Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz. Hodlám zateplit RD, který je z poloviny tvořen cihlovou zdí tl.45cm a polovinou Ytong tl. 37.5cm. K zateplení chci použít polystyren tl. 120mm u cihel a 100mm u Ytongu. Chtěl bych se zeptat, zda tato tloušťka je dostatečné vzhledem k ceně návratnosti a dále jakou tloušťku extrudovaného polystyrenu použít při navázání zateplení základů a do jaké hloubky a výšky nad a pod terén tento použít, zda je možné jej přetáhnout přes izolaci v obvodových zdech, která je cca 10cm na úrovní okolního terénu, tak aby nedošlo k tepelnému mostu. Úroveň vnitřních podlah je cca 10cm nad izolací ve zdech, kdy v podlaze je použit polystyren 3cm. Na izolaci svislých stěn základů hodlám použít Gumoasfalt od fa. Paramo a to až po obvodovou izolaci ve zdech. Děkuji za odpověď Martin Rusňák
Neuvádíte bohužel přesněji druh pálených cihel a typ nebo alespoň stáří tvárnic z pórobetonu. To jsou údaje, které návrh dodatečného zateplení ovlivňují.
Pokud se jedná o zeď z cihel plných, klasickou na tloušťku 45 cm, pak je zde uváděn součinitel prostupu tepla U kolem 1,3 až 1,5 (W/m2.K). U pórobetonových tvárnic, pokud se jedná o výstavbu před více lety, může být tento součinitel U až 0,8 (W/m2.K), u novější dostavby od 0,40 (W/m2.K) a lépe. Návrh tloušťky dodatečného zateplení by měl vyjít z posouzení stávající stěny a požadavků normy. Teď k vysvětlení součinitelů a posuzování konstrukce z hlediska tepelného odporu:
Požadavky stanovuje současná platná norma ČSN 73 0540-2. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby v případě dodatečného zateplení byla již naplněna hodnota doporučená, tedy 0,25 (W/m2.K).
U zdiva z cihel plných je pro dosažení požadované (tedy horší) hodnoty U nutno počítat s dodatečným zateplením na bázi EPS v tloušťce kolem 10 cm, pro dosažení hodnoty doporučené 16 cm. V případě pórobetonu (nebo Ytongu) je určení horší, je zde větší rozptyl vlastností materiálů. Pokud se jedná o vlastnosti odpovídající U 0,40 (W/m2.K), pak pro splnění doporučení normy by to bylo kolem 8 cm. Přimluvil bych se tedy k 16 cm pro zdivo z cihel plných a alespoň 10 až 12 cm pro Ytong. Rozhodně je ale lépe již uvažovat s větší tloušťkou izolace i u pórobetonu a to především s ohledem na úsporu tepla při výtápění. Je dobré si uvědomit, že zvýšená investice znamená nárůst ceny o tloušťku vlastního polystyrénu, ostatní komponenty zateplovacího systému platíte tak jako tak.
Tloušťka XPS v soklové části se většinou volí o cca 4 cm menší než navazující zateplení nad ním. Vytvoří se zde pak cca 4 cm soklový odskok. Běžná izolace by měla končit cca 40 cm nad terénem – to je zpravidla upraveno technologickým předpisem výrobce zateplovacího systému. Systém zde neodolává působení vody a zvýšenému namáhání u terénu. Zateplení soklové části z XPS je pak doporučeno provést do hloubky 80 cm pod terén. Vzhledem k tomu, že v podlaze máte velmi málo izolace (jen 3 cm) a úroveň podlahy je poměrně nízko nad upraveným terénem (20 cm), bylo by vhodné tuto hloubku příliš nezmenšovat. Výkop je potřeba zatěsnit, odvodnit drenáží, polystyrén pod terénem doporučuji ještě ochránit nopovou fólií. Výkop je vhodné zasypat štěrkem a shora vše uzavřít vodotěsným okapovým chodníkem ve spádu, aby voda byla odváděna od domu. Na drenážním systému je nutno udělat revizní šachty a vůbec dobře zajistit jeho funkčnost. Provedením izolace na bázi asfaltu na líci základů se nezkazí.
Dobrý den pane Rusňáku, děkuji za Váš zajímavý dotaz.
Zároveň omlouvám opoždění odpovědi způsobené množstvím vyřizovaných dotazů.