postavili jsme uhelnu a sklad nářadí místo povolených 25m2 50m2, stavba je na hranici se sousedem, který stavbu před 12 lety povolil a UMO to schválilo. Vloni při kontrole katastru nemovitostí zjistili naši černou stavbu. Chtěli jsme stavbu zlegalizovat a dostali jsme papír na dodatečné povolení stavby. Bohužel soused na severní straně má nyní postavený zastřešený bazén. Projektant, který nám měl zpracovat projektovou dokumentaci zjistil, že protipožární ochranné pásmo nejsme schopni dodržet. Se sousedem ze západní strany, kde stavba sousedí v celé délce s jeho hranicí a on nám povolil stavbu na jeho hranici je vše vpořádku. Z důvodu, že není možnost získat povolení od hasičů jsme se rozhodli, že stavbu ubouráme na původních 25 m2. Dali jsme podnět na Umo. Neshledali jsme se se vstřícným přístupem. Chtějí po nás projekt na odstranění stavby, že to musíme odstranit celé a pak si zažádat o stavbu do 25m, povolení od souseda. Jak postupovat, abychom to nemuseli celé bourat a pak znovu stavět? V uhelně máme uloženo 50q uhlí a na parcele není jiná možnost, kde uhelnu a sklad nářadí postavit.


Odpověď

Problém je, že člověk nikdy nemá postavit stavbu 2x větší, než byla povolena. Je to právně úplně totéž, jako by i postavil úplně načerno…ale pozdě bycha honit…. Podstatný je v této situaci postoj vašeho stavebního úřadu. Ve vaší situaci bych se snažil postupovat podle jejich názoru a hodnocení celé situace.

Podle mne byste co nejdřív měli zažádat o dodatečné povolení stavby. Tento krok je velice důležitý…. K dodatečnému povolení musíte předkládat projektovou dokumentaci a tady bych já osobně předložil projekt, který bude obsahovat třeba i ubourání stavby…. Ovšem samozřejmě ubouráním stavby na polovinu nemůžete vyřešit legálnost zbývající ponechávané půlky, tam už se nedá s původním povolením operovat.

Co se týká hasičského záchranného sboru, dnes se k tato velké stavbě vyjadřovat vůbec nebudou, ale u dodatečného stavebního povolení musíte mít jako součást požárně „ bezpečnostní řešení stavby“. Tam si musí váš projektant vyřešit přesah požárně nebezpečného prostoru k sousedům či k vašim ostatním stavbám. Pozor na jednu věc, vaše stavba nesmí být nazvaná jako staveb pro zemědělství – tam je v hasičských normách natvrdo napsáno, že nesmí tento nebezpečný prosto přesahovat na sousední pozemek! U ostatních staveb může – se souhlasem vlastníka tohoto pozemku….

Takže váš případ je složitý, musíte zaangažovat projektanta a na stavebním úřadě „uchodit“ nějaké jednodušší řešení. A tady fakt (já vím, zlehčuji to) pomůže přijít na úřad až po obědě…..

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování