Dobrý den,



nastěhovali jsme se do 50let starého domu a přesně před rokem, tedy na začátku listopadu 2023 jsme nechali vyměnit stará plastová okna za nová. Plánujeme zateplovat, takže jsme je předsunuli zároveň s fasádou. Z důvodu navazujících kroků celkové rekonstrukce nedošlo k zednickému zapravení okolo oken. Přestože větráme pravidelně a v zimních měsících normálně topíme, páska kolem oken je orosená a nejbližší okolí okna dokonce začalo plesnivět. Je chyba v nedostatečném větrání, nebo může hrát roli i to, že není hotová zeď kolem oken?



Děkuji za odpověď.


Fotky


Odpověď

Dobrý den, 

Kogenerační jednotky slouží ke kombinované výrobě elektrické energie a tepla. Původně vlastně navrženy prioritně pro výrobu elektrické energie a teplo se spíše bralo jako odpadní produkt. Dnes je to jinak a využití tepla vzniklého při kogeneraci má plnohodnotný význam.

V současné době jsou v nabídce výrobců kogenerační jednotky od velikosti určení pro rodinné domy, přes bytové domy a velké instalace.

Kogenerační jednotky s pístovým motorem mohou dosáhnout využití paliva až nebo více než 90%. Vysoká účinnost zásadně přispívá k ekonomické i enviromentální výhodě kombinované výroby tepla a elektřiny. A to i z pohledu výkonové rovnováhy jako doplnění výroby elektrické energie z OZE.

Předpokladem dle mého názoru je, aby provoz byl ekonomický a měl jakýsi smysl v návratnosti investice, aby elektrická energie vyrobená jednotkou byla zcela využita. To ale znamená, že vyrobené elektřiny bude více, než je možno spotřebovat v daném bytovém domě s 8 bytovými jednotkami. A to i přesto, že bude patrně ohřívat teplou vodu pro všechny byty.

Proto je nutno předem si ověřit a zajistit odběr pro vyrobenou elektřinu.

Pro připojení kogenerační je nutné požádat distribuční společnost v místě instalace.

Připojovací podmínky budou dány ve Smlouvě o připojení (SoP). V SoP je popsána lokalita výrobny, číslo odběrného místa, smluvní příkon odběru a dodávky, EAN výrobny, EAN spotřeby, typ měření, hranice vlastnictví DS, způsob provozu výrobny, napěťová soustava, celkový instalovaný výkon, rezervovaný příkon, typ regulace ze strany vlastníka DS.

Podle uvedené potřeby tepla na vytápění lze odhadem předpokládat, že tepelná ztráta Vašeho bytového domu bude cca 40 až 50 KW.

Jedna z možnosti je například kogenerační jednotka TEDOM Micro 30 s el. výkonem 20 kW a topným výkonem 45 kW s celkovou účinností cca 95%. Doporučuji ale vše předem spočítat, tedy tepelnou ztrátu a potřebu domu, předpokládaný odběr elektrické energie pro dům a množství elektrické energie na prodej do sítě. Cena kogenerační jednotky může být cca 800 tis. Kč až 1,2 mil. Kč a tudíž bych velmi zvážil tuto investici z pohledu návratnosti. Plynový kotel není ještě tak starý, je tedy čas na přípravu.

Nevýhodou pro výpočet je, že dům z 50-let má obvodové zdivo velmi tepelně chabé a k jeho zateplení musí dříve či později dojít. Tím se změní významně tepelná potřeba domu, například v řádu 20 až 30 %. Obavy z plísní nejsou na místě, naopak teď v nezatepleném stavu lze spíše očekávat jejich výskyt na chladném vnitřním povrchu rohů a koutů v bytech. Obzvláště po instalaci těsných oken.

S pozdravem

Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice

 

Energy Centre České Budějovice