Dotaz: Bydlíme v cihlovém činžovním domě z roku 1962 bez zateplení.
Naši sousedé v důchodovém věku větrají tak, že neustále nechávají otevřenou ventilačku na společném schodišti, a to v zimě i v létě 24 hodin denně. Nejhorší stav je vždy v přechodném období září - říjen, kdy se ješte naplno netopí. To se na stěně v našem bytě sousedící se schodištěm se v posledních letech pravidelně objevují plísně a tuto místnost nemůžeme prakticky řádně vytopit i když máme radiátor celou zimu puštěný naplno.
Sousedi však naprosto odmítají, že by to mělo jakoukoliv spojitost s jejich větráním a vůbec nechtějí uznat náš argumet, že se v zimních měsících větrá pouze nárazově, nikoli trvale otevřenou ventilačkou.
Jsme přesvědčeni, že nám toto jejich chování jenom zvyšuje náklady na vytápění, a v konečném důsledku tak dochází k permanentnímu ochlazování stěn.
Můžete nám tedy sdělit vaše stanovisko k tomuto problému?

Odpověď

Prostor chodby a schodiště činžovního domu je nevytápěný, teplota zde může klesat k velmi nízkým hodnotám, což otevřené okno jistě ovlivňuje. Teplotu můžete změřit.

Stěna mezi nevytápěným schodištěm a Vaším bytem není z hlediska tepelné izolace dimenzována na požadované hodnoty dle současných norem. Nezmiňujete materiál a tloušťku zdiva, ale patrně se jedná o zeď 30 cm buď z plných cihel nebo obdobných cihelných tvarovek. Součinitel prostupu tepla takové stěny se může pohybovat v rozmezí 1,8 až 2,0 (W/m2.K). Pokud jde o současné požadavky platné ČSN 73 0540-2 - tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Pro stěnu vnitřní z vytápěného k nevytápěnému prostoru je požadovaná hodnota U 0,60 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,40 (W/m2.K). To je tedy několikrát více než je teď.

Je rovněž pravdou, že únik tepla z vytápěné místnosti je úměrný rozdílu teplot na vnitřní a vnější straně, takže nízká teplota na schodišti zvyšuje Vaše náklady na vytápění a kromě toho dochází i k hygienickému problému. Zavlhnutí stěn a tvorba plísní ve většině těchto případů zpravidla souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností zdiva, v tomto případě vnitřního ke schodišti. Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska tepelné izolace, například uložení konstrukce stropů, rohy a kouty místností nebo uložení schodiště – může být kamenné nebo betonové. Princip kondenzace vodní páry na povrchu vnitřních omítek spočívá v tom, že vlhkost obsažená ve vnitřním teplém vzduchu se sráží na chladném povrchu vnitřní stěny. Pokud je teplota povrchu na omítce nižší, než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vzduchu vytápěné místnosti, vodní páry zkondenzují. Jedná se o podobný efekt, jako když se orosí nádobí vyjmuté z lednice. K výskytu plísní a kondenzaci dochází v zimním období, kdy stěna o nedostatečných tepelně izolačních vlastnostech prochládá a naopak teplý vzduch ve vytápěné místnosti obsahuje velké množství vlhkosti. Aby k tomuto jevu nedocházelo, je nutno zvýšit teplotu stěny na vnitřním povrchu. Řešením je zde zvýšení tepelné izolace stěny, tedy provedení dodatečného zateplení.

Aby se konstrukce mezi schodištěm a vaším bytem dostala alespoň na požadavek normy, bylo by nutno provést zateplení této stěny ze strany schodiště min. 5 cm tepelné izolace na bázi polystyrénu, pro splnění doporučené hodnoty alespoň 8 cm. Použít je možno například kombidesky Lignopor, následně omítnuté. Pozor je však nutno dát na tepelný most – ten může být právě v uložení stupňů schodiště, pokud jsou stupně do stěny vetknuté. Po správném provedení zateplení se situace určitě zlepší. Pokud místnost vedle schodiště nejde vytopit na požadovanou teplotu, může to souviset rovněž se špatně dimenzovanou otopnou soustavou. To ale na výskyt plísní velký vliv nemá. Plísně jsou významněji ovlivněny vysokou vlhkostí vzduchu ve Vašem bytě, což lze vlhkoměrem rovněž ověřit. Doporučuji prohlídku na místě specialistou v oboru stavební tepelné techniky, který Vám upřesní potřebné úpravy.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice