Dotaz:
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jakou tloušťku polystyrénu mám volit v případě vnějšího zateplení stěn podkroví směrem na stávající -krytou, nezateplenou - půdu. Stěna je z Ytongu 100 mm, směrem dovnitř perlinka a vnitřní omítka - štuk. Dále, je možno k tomuto účelu použít minerální vatu Isover Domo 035 / zbytek ze zateplení střechy / + záklop z OSB, případně sádrokartonu? Děkuji předem.
S pozdravem Pokorný Michal
Současná příčka Ytong 10 cm bez tepelné izolace znamená velký únik tepla. Její zateplení je nutné a je potřeba to provést s ohledem na požadavky normy a na vyloučení případné kondenzace v konstrukci stěny, která by mohla při nevhodném návrhu nastat.
Pokud jde o zateplení stěny k nevytápěné půdě se střechou bez tepelné izolace - návrh tloušťky tepelné izolace musí vyjít z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro stěnu těžkou je minimální požadovaná hodnota U 0,38 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,25 (W/m2.K). Pokud se jedná o stěnu lehkou (do 100 kg/m2), pak je minimální požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K).
Do celkové hodnoty se započítávají všechny vrstvy skladby stěny. Samotná příčka Ytong 10 cm typ P2-500 dle výrobce má hodnoty: součinitel prostupu tepla U=1,0 W/m2.K, plošná hmotnost 50 kg/m2, jedná se tedy o konstrukci lehkou. V každém případě by se mělo dosáhnout doporučených hodnot zateplení a to především s ohledem na úspory tepla při vytápění, tedy U 0,20 (W/m2.K).
Pro splnění doporučených hodnot součinitele U dle současné platné normy nutno uvažovat s dodatečným zateplením tepelnou izolací na bázi běžného bílého polystyrénu (EPS, součinitel tepelné vodivosti λ 0,038 W/m.K) v tl. alespoň 16 cm. To je za předpokladu, že tepelná izolace nebude přerušena dřevěnými trámy, tedy že bude položena souvisle.
Pokud bude použita vláknitá izolace Isomer Domo, kde výrobce uvádí deklarovanou hodnotu součinitele tepelné vodivosti λ 0,039 W/m.K, je nutno zohlednit zhoršení tepelné izolace vlivem roštu, patrně dřevěného, který by byl použit. Vlastní trámy roštu, v případě vložení izolace pouze mezi ně, zde vytvářejí tepelný most, protože dřevo izoluje cca 3x méně než tepelná izolace. Proto je nutno položit tepelnou izolaci nejlépe do křížového roštu, čímž se tepelný most redukuje na místa křížení roštu. Pro dosažení doporučené hodnoty dle ČSN by postačovalo 2 x 10 cm, tedy celkem 20 cm v roštu.
Předpokladem je, aby ve skladbě nedocházelo ke kondenzaci, která snižuje výrazně její účinnost. Udávané hodnoty součinitele tepelné vodivosti λ jsou totiž při 0% vlhkosti, což v praxi stejně nebude.
Skladba příčky se tedy nesmí ze strany půdy (pro nás exteriér) uzavírat paronepropustným materiálem, tedy parotěsnou nebo jinou PE fólií a ani OSB deskou, která má vysoký difúzní odpor. Vhodný není ani sádrokarton. Použít lze například dřevovláknité měkké desky typu MDF nebo desky z dřevité vlny (Hobra) o vysoké propustnosti pro vodní páry, případně zde provést jen řídké bednění, nebo skladbu ukončit paropropustou fólií obdobného typu, jako se používá ve střešních pláštích. Paropropustnost fólie by měla být alespoň 1200 až 1600 g/m2.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Pokorný,
děkuji za Váš dotaz a omlouvám opožděnou odpověď z důvodu velkého zájmu o naše poradenství.