Dotaz: Dobrý den.Mám namalovaný projekt na obvodové zdivo hodotherm 30 p+d a zateplení mineralní vatou 100 mm bude stačit děkuji.

Odpověď

Rozhodl jste se pro sendvičovou konstrukci se zateplením vnějším kontaktním zateplovacím systémem.

Takto se zpravidla dosahuje o něco lepších hodnot tepelné izolace stěny při celkové menší tloušťce konstrukce. Zároveň je výhodou lepší ošetření tepelných mostů, pokud se dobře vyřeší všechny detaily a návaznosti tepelných izolací. To rozhodně není zanedbatelné, protože vliv tepelných mostů u jednovrstvé konstrukce zdění bez zateplení může dosahovat 5 až 10% zhoršení celkových izolačních vlastností stěny.
Další důležitou a dobrou vlastností je vysoká tepelná akumulace nosné části zdiva. Rovněž použití paropropustné vláknité izolace považuji za přínos a to i z požárních důvodů. Z hlediska tepelné izolace je potřeba vyjít z platných norem.

Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K). Pokud se rozhodnete pro parametry ještě lepší, které se blíží standardu nízkoenergetického domu, nutno docílit hodnotu U alespoň 0,20 (W/m2.K).

V případě cihel Hodotherm 30 P+D, které jsou určeny na vnitřní nosné zdivo na obyčejnou zdící maltu, nebo na zdivo s dodatečným zateplením, udává výrobce postaru tepelný odpor zdiva R cca 1,31 (m2.K/W), což odpovídá součiniteli prostupu tepla U kolem 0,75 (W/m2.K). V orientačním výpočtu hodnoty po zateplení jsem uvažoval tepelný izolant o součiniteli tepelné vodivosti λ 0,045 W/m.K. U minerální vaty je dobré si uvědomit, že deklarovaná hodnota součinitele tepelné vodivosti zpravidla uváděná výrobci, se z „kosmetických důvodů“ udává při poměrně malé praktické vlhkosti. Ta však v mrazivých dnech a v důsledku dočasné kondenzace vodní páry v izolantu může být větší.

Při zateplení konstrukce Hodotherm 30 P+D minerální vatou 10 cm bude výsledná hodnota součinitele prostupu tepla U 0,27 (W/m2.K). To se blíží doporučení normy. Přesto bych doporučil tloušťku izolantu o něco zvětšit a to především s ohledem na budoucí úspory při vytápění domu, ale i z hlediska možné kondenzace vodní páry v konstrukci. Negativní působení kondenzace je menší u větší tloušťky izolace.
Při použití 12 cm izolace bude výsledná hodnota součinitele prostupu tepla U 0,24 (W/m2.K), při 14 cm to bude U 0,22 (W/m2.K) a při 16 cm minerálního izolantu bude U 0,20 (W/m2.K), tedy již na hranici nízkoenergetického standardu. Úspora tepla oproti variantě s 10 cm izolace je téměř třetinová, doporučil bych tedy spíše tuto variantu.

Dobrý den pane Jaroslave, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice