Dotaz: dobrý den měla bych dotaz ohledně vlhkého zdiva. na internetu jsem narazila na jakýsi přístroj který jak jsem pochopila funguje na bázi magnetického pole. údajně ho mění čímž vlastně voterá se nasakovala do zdiva odvádí zase naspátek. máte prosím někdo s tímto skušenosti jestli to opravdu funguje a jak je tato metoda spolehlivá. nastěhovali jsme se do domu který je starý a tato metoda vzhledem ke stáří domu by mně přišla šetrnější. u jiných způsobů bych asi měla strach jestli nemůže dojít kození zdiva natolik že by se třeba muselo potom bourat děkuji J.C.
Vysoušení vlhkého zdiva na principu magnetokineze je známé již řadu let. Firmy, které se aplikací této metody zabývají, mohou nabídnout i poměrně mnoho referencí z realizovaných staveb.
Princip této metody je podobný elektroosmóze, která spočívá ve vytvoření elektromagnetického pole, kde ionty se pohybují k zápornému a kladnému pólu. Ke katodě putují aniony vody a v ní rozpuštěné soli. Katoda je zpravidla zemnící tyč, celý systém je napojen na zdroj elektrického proudu. Osazení prvků aktivní elektroosmózy znamená určitý stavební zásah do objektu.
U Vámi zmiňované metody je to jednodušší. Do místností vlhkého domu je osazen jeden nebo více přístrojů, které vytváří slabé polarizované pole podobné elektromagnetickému. Tím by se měl změnit směr kapilárního prodění vody v konstrukci. Zároveň dochází k odpařování části vlhkosti přes omítku a v důsledku toho k transportu solí na povrch. Například firma Aquapol uvádí, že toto trvá několik měsíců. Soli, které se objeví na povrchu a jsou i v omítce, je pak potřeba odstranit a to včetně omítek. Doba vysýchání je pak uváděna 2 roky. Použití metody má samozřejmě své limity. Záleží na stupni zasolení, druhu materiálu zdiva, Ph omítek a zdiva atd. Je rozdíl, zda se vysušuje zdivo nepodsklepené nad terénem, nebo by se měla metoda použít v suterénu. Zde je potřeba dobře zjistit, jaké jsou příčiny vlhkosti. Ve sklepích tato metoda rozhodně nenahradí chybějící hydroizolaci proti tlakové vodě, apod.
Proto je potřeba zpracovat před návrhem opatření zodpovědný stavebně technický průzkum, který určí zdroje vlhkosti. Nutno provést odběr vzorků a laboratorní změření vlhkosti a salinity. Na základě toho je potřeba vyhodnotit, zda uvedená metoda postačí k odstranění problémů s vlhkostí, nebo zda bude potřeba navrhnout a realizovat nějaká další opatření. Určitě je potřeba počítat s tím, že bude nutno provést minimálně nové sanační omítky. U suterénů se vše zpravidla neobejde bez dalších stavebních zásahů, například drenáže nebo i provedení nějakých izolací. Průzkum a kompletní návrh opatření z by měl zpracovat dodavatel systému, např. www.aquapol.cz. Výhodou metody oproti klasické elektroosmóze je, že se nemusí umísťovat do zdiva a přilehlé podlahy nebo zeminy řada nebo pásy elektrod spojené vedením elektrického proudu.
Pro všechny metody odvlhčení zpravidla platí, že je potřeba kromě tohoto jednoho opatření provést ještě druhé, aby se dosáhlo skutečně dobrých výsledků. Tedy provést kombinaci alespoň dvou metod. Například již zmíněné elektoosmotické metody + sanační omítky apod. Provést sanaci bez stavebních úprav se tedy nepovede. Míra zásahu do zdiva pak závisí na použité kombinaci metod. Jsou-li obavy ze statického narušení konstrukcí, je potřeba i s ohledem na to volit sanační metody.
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.