Dotaz: Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Máme asi 80 let starý domek po rekonstrukci, zdivo smíšené – pálená cihla a ytong, stávající okna plastová. Hydroizolace byla provedena, zdi byly podřezány a izolovány ipou kromě poloviny jedné zdi, která je částečně kamenná. Betonové podlahy také izolovány ipou. Skladba zdí je následující: přízemí do ulice pálená cihla 45cm, do dvora ytong 30cm, štítová zeď zpoloviny kámen a pálená cihla 30cm, ovšem odvětraná přes kuchyň (sádrokarton není nalepený přímo na zdi, ale je tam vzduchová mezera a větrací otvory do kuchyně) a druhá polovina zdi je ytong 30cm, pak asi 10 cm mezera a opět ytong 30 cm (zeď je takto zdvojená). Nechali jsme si provést zateplení polystyrenem, tloušťka 8 cm na zdi z pálených cihel a zdvojenou ytongovou zeď, tloušťka 10 cm na ytong 30 cm. Podkroví ytong 30 cm a polystyren 8 cm. Chci se zeptat, je to takto v pořádku? Bohužel jsme si nenechali udělat žádnou studii, jakou tloušťku polystyrenu použít a už mi bylo řečeno, že je to celé špatně. Zajímal by mě Váš názor a pokud je to opravdu špatně, jaké jsou možnosti tohle vyřešit??? A jak se bude nesprávné zateplení v budoucnu projevovat? Ještě dodám, střecha je zateplená vatou. Děkuji. Hanka
Obvodové konstrukce postavené z plných cihel na tloušťku 45 cm a 30 cm samozřejmě současným kritériím a normám na tepelnou izolaci a úspory tepla při vytápění nevyhovují ani zdaleka. Otázkou je zdivo z Ytongu. Pokud se jedná o starší tvárnice vyrobené před rokem 1996, nebude jejich tepelně izolační schopnost také velká. Později již byla novelizována norma a výrobky z pórobetonu již postupně zvyšovaly své izolační vlastnosti. Pokud se jedná o pórobetonové zdivo z posledních let, (patrně proběhly stavební úpravy nedávno), pak již by tyto zdi měly být lepší. Uvažuji tedy dále v orientačně spočtených hodnotách vlastnosti na úrovni tvárnice Ytong P2-400.
Návrh tloušťky dodatečného zateplení by měl vyjít z posouzení stávající stěny a požadavků normy. Ty stanovuje současná platná norma ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov - požadavky. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby v případě dodatečného zateplení byla již naplněna hodnota doporučená, tedy 0,25 (W/m2.K). Pokud se rozhodujeme pro parametry ještě lepší, které se blíží standardu nízkoenergetického domu, nutno docílit hodnotu U alespoň 0,20 až 0,15 (W/m2.K), v případě snahy o pasivní standard pak 0,15 až 0,10 (W/m2.K).
Pokusím se tedy zhodnotit jednotlivé konstrukce před a po zateplení. Zdivo z plných cihel 45 cm má součinitel prostupu tepla U někde kolem 1,4 (W/m2.K) a v přídě zdiva 30 cm až 1,8 (W/m2.K). To je několikanásobně méně než požadují současné předpisy. Po zateplení zdiva z CP 45 cm polystyrénem 8 cm je výsledný součinitel prostupu tepla U cca 0,40 (W/m2.K) a u zdi z cihel a kamene tloušťky 30 cm je výsledný součinitel prostupu tepla U cca 0,43 (W/m2.K) bez uvažování vlivu sádrokartonu. Bohužel tedy nejsou splněny ani minimální požadavky ČSN, to by vyžadovalo alespoň 12 cm izolantu a pokud bychom se chtěli dostat na doporučenou hodnotu součinitele U 0,25 (W/m2.K), tak kolem 16 cm izolace. Současné zateplení 8 cm však stav z hlediska možných poruch z kondenzace a vlhkosti vylepšilo natolik, že není potřeba se nějakých problémů obávat. Samozřejmě za předpokladu správného provedení detailů a dodržení technologických pravidel pro provádění zateplovacího systému.
O něco lepší bude situace u zdiva Ytong. Pokud se jedná o tvárnice Ytong P2-400, tak zde výrobce udává hodnotu součinitele prostupu tepla U 0,36 (W/m2.K), tedy i bez zateplení by těsně vyhověl na požadovanou hodnotu dle ČSN. S 10 cm tepelné izolace na bázi EPS je výsledný součinitel prostupu tepla U cca 0,22 (W/m2.K), tedy na úrovni doporučení ČSN. V případě dvojité zdi, kde je jestli to dobře chápu 2 x 30 cm Ytongu, mezera 10 cm a ještě 8 cm EPS zateplení, je výsledný součinitel prostupu tepla U cca 0,14 (W/m2.K). Takže zde je to v pořádku. Pokud se jedná o staré tvárnice, bylo by potřeba znát jejich fyzikální vlastnosti a hodnoty přepočítat. Bylo by to pak horší, ale spíše by zdivo vyhovělo na požadavek normy.
Pro podrobnější rozbor situace a návrh vylepšení současného stavu doporučuji osobní bezplatnou 1 hodinovou poradu v naší kanceláři, více na www.eccb.cz. Bylo by potřeba projít podrobněji dokumentaci k domu a možnosti nějakých jiných úprav vedoucích ke snížení energetické náročnosti.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den Hanko, děkuji za Váš dotaz.