Dotaz: Vlhky pokoj
Dobry den, provadime rekonstrukci starsiho domu (zrejme z I. rep. - opuka) pokoj po pokoji. Tento rok nas ceka pokoj, ktery je hodne vlhky (tu a tam plisen a veci ve skrini smrdi)- chceme delat novou podlahu (odizolovat), okno, topeni, atd. ale nevime, co se stenami. Vlhke jsou vsechny 4 - dve venkovni (sire cca 50 cm), 3. sousedď s chodbou, 4. s nevytapenou garazi. Zaklady asi nejsou nic moc. Kanalky venku nepripadaji v uvahu. Podrezavani se bojim kvuli statice, i kdyz na internetu jsem cetla o metode - izolace metodou HW-SYSTEM patentiert - nerez.ocelové plechy , ktera 100% garantuje statiku. Jaky je Vas nazor? Dale bylo by treba tuto metodu pouzit na vsechny 4 steny? A vseobecne - upravuji se vsechny steny stejne - at jsou primo venkovni, ci sousedi s garazi nebo lehce vytapenou chodbou? Diky.

Odpověď

Vlhkost všech čtyř stěn v pokoji může mít více příčin. Jistě to bude s velkou pravděpodobností vzlínání zemní vlhkost ze základů, kde není hydroizolace, nebo tehdy použité materiály již ztratily svou izolační funkci. Druhá příčina však může souviset s nedostatečně tepelně izolační schopností opukového (možná smíšeného) zdiva poměrně malé tloušťky. A prochládá bezpochyby i zeď k chodbě a garáži, která může být tenčí. Plísně se v řadě případů tvoří i na chladných zdech k nevytápěným prostorům.

Pokud jde o odstranění zemní vlhkosti - odvlhčení starších objektů lze provést řadou metod. Nejúčinnější jsou metody bariérové, které spočívají ve vytvoření bariéry proti vzlínání zemní vlhkosti. Podříznutí zdiva a vytvoření souvislé vodotěsné izolace v celé ploše místností je patrně nejúčinnější bariérovou metodou. Volíme ji tam, kde je podříznutí technicky dobře proveditelné a nebude příliš drahé. To je například u zdiva s průběžnou ložnou spárou, ve které lze provést řez. Dále je vhodné, aby zdivo bylo z obou stran přístupné. Řez je nejlépe provést pod úrovní podlah, aby navazující odizolování v ploše podlahy bylo v rovině a izolační pásy bylo možno dobře slepit. Čím níže je vložená hydroizolace, tím níže můžeme například následně provést zateplení fasády domu běžným kontaktním zateplovacím systémem, který lze aplikovat pouze na suché zdivo - po podříznutí většinou zdivo na tyto hodnoty vlhkosti skutečně vysychá. Nevýhodou systému je, že pokud izolace není provedena v celé ploše domu, může docházet k problémům v neizolovaných místech, proto bude lepší provést všechny 4 stěny místnosti. Při provádění izolace podlahy je potřeba myslet na dostatečnou tloušťku tepelné izolace – například polystyrén v tl. alespoň 10 - 12 cm.

HW systém je již dlouhou dobu používaná a ověřená metoda. Výhodou je zde i to, že tloušťka zdiva není tak velká. Zarážení plechu do spáry je přece jen poněkud násilné, může dojít k vibracím konstrukce a to, že se při provádění neobjeví někde trhliny nelze úplně vyloučit. Ale po provedení plechů a zainjektování spáry je vše zabezpečeno. Drobné trhliny lze pak opravit. Pokud se obáváte zásadního poškození domu při provádění z důvodu nedůvěry v jeho konstrukční systém (stabilitu zdí, uložení stropů apod.), určitě pozvěte statika a nechte si zpracovat posudek.

Ještě k tepelným izolacím. Princip kondenzace vodní páry na povrchu vnitřních omítek spočívá v tom, že vlhkost obsažená ve vnitřním teplém vzduchu se sráží na chladném povrchu vnitřních stěn. Zavlhnutí stěn a tvorba plísní souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodového, nebo i vnitřního zdiva. Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska tepelné izolace, například uložení konstrukce stropů, nebo rohy a kouty místností, často u podlah, kde je teplota v důsledku promrzání nižší. Stejně tak například v místě železobetonových překladů nad okny. K výskytu plísní a kondenzaci dochází v zimním období, kdy venkovní stěna promrzá a naopak teplý vzduch ve vytápěné místnosti obsahuje velké množství vlhkosti. Pokud tedy v zimě pozorujete zhoršení situace, bude nutno řešit i zateplení, a to nejen venkovní stěny, ale doporučeno i na vnitřních stěnách ze strany chodby a garáže. Zateplovací systém bych volil s ohledem na to, jak po podříznutí zdivo vyschne. Nemělo by se zapomenout na soklovou část domu (pod terénem).

S pozdravem, Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Deanová, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice