Dotaz: Dobrý den. Jsme s manželem majiteli domu o 2 bytech. Před 8 lety jsme poskytli 1 byt k dispozici mému bratrovi s rodinou. Byl v bytové a finanční tísni, proto jsme se domluvili, že mu byt poskytneme na 5 let bez nájemného a že si mezitím ušetří na vlastní bydlení. Zároveň jsme mu umožnili přihlásit se k trvalému pobytu. Bratr si ale nic nenašetřil a my mu dovolili u nás dál bydlet s tím, že se bude finančně podílet na opravách nemovitosti. To se ale neděje a proto jsme se rozhodli přistoupit ke stanovení nájmu. Bratr ale nesouhlasí. Je možné mu dát nájemní smlouvu na dobu určitou, aby se poté vystěhoval bez nároku na náhradu bytu? A má vůbec nárok na náhradní byt, když nemá nájemní smlouvu a hradí si pouze spotřebované energie? Musí podepsat předloženou nájemní smlouvu (příp. na dobu určitou)? Co když odmítne podepsat? Nechceme doplatit na snahu pomoci, ani rozhádat rodinu. Děkuji za radu.
Aby vznikl právně relevantní nájemní vztah musí být podle občanského zákoníku podepsána písemná nájemní smlouva.
Pokud jste tudíž s bratrem tuto nepodepsali a on byt přesto užívá, činí tak na základě bezplatného užívacího práva, jehož doba trvání závisí pouze na Vaší dobré vůli. Pokud bratr i nadále neplní Vaše dohody a ani nechce uzavřít s Vámi písemnou smlouvu o nájmu, pak by se měl vystěhovat. Pokud tak nebude chtít učinit dobrovolně budete ho muset donutit v soudním řízení vyklidit .
Pokus se s bratrem dohonete a uzavřete nájemní smlouvu, tak tato může být na dobu určitou i neurčitou. Pokud byste nájem uzavřeli na dobu neurčitou, pak je v současné době nová úprava, která stanoví, že v zákonem daných případech již není třeba souhlasu soudu k výpovědi.