Zdravím všechny milovníky těchto krásných palem. Zkušenost s pěstováním má moje maminka, v roce 1989 si přivezla z Krymu pár sazenic ( podle zobrazení na Vašich webových stránkách se pravděpodobně jedná o Trachycarpus fortunei
nebo snad vagnerianus?) Nevím, snad mi odborníci poradí, až příště zašlu foto.
Doma máme 4 ks od 250 cm - 300cm výšky. V létě byly palmy venku a v zimě v
zimní zahradě, kde dosahovala teplota i -10-ti stupňů. Každý den v létě spotřebovaly okolo 15-ti litrů vody a dvakrát do měsíce byly hnojeny cereritem. Každá váží asi 70 kg a máme stále větší problém jak s výškou, tak s váhou při přemisťování. Bojíme se je nechat venku přes zimu. Poraďte: zasadit je na jaře do země na zahradě a s jakým postupem, nebo je dát či prodat do botanické zahrady? Je to přece dost starostí pro 73-letou paní. Prosím poraďte mi.

Odpověď

Dobrý den,

pokud je Vaše palma skutečně Tracgycarpus fortunei, tak to je mrazuvzdorný druh a vydrží teploty až – 18 ° C. Rostlinu můžete na jaře zasadit na zahradu nebo ji nechat v květináči. Podstatné je rostlinu umístit na slunné stanoviště a nejlépe tam, kde se nebude držet příliš vody – tedy na vyvýšeném stanovišti. Důležité je zajistit dostatečnou drenáž, takže na dno díry zajistěte štěrk. Na zimu rostlině připravíte přikrytí. Na půdu dejte vrstvu štěrku nebo hrubého písku a na ní mulč, přičemž 10 – 15 cm vrstva je minimum. Další nepřítel palem je studený vítr, který je schopen rostlinu zcela odvodnit. Listy proto chraňte konstrukcí vyrobenou z kovu nebo dřeva, kterou rostlinu překryjete a celou ji následně omotáte igelitem nebo pytlovinou.

Edita Braná