Dobrý den. Nejdříve bych chtěl pochválit jakým způsobem se snažíte pomoci při řešení dost složitých problémů s vlhkostí. Máme rodinný dům který je z větší části nový. Nová část domu byla přistavěna ke starému domu z kamene.(nějaký druh opuky) Původní část domu je částečně podsklepena. Ve sklepě je kotel na tuhá paliva. Po odstavení kotle začne jedna stěna ve sklepě vlhnout a vlhkost ve zdivu stoupá až do přízemí, kde dochází k opadávání štukové omítky. Stěna která je vlhká byla u původního domu obvodová. Nyní je uprostřed domu. Vlhkost v letních měsících je ve sklepě znát i srážením vlhka na kotli a jeho rezivění. Sklep má dva větrací otvory. Do jednoho jsem instaloval ventilátor, který je každý den hodinu v provozu. Ve sklepě jsem udělal betonovou podlahu.Vlhkost je znatelná už od podlahy sklepa.Nevím jestli je chyba právě podlahou , nebo špatným větráním. Přečetl jsem si u jedné z vašich odpovědí, že k tomu dochází. Budu rád za každou radu, jak s tímto problémem bojovat. Moc děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Radek Růžička

Odpověď

Při provozu kotle je v prostoru sklepa udržována vyšší vnitřní teplota, která je dána sáláním povrchu kotle do prostoru kotelny. Tuto teplotu má i povrch stěn komínu a stěn souvisejících. Při ukončení provozu kotle stěny postupně chladnou až na teplotu blízkou teplotě okolní zeminy. Do sklepa je větráním přiváděn vzduch o venkovní teplotě, který obsahuje určité množství vodní páry. Toto množství je závislé právě na teplotě tohoto vzduchu a se zvyšující teplotou se zvyšuje. Přivedením tohoto vzduchu do sklepních prostor, kde je teplota povrchu stěn případně i kotle výrazně nižší dochází ke kondenzaci vodní páry ze vzduchu, která se projevuje vlhkostí objevující se na chladných plochách (rosný bod). S přibývajícím množstvím vzduchu se množství zkondenzované vody zvětšuje, protože vzduch je vlhkostí nasycen a odpařování je proto minimální. Odstranění této vlhkosti je velice obtížné, protože doba opětovného provozu kotle nemusí být dostatečně dlouhá k tomu, aby došlo k vysušení zdiva, které je vždy dlouhodobou záležitostí.

Kondenzace vodní páry na chladných plochách je dána fyzikálními zákony. Odstranění kondenzace by si vyžádalo odstranění podmínek, za kterých ke kondenzaci dochází, tj. snížení obsahu vodní páry ve vzduchu nebo zvýšení teploty stěn nad rosný bod. Částečnou pomocí by mohlo být použití sanačních omítek nebo omítek písko-jílových, které jsou schopny pohlcovat vlhkost. Tyto omítky by však musely pojmout množství vody zkondenzované za celou dobu, kdy není kotel provozován.

Ing. Jaroslav Winkler,
energetický poradce ECČB

Dobrý den, děkuji Vám za zájem o naše poradenství a k Vašemu dotazu uvádím:

Energy Centre České Budějovice