Dotaz: Dobrý den,prosím o zodpovězení následijícího dotazu.
Před dvěma roky jsem koupil starší rodinný domek jehož kanalizační přípojka je vedena částečně v délce 10 m přes pozemek souseda. Chtěl bych na přípojku zřídit věcné břemeno (právo údržby a oprav), ale soused požaduje podle mne nepřiměřenou částu 50 tis. Kč (já jsem nabízel 10tis.).
Přípojku zřídil původní majitel domu asi před 8 lety s písemným souhlasem otce souseda, ale v té době již byl pozemek darovací smlouvou převeden na syna (nynějšího majitele).K přípojce nemám doklady o stavebním povolení, ani nevím zda povolení existuje.
Je částka 50,- tis. Kč oprávněná?
Může soused přípojku beztrestně vykopat, nebo ucpat pokud nebude zřízeno věcné břemeno?
Děkuji za odpověď, Robet Martínek
PS: Dozvěděl jsem se o vás na webu.

Odpověď

Občanský zákoník vztahuje odpovědnost za škodu nejen k porušení právní povinnosti, ale i k úmyslnému jednání proti dobrým mravům. Jestliže od počátku užíváte přípojku v dobré shodě se sousedem, navíc se souhlasem dřívějšího vlastníka (byť tento souhlas neměl právních účinků), a jestliže se sám nedopouštíte vůči sousedovi ničeho zlého, pak byste na něm mohl požadovat náhradu škody, která by vám vznikla, kdyby on svévolně kanalizační přípojku přerušil.

Pokud se nemůžete shodnout na ceně věcného břemene, můžete požádat některého znalce z oboru ekonomiky - oceňování nemovitostí, o vyčíslení této ceny, která pak bude pro vás oba kvalifikovaným vodítkem pro jednání o dohodě.

Pokud neexistuje stavební dokumentace ke kanalizační přípojce, může stavební úřad nařídit, abyste pořídil dokumentaci skutečného provedení stavby, popřípadě pouze zjednodušenou dokumentaci (pasport stavby).

JUDr. Bedřich Benek