Dotaz: Dobrý den,
chci stavět RD (Bungalov 84 od G servisu) a zajímalo by mě řešení obvodových zdí a stropů. Jak lze hodnotit varianty Porotherm 30 P+D a zateplení vatou, nebo EPS tl. 14, nebo 16cm? Dále prosím o ohodnocení trámové stropní konstrukce se sádrokartonem a zateplením vatou. Také by mě zajímali konkrétní rozdíly mezi EPS, minarální, kamennou, nebo čedičovou vlnou (nasákavost atd.)
Děkuji za odpověď.

Odpověď

U zdiva Porotherm 30 P+D uvádí výrobce tepelný odpor zdiva bez omítek R 1,21 m2K/W a součinitel prostupu tepla U 0,7 W/m2.K.

Se zateplením 14 až 16 cm na bázi EPS nebo MV bude při uvažování průměrných deklarovaných hodnot součinitele tepelné vodivosti λ výsledný součinitel prostupu tepla U 0,22 až 0,20 W/m2.K. Porovnáme-li to s normou ČSN 73 0540-2, minimální požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K). Řešení se tedy blíží nízkoenergetickému standardu, kde se doporučuje U pod 0,20 W/m2.K.

Pokud jde o materiál - minerální izolant je k cihlovému zdivu šetrnější a rovnocenný z hlediska difúze vodní páry. Minerální vaty jsou ale oproti polystyrénům nasákavější, v případě kondenzace (teoreticky nastane v mrazivých dnech) může dojít k dočasnému snížení tepelně izolačních vlastností. Vlhkost se však může po oteplení poměrně rychle z izolantu vypařovat. V porovnání s polystyrénem jsou za sucha tepelné vodivosti obou materiálů prakticky stejné. Jednoznačná výhoda kamenné nebo minerální vlny je v její nehořlavosti. Na cihelné zdivo bych polystyrén příliš nedoporučoval. Má velmi malou propustnost pro vodní páry a konstrukci z cihel, která je difúzně celkem propustná příliš uzavře. Vatu ovšem nelze použít na soklovou část, kde je nutno použít extrudované polystyrény. To pak již souvisí s rozmyšlením řešení zateplení podzemní části základu.
Zateplení polystyrény se spíše používá u pasivních domů, kde je nosná obvodová zeď například z vápenopískových bloků 17,5 cm (staticky to většinou stačí) a izolantu je pak kolem 30 cm. Konstrukce je vzduchotěsná, je tedy potřeba řešit nucené větrání s rekuperací. Cihla Porotherm 30 P+D + 16 cm minerální nebo kamenné vlny lze považovat za standardní řešení, rozhodně ale nemá smysl přidávat na tloušťce nosné zdi, pak je lepší jít cestou více izolace a zeď ztenčit. Důvodem bude kromě ekonomiky (vždy je potřeba si porovnat ceny variant) i kondenzace ve zdivu.

Bungalov bude mít patrně vazníkovou konstrukci, nad stropem tedy bude nevytápěný půdní prostor. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop pod nevytápěnou půdou se střechou bez tepelné izolace je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K). Rozhodně doporučuji více minerální izolace, alespoň 30 cm. Je však potřeba zhodnotit výšku trámů, aby izolace procházela souvisle nad nimi alespoň 20 cm, takže lépe bude uvažovat více izolace, i s ohledem na letní období (35 až 40 cm). Izolace stěn a podhledu na sebe musejí dobře navazovat, aby zde nebyl tepelný most (věnec). Pod sádrokarton je vhodné vložit parozábranu. Okna doporučuji s mikroventilací, pokud nebude v domě osazen větrací systém s rekuperací.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Svobodo, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice