Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor a požádat o radu. Máme problém s podlahovou krytinou v ložnici. Zrekontruovali jsme byl cca po 60 letech starý, jedná se o byt v přízemí zděného domu, který je podsklepený a ve sklepě se nijak netopí. Jedná se o to, že jsme v ložnici nechali stávající cca 50 let staré dřevěné parkety, které nebyli nalakované. Ošetřili jsme je prostředkem proti červotočům (na lihové bázy), na parkety jsme položili myronal a na něj laminátovou plovoucí podlahu. Cca po 4 měsících se nám laminátová plovoucí podlaha "roztáhla", museli jsme ji tedy celou rozdělat a postranní díly zkrátit. A již při tomto rozebrání jsme cítili slabý zápach z parket ("zatuchlinu"), před položením nic cítit nebylo. Nicméně jsme podlahu opět položili a asi za rok a půl jsme zjistili, že nám téměř všechny věci (kartového krabice, šešity, atd.), které byly uloženy pod postelí začaly být cítit zatuchlinou, vše jsme tedy přebrali, ale problém stále přetrvával, nakonec jsme byli nuceni vyhodit i postele a madrace (naštěstí byly staré). V současné době nám asi nezbyde nic jiného než laminátovou plovoucí podlahu vyhodit (při částečném rozdělání jsme zjistili že ze spodu je již cítit zatuchlinou) a pravděpodobně budeme nuceni vyhodit i dřevěné parkety.

Chtěla bych se tedy zeptat na Váš názor co výše popsaný problém způsobilo a co byste navrhoval položit za krytinu, abychom se této situaci do budoucna vyvarovali. Podotýkám ještě, že se v ložnici topí ústředním topením (máme plynový konel).

Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Děkuji Vám za zájem o naše poradenství a za Váš dotaz, ke kterému uvádím:

Původní podlaha z dřevěných nelakovaných parket zajišťovala prodyšnost pro vodní páru obsaženou ve vzduchu a pronikající do podlahy z nevytápěného sklepa, kde lze předpokládat kondenzaci vodní páry na stěnách a na stropě sklepa. Položením dalších vrstev na podlahu (myronal,laminátová podlaha) vznikla pro průchod vodní páry těžko prostupná bariéra, která měla za následek zvyšování vlhkosti v konstrukci podlahy pod parketami. Vyšší vlhkostí došlo ke změnám geometrických rozměrů laminátové podlahy. Vyšší vlhkost rovněž pak umožňuje vznik plísní, které se projevují charakteristickým zápachem.

V každém případě je nutno podkladové vrstvy podlahy impregnovat vhodným chemickým přípravkem proti plísním a nechat řádně vyschnout. Parkety i laminátovou podlahu je nutno posoudit z hlediska intenzity napadení plísněmi. Při předpokladu další použitelnosti rovněž nechat vysušit a opatřit vhodnou protiplísňovou impregnací. V případě intenzivnějšího napadení a poškození vlhkostí nezbývá než parkety zlikvidovat (nejlépe spálením) a rovněž zlikvidovat laminátovou podlahu.

Na novou podlahu pak použít materiál prostupný pro vodní páry (např. dřevo).

Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB

Dobrý den paní Hlavatá.

Energy Centre České Budějovice