Dotaz: Dobrý den, nedávno nám u našeho domu dělali nový chodník z kostek. Na domě zvenku přímo u naší ložnice, nám podkopali dělníci kus domu, aby se mohli realizovat právě se stavbou tohoto chodníku. Za nedlouho jsme ovšem k našemu zklamání zjistili, že nám mokvá onen zmíněný roh naší ložnice a tvoří se na něm nevábně vypadající plíseň. Skříňku, která stála v tomto rohu jsem musela odstranit, protože mi můj selský rozum říkal, že kout musí dýchat. Avšak stejně je to k ničemu. Plíseň se nám tam drží stejně. Máme roční holčičku, která s námi spinká v ložnici a někde jsem slyšela, že plíseň může vážně poškodit zdraví. A tak zkouším všechno možné, ale nějak se toho nemůžeme zbavit. Z tohoto důvodu vás prosím o zaslání vašeho testeru na vlhkost. Pokud máte nějakou radu jak se tohoto nešvaru zbavit, ráda se poučím. Předem moc děkuji. Iveta Drvoštěpová

Odpověď

Tester na vlhkost, o jehož zaslání žádáte, bohužel nevlastníme a tedy ani nepůjčujeme. Pokud by se jednalo o vlhkost zdiva, tato se zjišťuje většinou laboratorními metodami vážením původního a vysušeného vzorku. Vlhkost vnitřního vzduchu je možno zjistit v současné době prodávanými elektronickými vlhkoměry, které zároveň měří vnitřní teplotu v místnosti.

Plísně na zdech, vznikající v místech kam prosakuje vlhkost z vnějšího prostředí, jsou v obytném prostoru nežádoucí a zdraví škodlivé.

Nelze vyloučit, že při prováděné opravě chodníku byla poškozena stávající hydroizolace zdi. Pokud byla při rekonstrukci chodníku odkryta zeď domu, měla být proto před opětným zahrnutím instalována po celé délce odkrytí mezi zeď a zeminu nová hydroizolace, např. nopková folie, který by zabránila prosakování vlhkosti z venkovní zeminy do zdi.

Pokud můžete prokázat, že k prosakování vlhkosti do domu došlo v souvislosti s rekonstrukcí chodníku, je nutno o vzniklé závadě písemně uvědomit příslušný Stavební úřad, případně Úřad města a požadovat zjednání nápravy. Zadavatel opravy by měl požádat firmu, která rekonstrukci chodníku prováděla, o odstranění uvedené závady a to na náklady uvedené firmy.

Další možností by bylo odstranění plísní napadené omítky a její náhrada sanační omítkou a to do výše až 1 m nad napadenou část zdiva. Do uvedeného rohu pak neumisťovat žádný nábytek, aby k této části stěny měl přístup vzduch. Použitím sanační omítky se ale neodstraní příčina výskytu plísní, ale pouze následky poškození nebo nedostatečnosti hydroizolace.

Dobrý den paní Drvoštěpová. Děkuji Vám za zájem o naše poradenství a k Vašemu dotazu uvádím:

Energy Centre České Budějovice