Pro Stavbu rodinného domku je v našem případě nutno zřídit vodovodní řad (dle vyjádření SČVK) k čemuž je potřeba zvláštní vodovodní řízení. Jedná se asi o 75 m dlouhý výkop na obecním pozemku (veřejná cesta) - požadavky na nás coby stavebníka jsou následující - na náklady stavebníka zbudování vodovodního řadu a přípojky k naší stavební parcele - celé dílo se v podstatě bude odehrávat na pozemku města -jedná se o částku cca 200 tis. Kč. Následně bude vodovodní řad od nás odkoupen SČVK za cenu cca 8 tis. Kč. Navíc město bude požadovat zřízení věcného břemene (cca 3,5 tis. Kč). Dotazy - je postup SČVK korektní? Je v pořádku, že budeme platit městu za věcné břemeno (vod. řad) za položku, která bude patřit jinému subjektu? Děkuji za odpověd.

Odpověď

Vaší situaci řeší zjm. zákon o vodovodech a kanalizacích.
Vodovodní přípojka a vodovodní řad jsou dvě různé stavby, které mohou mít odlišné vlastníky. Podle zákona je vodovodní přípojkou samostatná stavba, která je tvořena potrubím od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru. Vlastníkem této přípojky je ten na jehož náklad byla pořízena, když je povinen ji zajistit na svůj náklad odběratel. Vlastníkem vodovodního řadu, pokud jej pořídíte na svůj náklad, můžete být taktéž vy. Vlastník současného vodovodu je povinen umožnit Vám napojení na tento vodovod (přímo ze zákona), a to bezplatně. Vzhledem k tomu, že však nemáte potřebná oprávnění k provozu vodovodu, pak jej provozovat nemůžete a tudíž jeho provoz musíte na zákald ě smlouvy svěřit někomu jinému. Zde právě nastupují SČVK, kteří vodovodní řad od Vás buď koupí nebo jim dáte svolení k jeho užívání. Cena, za kterou jej koupí je smluvní, a tudíž máte šanci dohodnout se na vyšší ceně. Pokud se však na tento úsek vodovodu budete připojovat pouze vy, pak zájem SČVK na tomto vodovodu nebude tak vysoký a cena bude nižší.

Pokud jde o věcné břemeno, pak je běžné, že se za jeho zřízení platí. Obvyklé je však, že platí vlastník, který tento pozemek používá pro své účely.
Naše doporučení tudíž zní: Pokud budete vodovodní řad používat pouze Vy, tak doporučujeme jej nepřevádět na SČVK, ale ponechat si jej ve vlastnictví a uzavřít s vlastníkem vodovodu na nějž se připojíte dohodu o užívání, na základě které by vám dodávali vodu, za běžný poplatek a za úhradu za zprostředkování dodávky vody. Přípojka bude ve Vašem vlastnictví ze zákona. Věcné břemeno bude třeba zřídit a hradit obci. Pokud byste se rozhodli pro prodej vodovodního řadu, pak by věcné břemeno v rozsahu vodovodní přípojky měl hradit její vlastník a v rozsahu vodovodního řadu také její vlastník, jim by také toto věcné břemeno mělo svědčit.

Barbora Treppeschová