučení OÚ si máme vozidla dávat na svůj pozemek ,ale není to tak jednoduché ,jelikož když si oplotíme pozemek z bodu A do bodu B a postavíme vjezdy zjistili jsme podle geodézie že náš pozemek zasahuje do jedné třetiny cesty. Přičemž sousedi naproti si zabrali obecní pozemek a oplotili si ho a nám tímto vlastně vznikl problém že si OÚ zabral na cestu náš pozemek. Chceme si to oplotit a chránit svá vozidla před vandalismem SDH. Jak máme postupovat.

Děkuji za odpověd Pepa

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Pozemek, který by sám tvořil veřejné prostranství (bez ohledu na vlastnictví pozemku), nelze oplotit. Oplotit lze sousední pozemek, ale pokud…


Soused postavil plot který stíní okno

Dobrý den,

bydlím ve starém domě, kde jsou okna z jedné pobytové místnosti umístěna směrem do zahrady souseda. Od našeho domu jsou tím směrem 2 metry k hranici pozemku. Soused nám nyní na této hranici pozemků postavil plot, který sice nepřesahuje požadované 2 metry, ale výškově zasahuje do třičtvrtě výše okna a já mám teď v místnosti málo světla. O stavbě mě vůbec neinformoval a dohoda s ním není možná. Je prosím nějaká možnost o udělení výjimky na stavebním úřadě ohledně snížení plotu alespoň do poloviny výšky okna?

Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Není. Plot mezi sousedy do výšky 2 m nepodléhá stavebnímu zákonu. Jediné řešení je podat občanskoprávní žalobu. Poraďte se prosím s…


Doklady požadované stavebním úřadem k žádosti ke kolaudaci

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na něco k dokladům požadovaných stavebním úřadem k žádosti ke kolaudaci (respektive žádosti o přidělení čísla popisného) menšího rodinného domu (stavba jednoduchá). Firma, která většinu stavby realizovala na základě smlouvy o dílo, nám odmítá dát předávací protokol stavby a stavební deník ke stavbě. Asi hlavním důvodem ze strany firmy je to, že dílo nebylo předáno ve smluvním termínu a byly tam nějaké nedodělky (které firma nechce uznat a my jí proto nechceme zaplatit poslední fakturu). Tudíž kdyby nám firma dílo předala nyní, hrozilo by jí penále za nepředání díla ve stanoveném termínu. Firma dále argumentuje tím, že jelikož stavbu dokončoval jiný subjekt (jiná firma) než ona, tak stavba je podle obvyklé soudní praxe považována za předanou a předávací protokol vystavovat už nemusí. K menší části stavby domu (dokončení domu), kterou realizovala jiná firma, již stavební deník máme. Jak máme postupovat, když stavební úřad po nás chce předávací protokol stavby, příp. alespoň stavební deník, které mi ale nemáme, jelikož nám ho zhotovitel odmítá předat? Může si stavební úřad tyto dokumenty od firmy vyžádat sám?

Děkuji za odpověď, P. Jaroš

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Vyžádat si může úřad cokoliv, ale oni se s ním nemusí bavit, nárok na to nebude. Zkuste na stavební úřad podat oznámení o užívání…


Stavba kůlny bez základů blízko sousedova pozemku

Dobrý den,

mám dotaz. Rádi bychom si u domku postavili "kulnu-drevostavba bez zakladu" prostor na kola a sekačku apod. cca 12m2. Bohužel nejsme schopni dodržet vzdálenost od sousedů alespoň 2 metry. Když jsem se dotazovali na na úřadě bez přemýšlení jsme dostali odpověď že to určitě nebude možné. Na tomto území už je asi maximálně zastavěná část. Je nějaká možnost, že se nám podaří sehnat povolení ? Co vše bude potřeba zajistit? Dá se to případně vyřešit alespoň smontovaním zahradního domku?

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ono v tomto dotazu je skrytých několik dalších dotazů. Lidi si pořád myslí, že je rozdíl u stavby se základy a bez základů. To není…


Dotaz k stavbě plotu u novostavby

Dobrý den,

mám 4 dotazy týkající se výstavby plotu u novostavby realizované v roce 2014. Regulativ ÚP města z roku 2008 stanovuje, jaký plot může být postaven podél hlavní komunikace v určité lokalitě města: „s podezdívkou 40 – 60 cm se sloupky s dřevěnými nebo kovovými výplněmi“. Chtěla bych postavit plot z betonových panelů. Pozemek sousedí s komunikací ze tří stran, ze čtvrté strany mám souseda, zde je oploceno pletivem. Důvodem je, • že je třeba oplotit ca 86 m pozemku (rozdíl ve finančních nákladech), • že pozemek je ze tří stran otevřený komunikaci a tudíž chci zajistit určité soukromí, tj. aby na pozemek nebylo ze tří stran vidět (což předepsaným typem plotu nelze) a • aby byl pozemek poněkud izolován od běžné dopravy (která se s pokračující výstavbou stále navyšuje). Moje dotazy: 1) Mám žádat o povolení výjimky z obecných požadavků na výstavbu ve správním řízení? Má tato žádost šanci na odsouhlasení? 2) Je možné zjistit, aniž bych se dotazovala stavebního úřadu, co přesně je hlavní komunikace? – V ÚR totiž město stanovuje typ plotu „podélně hlavní komunikace“. – Je hlavní komunikace kolem celého mého pozemku ze tří stran? (případně mohu dodat náhled z katastrální mapy) Rozumím tomu tak, že „hlavní“ komunikace je ta hlavní, na které je třeba v některých případech dávat přednost zprava. 3) Pokud město mou žádost (viz bod 1) zamítne, je možné, abych plot z betonových panelů postavila na svém pozemku namísto na hranici pozemku s obecní komunikací? – tj. posunula bych oplocení např. o 60 cm, přičemž bych zůstala majitelkou celého pozemku a o pozemek za oplocením bych nadále pečovala (sekala trávu atd.). Tím bych pozemek neoplotila (oplocení není povinné), ale realizovala bych stavbu bez nutnosti stavebního ohlášení na svém pozemku. Zde je ale myslím hranice 2 m od hranice pozemku? 4) Není rozhodnutí města diskriminační, když stanovuje předepsaný typ plotu jen v určité lokalitě (nová výstavba)? – V ostatních částech obce se vesele budují ploty z betonových panelů. Dokonce v naší ulici, kde je typ plotu předepsán, je na rohu plot z betonových panelů, ale protože rohový pozemek má číslování z ulice „za rohem“, tak mohl být plot z betonových panelů postaven (takže zamýšlená idylka je už narušena). O výjimku jsem stavební úřad žádala neformálně již v roce 2015 a v roce 2021 – obě tyto žádosti byly zamítnuty bez odůvodnění rozhodnutí, které znělo, že výjimku z regulativu udělit nelze. Zde mohu poslední písemné rozhodnutí (prozatím bez správního řízení) předložit, zamítnutí žádosti z roku 2015 proběhlo pouze ústně.

Velice děkuji za Vaši pomoc. M.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Trochu moc složitý případ. Ale je otázka, zda nezaměňujete termíny. ÚP – územní pln obce má samozřejmě regulativy. Ale těžko tyto…


Je možné se odvolat proti stavebním úpravám souseda?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost odvolání v případě, že soused v novém záměru úpravy svého domu zatajil skutečnost výstavby zastřešení stávající terasy na severní straně domu. Mezi terasami na mém a jeho pozemku jsou 2m. Výstavbou tohoto zastřešení přijdu o denní světlo jak na terase, tak v kuchyni a sluneční svit na zahradě. Bohužel jsem byla důvěřivá, že mě soused seznámil se všemi změnami a podepsala jsem souhlas a nevyžádala si k nahlédnutí PD.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

S těmi terasami je to složitější. Teď trochu uvedu svůj názor, který se opírá o závěry některých rozsudků Je otázka, zda je nová…


Vybudování příjezdové cesty k pozemku

Dobrý den.

Koupili jsme pozemek s RD, na který navazuje pás orné půdy o šířce 3,6 m a délce asi 20 m a na něj navazuje další stavební pozemek, tzn., že pás je mezi dvěma stavebními pozemky. Pás orné půdy je ve vlastnictví obce a je veden jako samostatný pozemek. Tento pozemek jsme chtěli od obce odkoupit pro rozšíření pozemku, protože vzdálenost našeho domu k tomuto pásu je asi jen 5m. Byli jsme překvapeni odpovědí obce, že tento pás mezi dvěma pozemky bude v budoucnu využit jako přístupová cesta k dalším dvěma pozemkům za naším a že zároveň pod touto přístupovou cestou bude vybudována kanalizace, přívod vody a plynu. Obec vlastní k těmto pozemkům další 2 pozemky, které jsou přístupnější, avšak musím uznat, že delší. Je možné, aby z výše uvedeného pásu mohla být vybudována přístupová cesta?

Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Je. Ale samozřejmě tam musí proběhnout nějaké řízení a tomu musí předcházet projektová dokumentace. Rozhodně jste účastníky…


Soused staví v blízkosti našeho pozemku a nedodržuje schválenou dokumentaci

Dobrý den,

chtela bych se zeptat na situaci, kdy nas soused stavi na hranici pozemku, k cemuz jsme mu dle predlozene dokumentace dali souhlas. Nicmene soused stavi v rozporu s touto dokumentaci, a to tak, ze stavbu posunul o 2,5 m dozadu a castecne tak stavbou zasahuje na nas pozemek (asi 1,5 m2). Na to jsme ho upozornili, cast stavby (zed) zboural, ale bedneni ne s tim, ze jelikoz to bude v zemi, tak to nevadi. Nam to vsak vadi a nesouhladime s tim, aby tam stavba zadahovala, byt pouze zaklady. Muze stavebni urad naridit odstraneni teto casti stavby? Nebo se to stane pristavkem? O tom, ze stavi na nasem pozemku vedel uz pred zahajenim stavby (priznal nam to). Jak se proti tomuto muzeme branit? Je mozne nas souhlas odvolat nebo stavbu “napadnout”, kdyz umyslne stavi v rozporu s dokumentaci a stavebnim povoleni?

Moc dekuji za odpoved.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Vy jste určitě nedali souhlas, aby stavbu realizoval na vašem pozemku. Takže staví v rozporu. Ale neváhejte a požádejte o kontrolní…