Hospodářské stavení rozměry neodpovídá katastru nemovitostí
Dobrý den, kamarádka řeší problém ohledně koupi domu s hospodářským příslušenstvím. Na pozemku se nachází hospodářské příslušenství, které svým rozměrem neodpovídá velikosti na katastru nemovitostí - je cca o polovinu větší. Dle původního majitele by tato přístavba mohla být stará klidně cca 80 - 100 let. Je možno tuto stavbu zlegalizovat za pomoci pasportu stavby, i přesto, že (i) kvůli této stavbě nevychází zastavenost pozemku? (v obci je asi 30% - zde je cca 45%). Popř. je možno legalizovat jiným způsobem, či bude třeba tuto černou stavbu odstranit? Stavbu je třeba zlegalizovat kvůli hypotéce. Předem děkuji za odpověď. Přeji hezký den.
Hodně záleží na postoji stavebního úřadu. Ale nikde neuvádějte, že jde o nelegální stavbu. To tak určitě není. Jde o stavbu, kde se…
Opěrná zaď přesahuje výšku 1m
Dobrý den,
před dvěma lety jsme koupily pozemek, který je směrem k sousedovi svažitý. Abychom na pozemku mohli postavit rodiny domek postavili jsme ve svahu opěrnou zeď. Když jsme tento rok požádali souseda o souhlas se stavbou, kvůli opěrné zdi nám stavební povolení zamítl. Technologický postup byl při stavbě zdi dodržen. Bohužel jedna část zdi má více než metr ( cca 120 cm ). Soused ve vyjádření pro stavební úřad řekl, že má kvůli zdi na svém pozemku mokro a že nesouhlasí se stavbou RD jelikož jsme pozemek uměle navýšily o 1,4m i když se výška našeho pozemku nezměnila a plánujeme postavit 7,6 m RD, což by znehodnotilo jeho pozemek. Zeď je z naší strany vysoká pouze 15 cm, navíc není postavená přímo na hranici pozemku. Za zdí máme ještě celý metr. Chtěla bych se tedy zeptat jak se počítá výška opěrné zdi a zda je toto důvodem k ukončení stavby. Jsme ochotní snížit místo zdi, které je vyšší než metr.
Předem velice děkuji
Co nám říká stavební zákon? §79 odst. 2 f): rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují …. opěrné zdi do výšky 1…
Pozemek v záplavovém území
Dobrý den, vlastním pozemek určený k zástavbě, ale asi přes 3/4 pozemku je záplavové území, konkrétně 100letá voda. Co jsem zjišťoval, tak pokud se tam nenachází také aktivní záplavová zóna (což nenachází), stavba RD by neměla být problém (samozřejmě mě neminou nějaké podmínky atd.) Jde mi o to, že ze stavebního úřadu mi volali, že mi stavbu nebudou moci povolit vůbec právě kvůli záplavové oblasti. Tak bych chtěl vědět, jaké mám možnosti. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem, Ondřej Šrejber
No, důležité je, jak je to ve vašem územním plánu. Územní plán = veřejný zájem. Přitom územní plán může mít plochu záplavového…
Přesunutí příjezdové cesty k pozemku
Dobrý den ,kolem našeho domu ,který je 150let stará poloroubenka,vede cesta k sousedovu domu ,je to prašná ,nezpevněná, pouze vyježděná cesta autem,která končí u sousedovi brány u domu ,tato cesta byla kdysi veřejně průjezdná i kolem souseda a pokračovala dál,poté postavily železniční trať za sousedem a cestu tím pádem přerušily, cestu má soused napsanou na sebe a my věcné břemeno ze ji mužem používat k našemu baráku .Problém je ,že cesta vede asi 40cm kolem našeho baráku a zadní roh domu je hranice cesty .Chtěl bych se zeptat ,zdali je možné přesunout tuto cestu o cca 40m dal od našeho domu na muj pozemek?cesta totiž rozděluje náš dům a muj pozemek ,soused se vším souhlasí a prakticky mu to je i jedno .vše bych financoval já ,chci hlavně tu cestu dostat od domu a vzdam se i meho pozemku.ještě jsem zapomel ,že cesta je oficiální a jmenuje se Černého je na ni sousedovo a naše Č.p. Samozřejmě pokračuje dál za tou tratí ,ale to je pasé. Můžete mi prosím poradit, kde mám začít ,kam se obrátit a zdali je to vubec možné tuto cestu přesunout na mem pozemku ?Moc děkuji za odpověď ,opravdu nevím kde to mam řešit.
Asi bych začal takto: vzal bych snímek katastrální mapy a do něj dvěma čarami nakreslil novou komunikaci, tak jak by vám vyhovovala. Už od…
Vybudování koupelny v patře domu
Dobrý, rádi bychom dostavěli koupelnu v patře domu, kde nikdy nebyla vybudována. Koupelna by se nacházela přímo nad koupelnou v přízemí. Na stavebním úřadě mi řekli podmínky, které je třeba splnit, aby nebylo potřeba dělat projekt žádat o stavební povolení. Nejsem si ale jistá, jak posoudit, zda přestavba tyto podmínky opravdu splňuje. Měla bych v tomto případě zavolat nějakého statika aby to posoudil? Je potřeba, aby vypracoval nějaký posudek, který se musí předložit úřadu? Nebo mohu tento krok přeskočit a zavolat rovnou nějakého stavaře, který začne koupelnu budovat? Budu vděčná, pokud mi poradíte nějaký postup. Vůbec se v tom nevyznám. Děkuji, Adéla
No, úplně přesně je to tak, že dostavbou koupelny dochází ke změně dispozice domu a i kdyby se koupelna umisťovala do stávající…
MěÚ nám nepovolil ČOV, co s tím?
Dobrý den, MěÚ nám nepovolil ČOV a nechal nás na vlastní náklady vybudovat přípojku kanalizace a vody protlakem (nepovolil nám překop) v délce cca 80m. Nebudu psát jaká neskutečná suma to byla, ale ani odůvodnění, že je to nákladná investice názor město nezměnilo. Teď jsme se dozvěděli, že sousedovi cca o 20metrů dál povolili čističku a to měl stejnou možnost napojení se na kanalizaci i vodu z hlavní cesty jako my. Jak v tom to případě postupovat, chceme po městě, aby nám finančně pomohlo, popřípadě zafinancovalo určitou část, nebo to máme řešit soudní cestou, že v našem případě to nešlo a v tom druhém ano? Oba jsme měli možnost se napojit, ale on nemusel. Prosím o radu v případě odkázání se na nějaký odkaz. Mockrát děkuji.
Toto je hodně nepříjemný dotaz…vůbec bych se nedivil, kdyby v tom byla politika. Ale i zákon říká, že můžete zažádat o stavební…
Dotaz ohledně účelové cesty k mému pozemku
Dobrý den, mám dotaz ohledně účelové cesty k mému pozemku, na kterém plánuji stavět rodinný dům (pozemek je dle ÚP zastavitelný). Účelová cesta je ve vlastnictví města, je nezpevněná (ale sjízdná). Nicméně se ukázalo, že historicky nevedla přesně v rámci parcely KN pro komunikaci určenou, ale asi 1m zasahovala do vedlejšího soukromého pozemku. Tento stav nikdy nebyl nikým rozporován a vše vyšlo najevo až v momentě, kdy si soukromý majitel svůj pozemek oplotil - a tedy část cesty zůstala za plotem. Cesta je nyní po jejím faktickém zúžení neprůjezdná - v nejužším místě má ca 1,9 metrů..(nejen pro moji stavbu, ale i pro další 3 sousedy, kteří už tam dům postavený mají). Může město nějakým způsobem "blokovat" nápravu tohoto stavu - tj. upravit cestu do použitelné šířky (tentokrát uvnitř dané parcely)? Může po nás - dotčených obyvatelích - požadovat finanční úhradu celé úpravy? Díky za radu!
Podívejte se, cesty v poslední době trápí stavebníky čím dál víc. Účelová komunikace patří v rámci státní správy do náplně…
Rekontrukce staršího domu se zásahem do nosných zdí
Dobry den, chceme kompletně rekonstruovat starší dům ovšem se zásahem do nosných zdí. Je k tomu potřeba ohlášení nebo stavební povolení? k domu neexistuje žádná dokumentace a my dům zachovame ve tvaru v jakem je nyní? Bourání domu neni možné, protože dle územního rozhodnutí je potřeba pozemek alespoň 600 metru a to my nemame, proto jdeme cestou rekonstrukce se zásahem do nosných zdi. Dekuji
Takže opakuji: když dům zbourám, tak právně zanikne a novostavba na jeho místě podléhá mimo jiné vydání závazného stanoviska z…
Změna balkonových dveří na francouzské okno
Dobrý den, prosím Vás, plánuji rekonstrukci bytu v cihlovém domě (6 bytů), v osobním vlastnictví. Jedná se o byt 1+1 a bouráním příček se bude měnit i jeho dispozice. Byt se nachází v posledním podlaží domu a jeho okna jsou orientovaná pouze do vnitrobloku. Rád bych jedno z oken (balkonové dveře+okno) změnil na plnohodnotné francouzské okno o stejné šířce. Předpokládám, že vzhledem k zásahu do obvodového zdiva bude potřeba stavební povolení, jaké jsou další podmínky pro takovou změnu? Mockrát děkuji.
Vyžaduje to stavební povolení. A protože dům je asi v SVJ je nutné podle stanov zajistit % (např 80%) souhlasů vlastníků, protože jde o…
Příjezd na pozemek, přes pozemek patřící pozemkovému fondu
Řeším vjezd na můj pozemek, přes pozemek patřící pozemkovému fondu. Od něj, jsem si pronajal potřebnou část. Ve smlouvě je výslovně uvedeno, že důvodem k pronájmu je vjezd na pozemek. Je v tomto případě nutné ten daný kus půdy ještě zvlášť odnímat ze ZPF, když nehodlám budovat žádnou zpevněnou cestu?
Tak trochu širší odpověď. Z hlediska tavebního zákona 183/2006 Sb. (v platném znění) podle § 79 bod 2i) sjezd nevyžaduje vydání…