Dotaz: Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na izolaci "lupotherm", kolik cm minerální vlny je schopna nahradit, resp. pokud by se použila způsobem uvedeným dodavatelem, kolik je třeba ještě přidat minerální vlny, aby celkový prostup tepla byl stejný jako při použití např.30cm miner.vlny. Jedná se o půdní vestavbu, krov bude ale celý nový, tak lze skladbu střechy přizpůsobit současným požadavkům. Na straně do dvora bude provedena dvorní nástavba , spodní obvodové zdivo je 45 z plných cihel, je lepší pro nástavbu použít zdivo z např plných cihel 30 cm + 15 miner. vlna/ polystyren nebo zdivo 45cm z nějakých keram. tvárnic bez tepelné izolace? děkuji pěkně za radu

Odpověď

Tepelná izolace Lu.po.Therm patří mezi menšinově používané izolace. Většina odborné veřejnosti je poněkud skeptická k praktickému působení tohoto systému.

Jako poradci jsme více méně odkázáni na to, co nám výrobce a prodejce tohoto výrobku prezentuje ve svých technických podkladech. Zde je uváděna tepelná vodivost λ 0,006 W/m.K. To je 7x lepší hodnota, než u běžných tepelných izolací na bázi polystyrénu nebo minerální vaty. Systém několika fólií bezpochyby dobře funguje v části odrazu infračerveného záření, které tvoří určitou část tepelného toku. Větší část přenosu tepla se však realizuje vedením, tedy konvekcí. V této části spektra tepelného toku se bez určitých větších vrstev tepelné izolace neobejdeme. Určitou alternativou na bázi high-tech technologií je použití vakuových izolací, kde je cca obdobná tepelná vodivost jednoznačně laboratorně i prakticky prokázána. Tyto vakuové izolace se pohybují v cenách kolem 100 € / m2, takže porovnání je tady v určitém nepoměru.
Než se pro tento materiál rozhodnete, ověřte si certifikát, který musí být vystaven českou zkušebnou. Pokud je materiál opravdu tak dobrý, mohl by být i v registru Zelená úsporám (nehledal jsem ho tam). Pokud byl přihlášen, musí mí firma veškeré důvěryhodné podklady a certifikáty. Jinak výrobce tvrdí, že vrstva 3 cm nahradí 20 cm vláknité běžné izolace, to by odpovídalo tepelnému odporu R 5,0 (m2.K/W) a součiniteli prostupu tepla U 0,20 W/m2.K. V konstrukcích střešního pláště podkroví se doporučuje použít alespoň 30 cm a více tepelné izolace. Záleží na velikosti krokví a uspořádání skladby, protože vliv krokví a různých roštů účinek tepelné izolace snižují a při výpočtu skutečného tepelného odporu je to potřeba zohlednit. Sám bych se přimlouval za konzervativní použití tepelné izolace v tloušťce 30 cm v případné kombinaci s fóliemi LupoTherm pro řešení radiační složky tepelného toku.

Pokud jde o druhou část Vašeho dotazu - vyzdít obvodovou zeď tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace je možné i bez dodatečného zateplení. Se zateplením se zpravidla dosahuje o něco lepších hodnot U při celkové menší tloušťce konstrukce a zároveň s výhodou lepšího ošetření tepelných mostů.
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).

Doporučených parametrů lze dosáhnout i jen jednovrstvým cihlovým systémem. Například v případě cihel Heluz Supertherm 44 SB nebo STI, případně Porotherm udává výrobce cihel hodnoty součinitele prostupu tepla od 0,27 až po 0,20. V případě cihel STI se předpokládá tepelně izolační zdící malta a aplikace tepelně izolační omítky, obvykle v tl. 3 cm. Hodnota U tedy splňuje nejen požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2, ale s určitou rezervou i doporučení. Při použití tohoto typu zdiva se již další zateplení nedoporučuje, jedná se o zdivo určené pro jednovrstvé zdění. Výhodou konstrukce jsou kromě vysoké tepelné izolace i optimální difúzní vlastnosti – zdivo dobře odvádí vlhkost. Heluz nabízí nyní i cihly v systému Family, kde se deklaruje hodnota U až 0,15. Je však potřeba si uvědomit, že vliv tepelných mostů u jednovrstvého zdění tyto příznivé hodnoty až o 10% zhoršuje.

Při volbě zdiva se zateplením se z ekonomických důvodů a důvodů celkové tloušťky obvodové stěny preferuje co nejtenčí nosná zeď a přidává se na tepelné izolaci (16 a více cm). Fasádní zateplení ale umožní dobré řešení všech tepelných mostů – okenní překlady, okenní ostění, věnce v uložení stropů a pozednic včetně zateplení soklové a základové části. Detaily je dobré dodržet typové, vyvinuté v systému – zde by měl výrobce ručit za to, že tepelné mosty jsou dobře řešené a nebude docházet ke kondenzacím v konstrukci. Materiálových kombinací je hodně. Najděte si například technické podklady systému Sendwix KM Beta, kde jsou přehledně v tabulkách uvedeny hodnoty R a U pro různé kombinace tepelné izolace a ty můžete porovnat s hodnotami uváděnými u výrobců červených cihel pro různé druhy pálených tvarovek. V případě zateplení polystyrénem se doporučuje zamyslet se nad možnostmi účinného větrání, neboť systémy interiér více difúzně uzavírají. Nemusí to být vzduchotechnikou, může to být účinná mikroventilace v oknech nebo využití systémů větracích průduchů u komínu apod.

S pozdravem,
Ing. Jiří Veselý, poradce ECČB

Dobrý den paní Pavlacká, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice